مشارکت ها دنیای بهتری را ایجاد می کنند


به مناسبت صدمین سالگرد روز جهانی تعاون سازمان ملل متحد، تعاونی های بین المللی این روز را با شعار «تعاونی ها دنیای بهتری می سازند» جشن گرفتند.

به گزارش ایسنا، روز جهانی تعاون که از سال ۱۹۲۳ توسط تعاونی ها تاسیس شده است، هر شنبه اول جولای جشن گرفته می شود. هدف از روز جهانی تعاون و به دنبال آن #روز تعاون، افزایش آگاهی تعاونی ها و ترویج ایده های جنبش تعاونی برای وحدت جهانی، شفافیت اقتصادی، برابری و صلح جهانی است.

امسال صدمین سالگرد روزی است که سازمان ملل متحد و شرکای آن شعارهایی را تعیین کرده اند. شرکا دنیای بهتری می سازند. گرد هم آورده می شوند.

بر اساس گزارش ها، تنها در سال ۲۰۱۷، حدود ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار و ۳۲۳ تعاونی در جهان تأسیس شد، بیش از ۲۷۹ میلیون نفر یا ۱۰ درصد از کارگران جهان در تعاونی ها کار می کردند یا منبع اصلی دسترسی آنها تعاونی ها بود.

آریل گوارگو، رئیس انجمن بین‌المللی تعاونی‌ها، این روز را به تعاونی‌ها تبریک گفت و گفت که تعاونی‌ها همیشه نشان داده‌اند که در دنیایی متفاوت، ممکن است امسال قهرمان شویم، لحظه‌ای تاریخی در جهان. .

بهمن عبداللهی، رئیس مرکز همکاری‌های ایران معتقد است شعار امسال روز جهانی همکاری است.مشارکت ها دنیای بهتری را می سازندو تنها نشان دهنده ارزش بالای تعاونی ها در جهان و اثربخشی تعاونی ها برای ساختن دنیایی بهتر برای همه اقشار جامعه است.

وی بیان کرد: روز جهانی تعاون فرصت مغتنمی است تا تعاونی های همه کشورها با نگاه و رویکردی مشترک به ارزش کار خود توجه کنند تا دیگران را از ارزش کار اجتماعی خود آگاه کنند.

به گفته عبداللهی، با توجه به اینکه تعاونی‌های بین‌المللی نقش و جایگاه ویژه‌ای دارند و مورد استقبال همه سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان ملل و سازمان بین‌المللی کار قرار می‌گیرند، در این روز برای تحقق اهداف توسعه پایدار و ارائه الزامات. تشکیل تعاونی‌ها تلاش می‌کنند تا در جهان پایدار باشند.

مشارکت ها دنیای بهتری را ایجاد می کنند

رئیس مؤسسه تعاون ایران با بیان اینکه یکی از اولویت های بخش تعاونی در دنیا بها دادن به آموزش و پژوهش و توجه ویژه به زنان و جوانان است، گفت: ضمن ترویج فرهنگ مشارکت در سطوح مختلف. در جامعه می توان به درآمدزایی و اشتغال کارآمد دست یافت.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در مقایسه با اشتغال سایر بخش‌ها، مشاغل تعاونی در طول زمان از ثبات بیشتری برخوردار هستند، زیرا در تعاونی‌ها تفاوت اقتصادی کمتری بین مشاغل مختلف وجود دارد و مشاغل تعاونی به طور مساوی بین روستایی و شهری توزیع می‌شوند.

این رویداد که اولین رویداد در تاریخ اتحادیه جهانی تعاونی ها بود، با حضور اعضای انجمن تعاونی های سومالی برگزار شد.

معاونت تعاون کشورمان امسال برای اولین بار در تاریخ سازمان همکاری جهانی موفق به عضویت در شورای اجرایی سازمان همکاری جهانی که در شهر سویل اسپانیا و سازمان تعاون ایران برگزار شد، شد. اتاق به عضویت ICA، اتحادیه مردمی تعاونی ها درآمد.

سازمان همکاری‌های بین‌المللی یکی از سازمان‌های رسمی، غیرانتفاعی، مستقل و غیردولتی سازمان ملل متحد است که به منظور ایجاد چارچوبی برای همکاری ایجاد شده است.

ماموریت ICA توسعه و توسعه تعاونی ها به عنوان رویکردی کسب و کار محور به جامعه و مردم است و هدف اصلی آن توسعه و تقویت تعاونی های مستقل و تسهیل روند توسعه اقتصادی و اجتماعی برای اعضا در سراسر جهان است.

به گزارش ایسنا، از هر شش نفر در جهان امروز یک نفر عضو تعاونی ها است و انجمن تعاونی های بین المللی دارای یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون عضو از دو میلیون و ۶۰۰ هزار تعاونی در سراسر جهان است که متشکل از ۳۰۶ انجمن و تعاونی است. ۱۱۰ کشور نماینده جهان است.

در انتهای پیام