مراقبت از گوش با 10 ترفند م dailyثر روزانه

دسته‌بندی نشده


ما دنیا را با گوش خود می شنویم و آن را تفسیر می کنیم. گوشها ارگانهای مهمی در ارتباط با جهان پیرامون ما هستند که در حفظ تعادل بدن نیز نقش اساسی دارند. رمزگشایی امواج صوتی به گفتار و گفتار تنها بخش کوچکی از نقش گوش است. بدون سلامت این اندام مخفی و عملکرد مناسب آن ، ارتباط و تعامل با دیگران دشوار می شود.

به دلیل حساسیت این اندام مهم بدن ، مراقبت سالانه و منظم گوش توصیه می شود ، که نه تنها برای توانایی شنوایی (زیرا همه نمی توانند بشنوند) ، بلکه برای تحرک و ارتباط با جهان اطراف نیز اهمیت دارد. در اینجا شش روش معمول برای مراقبت از گوش ها آورده شده است.

1- گوش پاک کن و محافظ گوش

مردم معمولاً از یک سواب پنبه ای به نام گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش های خود استفاده می کنند ، اما غافل از این هستند که چنین نظافت نامناسب و غیر ضروری می تواند باعث مشکلات گوش شود و توصیه نمی شود. خوب است بدانید که گوش های شما دائماً تمیز می شوند ، بنابراین موم اضافی از گوش به طور مرتب از گوش داخلی به گوش خارجی منتقل می شود ، و این کار پاک کردن آن را با یک پارچه مرطوب آسان می کند. از گوش باقی مانده است

در حقیقت ، استفاده از گوش پاک کن که در مجرای گوش قرار داده شده و در مجرای گوش پیچانده می شود ، می تواند مشکلاتی از جمله احتمال آسیب به گوش ها را ایجاد کند. گوش پاک کن می تواند مقداری از موم گوش را حذف کند ، اما عمدتا موم گوش را به داخل مجرای گوش می راند و آن را در مجرای گوش قرار می دهد و باعث انسداد ، کاهش شنوایی و عفونت احتمالی می شود.

برای این منظور ، برای جلوگیری از مشکلات ، بهتر است روی گوش خارجی تمرکز کنید و با یک دستمال مرطوب با آب گرم پاک کنید. اگر در گوش خود احساس درد می کنید ، با پزشک یا متخصص شنوایی شناسی صحبت کنید تا گوش خود را تمیز کرده و با خیال راحت زخم را بردارید. به توصیه یک داروساز ، می توانید از قطره های چشمی بدون نسخه نیز استفاده کنید که به روند روانکاری طبیعی گوش کمک می کند تا جرم را دفع کند.

2- اجسام خارجی و پیشگیری از آسیب

بسیاری از مردم عادت دارند که اجسام خارجی را وارد کنند ، از گوش بند تا گوش. برخی از این اجسام ممکن است عملکرد مراقبت از گوش را انجام دهند ، اما اگر بسیار کوچک یا خیلی عمیق باشند و وارد مجرای گوش نشوند ، خطر آسیب به این اندام افزایش می یابد.

قاعده کلی برای این اجسام این است که آنها نباید از آرنج کوچکتر باشند. در واقع ، این اندازه تقریبی نشان می دهد که اندازه این اجسام خارجی نباید برای نفوذ به گوش زیاد باشد. البته تنها نگرانی در این مورد نفوذ عمیق اجسام به داخل گوش نیست. استفاده از هدفون توگوشی همچنین می تواند به گوش آسیب برساند ، مانند کم شنوایی یا سایر آسیب ها ، به ویژه برای افرادی که به گوش دادن به موسیقی بلند عادت دارند. برای محافظت از گوش های خود ، هنگام استفاده از اجسام خارجی و قرار دادن آنها در گوش خود مراقب باشید.

حتما بخوانید: اسامی 6 بهترین آنتی بیوتیک و قطره عفونت گوش (بدون عوارض جانبی)

3- سطح صدا و مراقبت از شنوایی

افراد جوان تر دوست دارند موسیقی را با صدای بلند گوش دهند ، اما با وجود صدای زیاد ، شما می توانید شنوایی خود را زود از دست بدهید. گوش دادن معمولی یا مداوم به موسیقی در 85 دسی بل یا بیشتر به احتمال زیاد باعث مشکلات شنوایی مانند وزوز گوش یا کاهش شدید شنوایی می شود. در صورت تداوم این مشکلات ، آسیب های جبران ناپذیری به بافت های گوش وارد می شود ، بنابراین مراقبت از شنوایی باید به عنوان بخش مهمی از فرایند محافظت از گوش در نظر گرفته شود تا سلامت این بافت ها تا حد امکان حفظ شود.

4- سمعک و پیشگیری از عفونت

در صورت استفاده از سمعک ، تمیز بودن گوش و سمعک ضروری است. عرق و پلاک در مجاری گوش می تواند با سمعک شما تداخل داشته باشد و همچنین به شنوایی شما آسیب برساند.

علاوه بر نظارت دقیق بر سمعک ، باید از سلامت گوش خود نیز مراقبت کنید. استفاده از سمعک آلوده خطر عفونت گوش را افزایش می دهد. به یاد داشته باشید که وقتی سمعک را در گوش خود قرار می دهید ، همه میکروب ها و باکتری های موجود در سطح آن می توانند وارد گوش شما شوند. تمیز نگه داشتن دستگاه کار دشواری نیست ، اما اگر نیاز به نظافت دقیق تری دارید ، سمعک خود را به متخصص شنوایی نشان دهید.

5- محافظت در برابر آفتاب و پیشگیری از آفتاب سوختگی

به آخرین زمان استفاده از کرم ضد آفتاب فکر کنید. آیا کرم را روی دست ها ، صورت و گردن خود زده اید یا این کرم را روی گوش های خود نیز قرار داده اید؟ جای تعجب نیست که اکثر مردم این موضوع را فراموش می کنند و از کرم های ضد آفتاب برای گوش های خود استفاده نمی کنند ، در حالی که خوب است بدانید گوش ها یکی از تأثیرگذارترین اندام های بدن برای سرطان پوست هستند.

گوش ها در اطراف سر هستند و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید بدون استفاده از کلاه یا کلاه می تواند به پوست آسیب برساند. بنابراین دفعه بعد که از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید ، مقدار کمی از آن را روی گوش های خود بمالید.

6- پزشکان و شنوایی شناسان

با وجود مفید بودن توصیه های سالانه مراقبت از گوش ، ما نباید بازدید از پزشک و متخصص شنوایی شناسی را فراموش کنیم. البته ، لازم نیست این ملاقات هر سال انجام شود ، برای بزرگسالان بهترین زمان بازدید هر 3-5 سال است و این کار باید در فواصل کمتری با افزایش سن انجام شود. برای حفظ سلامت کلی بدن ، از جمله گوش های خود ، یک چکاپ سالانه با پزشک خود تعیین کنید.

هرگز سلامت گوش های خود را دست کم نگیرید. اینها اعضای شگفت انگیزی هستند که نقش مهمی در برقراری ارتباط با دوستان ، خانواده و محیط بازی می کنند. این شش نکته ، اگر رعایت شود ، به سلامت و ماندگاری گوش شما کمک می کند ، اما به یاد داشته باشید که علم بدون عمل بی فایده است. برای داشتن گوشهای سالم ، باید از آنها به خوبی مراقبت کنید.

5 ترفند اضافی

1- از گذاشتن اجسام نوک تیز در گوش خودداری کنید. از آنجا که ساختار گوش بسیار ظریف و حساس است ، قرار دادن اجسام مختلف در آن می تواند به اندام آسیب برساند. این موارد ممنوع شامل گوش بند است. علاوه بر آسیب هایی که گوش پاک کن ها می توانند به گوش شما وارد کنند ، این خطر نیز وجود دارد که موم گوش شما را به داخل هل دهد.

2- گوش های خود را تمیز کنید. آیا می دانید که مجرای گوش خود به خود پاک می شود و موم گوش در قسمت های عمقی مجرای گوش به هیچ وجه ایجاد نمی شود؟ بنابراین وقتی از گوش پاک کن استفاده می کنید ، اوضاع واقعاً بدتر می شود. برای تمیز نگه داشتن گوش ها ، قسمت بیرونی را به آرامی با آب و صابون بشویید. سپس آنها را با یک حوله خشک کنید.

حتما بخوانید: وزوز گوش ، داروهای نهایی خانگی ، داروهای مفید و نکات

برای جلوگیری از آسیب به مجاری گوش ، هرگز در گوش خود استحمام نکنید. به ندرت اتفاق می افتد که مقدار زیادی توده در گوش شما ایجاد شود و نیاز به تمیز کردن کامل توسط پزشک متخصص داشته باشد. معمولاً یک شستشوی ساده ، همانطور که در بالا توضیح داده شد ، برای تمیز نگه داشتن اندام کافی است.

3- حجم را کاهش دهید. بسیاری از مردم از هدفون برای جلوگیری از تداخل ناشی از سر و صدای بیرونی استفاده می کنند. هنگام استفاده از هدفون ، به ویژه هدفون توگوشی ، مطمئن شوید که صدا برای جلوگیری از کاهش شنوایی به دلیل سر و صدای زیاد خوب است. هنگام قرار گرفتن در محیط پر سر و صدا ، مانند کنسرت ، مسابقه موتور سواری یا کلوپ شبانه ، حتماً از هدفون استفاده کنید. اگر در مکانی هستید که مدت هاست در معرض صداهای بلند قرار گرفته اید ، حتماً هر از چند گاهی گوش های خود را استراحت دهید تا به بهبود خراش ها کمک کند.

4. گوش های خود را بررسی کنید. اگر در حین مکالمه یا هنگامی که دیگران با شما صحبت می کنند دچار مشکل شنوایی هستید ، بخشی از صحبت های آنها را نمی فهمید و باید دائماً از آنها بخواهید آنچه را که می گویند تکرار کنند ، ممکن است به تدریج شنوایی خود را از دست بدهید. حتماً در طول سال به ارائه دهندگان مراقبت های اولیه مراجعه کنید تا پزشکان این مراکز (PCPs) بتوانند سلامت گوش شما را بررسی کنند.

پس از معاینه شما ، پزشکان در این مراکز تعیین می کنند که آیا باید برای انجام آزمایشات بیشتر به متخصص گوش ، حلق و بینی یا شنوایی شناس مراجعه کنید. اگر این کاهش شنوایی را نادیده بگیرید ، می تواند منجر به عوارض و آسیب های دیگری مانند افسردگی و بیماری آلزایمر شود. در صورت احساس درد در ناحیه گوش یا مشاهده تغییر در شنوایی خود ، در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید.

10 راه آسان برای تمیز کردن گوش در خانه (به طور کامل و ایمن)

5- استرس نداشته باشید. استرس بیش از حد می تواند باعث وزوز گوش یا وزوز گوش شود. وزوز گوش علاوه بر بسیاری از مشکلات و عوارض جانبی استرس بر سلامت انسان ، می تواند علائمی مانند کاهش شنوایی ، عدم تمرکز ، اختلالات خواب و کاهش شنوایی را ایجاد کند. اگر زنگ زدن در گوش شما بیش از حد تکرار می شود ، باید سبک زندگی خود را تغییر دهید و برای مدتی از فعالیت های استرس زا فاصله بگیرید و همچنین از رفتن به محیط های پر سر و صدا خودداری کنید. در صورت تکرار مکرر این عارضه ، حتماً این موضوع را با پزشک مراقبت های اولیه خود در میان بگذارید.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *