مزایا و معایب کلسترول

این روزها به نظر می رسد که کلسترول بد به نظر می رسد زیرا مردم آگاه تر شده اند که چگونه سلامت آنها می تواند تحت تأثیر آنچه می خورند باشد. واقعیت این است که کلسترول مزایا و معایبی دارد. این یک ماده حیاتی برای بدن است، اما مصرف بیش از حد آن می تواند باعث مشکلات سلامتی شود که بالقوه کشنده هستند. در این مقاله برخی از کارهایی که کلسترول در بدن انجام می دهد و برخی از مشکلاتی که در صورت وجود بیش از حد در بدن ممکن است رخ دهد، مورد بحث قرار خواهد داد.

کلسترول اغلب به عنوان یک ماده مومی شکل توصیف می شود. تقریباً ۸۰ درصد کلسترول مورد نیاز بدن در کبد ساخته می شود. بقیه را از طریق خوردن موادی که کلسترول در آنها وجود دارد یا با خوردن قندها، چربی ها و پروتئین هایی که می توانند به کلسترول تبدیل شوند، به دست می آیند. بیشتر محصولات حاوی کلسترول، محصولات حیوانی مانند لبنیات و گوشت هستند. قندها، چربی ها و پروتئین ها نسبتاً واضح هستند. چربی هایی که باید مراقب آنها باشید چربی های اشباع شده و ترانس هستند. غذاهای فرآوری شده اغلب حاوی این نوع چربی ها هستند، به ویژه چیزهایی مانند کیک، بیسکویت و چیپس سیب زمینی.

برخی از مزایای کلسترول

کلسترول ماده سختی است که در غشای هر سلول بدن استفاده می شود. به سلول استحکام و استحکام می بخشد.

ویتامین D را افزایش دهید. ویتامین D در سیستم ایمنی استفاده می شود و می تواند به تنظیم فشار خون کمک کند. اگر فردی زیر نور خورشید باشد، نور خورشید کلسترول را به ویتامین D تبدیل می کند.

کلسترول به عنوان یک انتقال دهنده برای ویتامین ها و آنزیم های آنتی اکسیدانی مختلف، به ویژه ویتامین A و E عمل می کند.

محافظت از پوست. ماده مومی مانند یک لایه محافظ در برابر آسیب های خورشید و باد عمل می کند. سطح آن در بافت اسکار بالاتر از حد طبیعی است که نشان می دهد در روند بهبودی نقش دارد.

مضرات کلسترول

کلسترول در خون محلول نیست، بنابراین باید با چسبیدن به لیپوپروتئین های موجود در خون منتقل شود. دو نوع مهم لیپوپروتئین به نام‌های لیپوپروتئین با چگالی کم و لیپوپروتئین با چگالی بالا شناخته می‌شوند.

لیپوپروتئین های با چگالی کم (LDL) کلسترول را برای استفاده در عملکردهایی که در بالا توضیح داده شد، از کبد دور می کنند. با این حال، زمانی که کلسترول LDL بیش از حد وجود داشته باشد، تمایل دارد به دیواره سرخرگ بچسبد. این به عنوان ضخیم شدن عروق یا تصلب شرایین شناخته می شود. آترواسکلروز می تواند باعث افزایش فشار خون شود زیرا حجم رگ ها کاهش می یابد. در صورت وجود انسداد در شریان ها می تواند منجر به لخته شدن خون شود. این می تواند منجر به سکته مغزی شود. در نهایت، کلسترول بیش از حد منجر به بیماری قلبی می شود.

لیپوپروتئین های با چگالی بالا (HDL) مسئول انتقال کلسترول به کبد هستند که در آنجا دفع می شود.

کلسترول LDL به کلسترول بد معروف است. کلسترول HDL به عنوان کلسترول خوب شناخته می شود. هدف هر کسی که کلسترول بالایی دارد کاهش LDL و افزایش HDL است.

این را می توان با اصلاح عادات غذایی انجام داد تا فیبر بیشتری خورده شود. کربوهیدرات کمتر و نوع مناسب چربی بخورید. چربی های اشباع شده و ترانس از بین رفته اند. به طور منظم ورزش کنید تا از کالری اضافی مصرف شده استفاده کنید و بدن را به کار بیاندازید.

سریعترین رژیم لاغری