مرحوم آیت‌الله محدثی اسوه وحدت در تایباد بودایسنا/ خراسان رضوی امام جمعه موقت تایباد گفت: مرحوم آیت الله محمد محدثی با بیش از نیمقرن فعالیت های مذهبی در این شهرستان مرزی به عنوان اسوه وحدت بین تشیع و تسنن شناخته شده و از محبوبیتی فراوان بین اقشار مختلف مردمی است.

حجت الاسلام غلامحیدر حیدری در مراسمی که عصر امروز به مناسبت چهلمین روز درگذشت مرحوم آیت الله محمد محدثی در جوارش در حوزه علمیه امام صادق (ع) برگزار شد، اظهار کرد: مرحوم محدثی زمانی در شهرستان مرزی تایباد هجرت کرد که این شهرستان در فقر و محرومیت به سر می‌برد. در مدت زمانی از نیمقرن فعالیت های مذهبی وی در این منطقه با برداشتن گام های بزرگ و تحقیقات در حوزه دین ای

وی با اشاره به چند نکته مهم در رفتار و آن مرحوم افزود: از ویژگیهای مهم آن مرحوم ارتباط با خدا، بدون وضو نبودن، قسم نخوردن و نماز را به تاخیر نینداختن بود. همچنین ارتباط او با شاگردانش دلسوزانه و به حکم دین رفتار پدر و فرزندی بود. این عالم ربانی رفتاری مغایر با دین نداشت و رعاست حقالناس را به جا می آورد مهمتر رفتاری انسانی با مردم داشت و فقیر و غنی در محضرش یکسان. وی از توان علمی بالاتر بود و شبهات تشیع و تسنن را به راحتی می‌توان کرد.

حیدری ادامه داد: در رفتار استاد محدثی سه شامل ارتباط مستمر با جامعه، انجام تکلیف الهی و ارتباط خالصانه با خدا مشاهده میشد و همین اصول وی را به عنوان عالمی ربانی، فقید، خاضع و فروتن در شهرستان شناسانده بود.

وی ادامه داد: امروز وحدت تشیع و تسنن در شهرستان مرزی تایباد مدیون جستجوهای آیت الله محدثی است. ن مرحوم هیچگاه حتی به زبان شوخی هم به برادران اهل سنت بی‌حرمتی نمی‌کرد. امروز نیز طلاب زیادی از مکتب ایشان وارد جامعه شده اند و درس تدریس علوم دینی هستند.

در ادامه فرزند مرحوم محدثی و امام جمعه موقت تایباد گفت: زمانی که پدر وارد این شهرستان شد، با مشکلات و مخالفت های فراوانی روبهرو بود اما هیچ وقت از کسی گلایه نداشت و با تمام مشکلات با مردم خوشرفتار بود.

حجتالاسلام مرتضی محدثی در وصف پدر بیان کرد: در مکتب پدر درس صبر، بردباری، مردمداری، فروتنی، گذشت، ایمان و … را فرا گرفتم و امروز چراغ راهش را در حوزه علمیه روشن نگاه می دید و در آموزش طلاب از سیرت و. سلوک رفتار وی بهره می برد.

یت الله محمد محدثی در سال ۱۳۱۱ شمسی در تربت جام متولد شد و در ۱۵ سالگی به نجف اشرف مهاجرت و مد. وی در تاریخ ۲۸ اسفند سال ۱۳۴۳ برای ترویج دین و تبلیغ احکام آئین مقدس اسلامی به شهر مرزی تایباد مهاجرت

این عالم ربانی حوزه علمیه امام صادق (ع) را در سال ۱۳۶۳ تأسیس کرد که این مرکز علمی و مذهبی را به‌عنوان عنوان کرد. ایشان در سال ۱۳۶۹ به امام جمعه شهرستان منصوب و بیش از نیمقرن در این خطه مرزی و محرومیت فعال هستند.

وی پس از نیمقرن فعالیت های مذهبی در شهرستان مرزی تایباد شامگاه ۱۳ دی ماه در سال ۸۹ سال دار فانی را.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری