:مریکا: یشرفت چشمگیری در مذاکرات وین حاصل شده استمعاونت وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالی درباره پیش‌رفته در مذاک به دست آمده است

به گزارش ایسنا، به نقل از وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا، جالینا پورتر معاون وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که اطلاعات موجود از مذاکرات چیست و آیا توافقی انجام شده یا حصول آن در آینده نزدیک امکان پذیر است. : گفت: یشرفت چشم‌گیری انجام شده است اما برخی مسائل سخت هنوز حل‌شده باقی مانده‌اند. با وجود سرعت پیشرفت های ایران، زمان کمی برای رسیدن به یک توافق باقی مانده است و امروز باز هم تاکید می کنم تا زمانی که درباره همه چیز توافق شود، درباره هیچ توافقی نمی شود.
ورت ادامه داد: بنابراین، تا زمانی که مسائل باقی مانده را حل نکنیم، توافقی در کار نخواسته است. اگر ایران جدیت نشان دهد، می‌توانیم و باید بر سر بازگشت دوجانبه به اجرای برجام[توافق هسته‌ای]ظرف چند روز، به تفاهم برسیم. فراتر از این، هر چیزی امکان بازگشت ما به توافق را در معرض خطر بزرگی‌ قرار می‌دهد.
به گزارش ایسنا، اظهارات پورتر همزمان با برگزاری دور هشتم کنفرانس وین مطرح می‌شود. طرفین جلسات در مدت زمان طولانی بر پیشرفت اذعان داشته اند اما می گویند حل و فصل برخی مسائد.
سعیدیبزاده، وزارت امور خارجه کشورمان شب در واکنش به برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر این مذاکرات در وین پایان یافتن و توافق نهایی نهایی انجام شده است، گفت: گفتگوهای وین ادامه دارد. اخبار خوب زودرس توافق خوب نمی‌شود. هیچ کس نمی تواند بگوید که توافق انجام شده است، تا زمانی که همه مسائل مهم باقی مانده حل و فصل ش. تلاش مضاعفی لازم است. اکنون همه بر گام های کلیدی نهایی شده‌اند.
شب میخائیل اولیانوف پیش از این، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی و نمایندگان هیئت رئیسه روسیه در مذاکرات و در پیامی توییتری گفته بود، مذاکرات «تقریبا پایان یافته است».

ان مورا، هماهنگ‌کننده‌های مذاکرات وین نیز شب گذشته در صفحه توییترش نوشت: ما در مراحل پایانی مذاکرا روند چندین مسئله باز است و موفقیت در چنین تصمیمی قطعی نشده است. در تیم هماهنگی تمام تلاش‌مان را می‌دهیم اما هنوز به آن نقطه (توافق) نرسیده‌ایم.

انتهای پیام