مردم باید از صرافی مجاز پول بخرندبرای جلوگیری از به خطر افتادن اموال و دارایی های خود، بومی ها فقط به شرکت های مجاز صرافی و اجاره ای برای ارز و اجاره مراجعه کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پس از انتشار خبری مبنی بر فروش دلارهای جعلی صادر شده توسط یک واحد تجاری غیرمجاز به نام قائم (قاسم حصارکی و همکاران) واقع در مرکز تجارت جهانی فردوسی تهران، به اطلاع می رساند. بر اساس قوانین و مقررات مربوطه، بانک مرکزی تنها مسئول نظارت بر موسسات دارای مجوز از بانک اعم از صرافی و لیزینگ می باشد.

در خصوص فعالیت موسساتی که فاقد مجوز از بانک مرکزی هستند، بر اساس رفتار کاری نیروی انتظامی ج.ا.ا و توانمندی ها و امکانات آن نیرو و بر اساس بند دوم گام اول «برنامه جامع» برای ساماندهی بازار پول “غیرقابل تنظیم” مصوب مراجع ذیصلاح و مفاد مرحله اول “طرح منشور تنظیم بازار پول توسط سازمان های غیرمجاز” مصوب مرکز رهبری اقتصادی مقاومت که تمامی موارد را روشن می کند. موسسات پولی و بانک های غیر مجاز و غیره. اشخاص حقیقی و حقوقی شاغل در بازار پول و بانک در سطح کشور (از جمله افراد غیرمجاز فعال در امور ارزی و لیزینگ) از اهداف نیروی انتظامی محترم جمهوری اسلامی هستند. لذا نیروی انتظامی محترم جمهوری اسلامی ایران موظف است با شناسایی عوامل غیرمجاز در بازار ارز، اقدامات لازم را برای جلوگیری از فعالیت آنها انجام دهد.

اما در حالی که کار بانک مرکزی محدود به نظارت بر موسساتی است که از بانک مرکزی مجوز دارند، اما در صورت بررسی فعالیت موسسات غیرمجاز مانند اتحادیه های صنفی و کارگزاران بورس، ارز و اجاره، موضوع جلوگیری از آن مطرح می شود. فعالیت های خود را به نیروی پلیس.

در خاتمه از مردم محترم تقاضا می شود جهت جلوگیری از به خطر افتادن اموال و دارایی های خود نسبت به انجام مبادلات ارزی و اجاره از طریق شرکت های مجاز صرافی و اجاره ای که اسامی آنها در مرکز اطلاع رسانی بانک مرکزی به نشانی www.cbi درج شده است اقدام نمایند. . مرجع .ir و پس از مشاهده لایسنس نصب شده در سایت شرکت و بررسی صحت آن از اطلاعات ذکر شده، به ادامه مسائل آنها بپردازید.

همچنین از مردم مصر درخواست می شود در صورت مشاهده هرگونه پولی که در هیچ نقطه ای از کشور مجاز نیست، مشخصات خود را به بانک مرکزی گزارش دهند.

در انتهای پیام