معاون وزیر کشور: اجرای توافق مشترک ایران و عراق رو به افزایش استمعاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور بر تسریع در تشکیل کمیسیون مشترک برای اجرای تفاهم نامه وزرای کشور ایران و عراق تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، سید مجید میراحمدی عصر سه شنبه در دیدار با عثمان الغانیمی که به تهران سفر کرده بود، گفت: آمادگی داریم اولین کمیته مشترک این توافق تهران را برگزار کنیم.

وی با اشاره به توافق دولت عراق در خصوص ویزای عتبات عالیات گفت: لغو روادید عتبات عالیات و اربنین حسینی (CS) خبر خوبی برای مردم ایران بود. .

رئیس ستاد اربعین حسینی (ع) ایران گفت: دشمن مشترک ما علاقه ای به حضور در مراسم باشکوه عراق ندارد.

میراحمدی تاکید کرد: عزت و عزت مردم عراق عزت و عزت ملت ایران است.

وی با اشاره به اهمیت روز چهارشنبه امسال و تفاوت آن با سال های گذشته، استقبال از زائران ایرانی در روز چهارشنبه ۱۴۰۱ را مهم دانست و بر لزوم دقت و اتحاد تاکید کرد. تسهیل در رفت و آمد و اسکان زائران.

میراحمدی همچنین از وزیر کشور عراق خواست برای کاهش هزینه پروازها به ایران گام بردارد.

معاون وزیر کشور همچنین با اشاره به نگرانی های امنیتی از نیروهای عراقی خواست فعال باقی بمانند و امنیت و امنیت مرزی را تقویت کنند.

در این دیدار، عثمان الغانیمی، وزیر کشور عراق، روابط ایران و عراق را «پیشرفته، تاریخی و عمیق» توصیف کرد. آل بیت (CS). شهروندان هر دو کشور علاقه زیادی به اهل بیت دارند.

وی افزود: پس از سرنگونی دیکتاتور (صدام حسین) مردم دو کشور از مرز عبور کرده و به زیارت حرم مطهر مشرف شدند تا اینکه دشمنان و ناصالحان مشکل امنیتی ایجاد کردند و به جناح بندی، القاعده و تروریسم رسیدند. تا زمانی که ایجاد شود. بیماری عروق کرونر قلب.”

این مقام عراقی سفر خود به جمهوری اسلامی ایران را تاریخی توصیف کرد و گفت: توافقنامه امضا شده امروز به نفع دو کشور است و امنیت و ثبات، آزادی تجارت و آزادی رفت و آمد و زائران از هر دو کشور را به ارمغان خواهد آورد. کشورها.

الغانیمی افزود: کمیته یا کارگروهی که برای اجرای متن تشکیل می شود باید همه مسائل و موضوعات را مورد بررسی قرار دهد و من بلافاصله اعضای عراقی را در این کمیته منصوب می کنم.

وی یادآور شد: بهبود وضعیت امنیتی عراق و کاهش شیوع ویروس کرونا با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق، روند اعزام زائران به کربلا، نجف و سامرا را از سر گرفته است.

وی گفت: امکان استفاده از حمل و نقل هوایی برای همه زائران وجود ندارد.

الغانیمی خاطرنشان کرد: گام مثبتی برداشته شده است، روز گذشته نخست وزیر عراق از توافق برای لغو روادید روزانه ۲۰۰۰ زائر ایرانی خبر داد که آغاز کار است.

وزیر کشور عراق صبح سه شنبه با احمد وحیدی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران دیدار و تفاهم نامه مشترک همکاری امنیتی و تسهیل تردد زائران حرم را امضا کرد.

انتهای پیام/