مراسم بزرگداشت دیانا آبکار برگزار شددیانا آبکار اولین کنسول زن جهان با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تعدادی از دیپلمات های خارجی مستقر در تهران برگزار شد.

به گزارش ایسنا، مراسم بزرگداشت «دیانا آبکار» اولین کنسول افتخار زن با عنوان «دیانا آبکار؛ زنی کهنه شده» شامگاه شنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ با حضور آرسن آواکیان سفیر ارمنستان، ساتوشی ماتسوشیتا، دبیر سفارت ژاپن، آرمن موطفیان، کنسول افتخاری استونی، زهره الهیان، نماینده تهران، فاطمه مقصودی، نماینده بروجرد، معصومه پاشابری بگرام نماینده مسیحیان ارمنی در جنوب، آرا شاهوریان ، نماینده ماس مجلس شورای اسلامی، الهام اکبری عضو شورای فرهنگ مردم و جمعی از ارامنه مقیم تهران در محل انجمن جامعه ارامنه برگزار شد.

الهیان: خانم آبکار فعال حقوق بشر بود

زهره الهیان، نماینده تهران در مجلس شورا در این مراسم گفت: کمیته حقوق بشر حرم ما این ایده را داریم و به دنبال آن هستیم که بتوانیم فرهنگ ها و مذاهب مشترک ادیان توحیدی و بین اسلام و اعتقاد را گسترش دهیم. ارمنستان. تعامل با موضوعات مشترک مانند صلح، دوستی و عدالت؛ این موارد مشترک می تواند عملکرد و تعامل بیشتری را به شما بدهد.

وی گفت: تحرکات مسلمانان و پیروان سایر ادیان الهی در کنار یکدیگر و در مسیر صلح، دوستی و عدالت در جمهوری اسلامی ایران برای مردم خارج از ایران بسیار جالب است. ایران در شرایط دیکتاتوری به حساب می‌آید، در حالی که مسلمانان و برادران ارمنی سال‌هاست در داخل ایران فعال هستند.

این نماینده مجلس بیان کرد: ما به عنوان بخشی از مجلس شورای اسلامی تلاش می کنیم صدای و سخنگوی تشکل ها، سازمان های مردم نهاد، سازمان های مردم نهاد و سازمان های مردم نهاد باشیم. با توجه به این موضوع، ما از دریافت بینش ها و ایده های گران قیمت ارمنی برای ترویج موسسات محبوب استقبال می کنیم. ما همچنین مشتاقانه منتظر ادامه بحث ها و تعاملاتی هستیم که در سال های اخیر با شبکه زنان سازمان های غیردولتی صورت گرفته است، ما می توانیم جامعه مدنی و نهادهای اساسی را توسعه دهیم که انجمن ارامنه یکی از آنهاست.

الهیان در خاتمه با گرامیداشت دیانا آبکار گفت: خانم آبکار فردی انسان دوست و فعال در عرصه بین المللی بود و حقوق بشر را دنبال می کرد.

مقصودی: دیانا، زرگرها به خاطر منش و اخلاقشان منسجمتر شده اند

به گزارش ایسنا، فاطمه مقصودی، نماینده بروجرد نیز با تاکید بر اینکه در دین اسلام زن نرم افزار عالم هستی است، گفت: در همه جای آیات قرآن به زن اشاره شده است، به عنوان مثال وجود زن وجود زن است. جوهر جهان هستی

وی با اشاره به دیدگاه زنان در جامعه امروز ایران، خاطرنشان کرد: در جامعه کنونی جمهوری اسلامی ایران، نگاه به زن، منظره ای زیبا و نگاه به یک انسان کامل است. امروز هیچ کس حق ندارد زنان را محدود کند تا همه مواهب الهی نهفته در وجود آنها را در حالتی مناسب تولید کند.

او گفت: «خوبی و فضیلت از ویژگی‌های یک انسان کامل است.» او با نام خانم دیانا آبکار شناخته می‌شود. اگر دایانا آبکار نجات پیدا کرد، به خاطر همین بینش است که بیشتر طلب خواهید کرد و دوستی خود را تغییر می دهید و فرهنگ و شریعت الهی را می پذیرید.

سفیر ارمنستان در تهران: دیانا آبکار تا زمان مرگ مبارز و میهن پرست بود

آرسن آواکیان، سفیر ارمنستان در تهران که در مراسم بزرگداشت دیانا آبکار سخنرانی می کرد، گفت: «دیانا یکی از اولین سفیران زن در جهان بود و تاریخچه ای از فعالیت ارمنستان را ارائه داد. سفیران کشورهای مختلف: شفافیت و انجام وظایف دیپلماتیک دیپلمات های بسیاری را می توان در جمهوری اول ارمنستان مشاهده کرد. در شرایط دشوار ارمنستان آن زمان، این دیپلمات ها توانستند به طور موثر از منافع ارمنستان در برابر سیاست های ارمنستان دفاع کنند.

وی با تاکید بر اینکه دیانا آبکار تاثیر عمده ای در به رسمیت شناختن استقلال اولین جمهوری ارمنستان در ژاپن در سال ۱۹۲۰ داشت، گفت: اما به دلیل کوتاه بودن عمر جمهوری اول ارمنستان، ماموریت افتتاحیه ناقص بود. با این حال، او از تلاش خود برای پیشبرد منافع مردم ارمنستان کوتاه نیامد و در آن زمان با سیاستمداران از جمله رئیس جمهور وقت ایالات متحده وودرو ویلسون تماس های زیادی داشت. دیانا آبکار همچنین ۹ کتاب در مورد نسل کشی ارامنه نوشته است.

سفیر ارمنستان در تهران در خاتمه گفت: وی علاوه بر اینکه تلاش های یک زن ارمنی را به صورت دیپلماتیک برای پیشبرد منافع ملی خود برجسته می کند، نمونه بارز یک زن میهن دوست نیز به شمار می رود. دایانا از سال ۱۹۳۷، زمانی که درگذشت، بدون هیچ تلاشی برای غرور و حسن نیت از دست رفته خود، فعال و میهن پرست بود.

بیگلریان: دیانا آبکار شخصیت خاصی بود

به گزارش ایسنا، روبرت بیگلریان، نماینده مسیحیان ارمنی در جنوب کشور نیز به بیان ویژگی های ارامنه پرداخت و مهارت و دانش تجاری را از مهم ترین ویژگی ها برشمرد که تاکید کرد: انجام می شود.

وی همچنین به خصوصیات شخصی دیانا آبکار اشاره کرد و گفت: در حالی که تلاش شخصی بسیار مهم است، دیانا آبکارنا فردی منحصر به فرد بود، اما به نظر من میراث بزرگ و عمیقی را جمع آوری کرد که در طول زمان از خانواده ها و تجار ارمنی به جا مانده است. ظهور بازیگرانی مانند دایانا کمک کرد.

این نماینده مجلس همچنین گفت: از نماینده سفارت ژاپن می خواهم از استقبال گرم مردم ارمنی ایران و جامعه ارامنه و آزادگان جهان، دولت ژاپن و مردم این کشور تشکر کند. حکومت ارمنی. نسل کشی ارامنه و حمایت آنها. مقامات کشور با دیانا تماس گرفتند تا اعلام کنند.

پاشایی: یکی از افتخارات آذربایجان زندگی بسیار آرام و مرفه با ارامنه بود

معصومه پاشایی بهرام نماینده مردم جلفا و مرند در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با بیان اینکه یکی از افتخارات ما آذربایجانی ها صلح و صفا با ارامنه بود و عشق ما بود، سخنانی گفت. تاریخ؛ در طول تاریخ ما فداکاری های زیادی از سوی همه خانواده ها صورت گرفته است. ما همیشه به یاد تاریخ جلفا و اقوام ساکن آنجا افتخار می کنیم.

به گزارش ایسنا، در این مراسم پیام تصویری یکی از نوادگان دیانا آبکار منتشر شده است. قطعه موسیقایی «مادام دیانا آبکار» از هامیک اسکندریان نیز اجرا شد.

دیانا آبکار (متولد اکتبر ۱۸۵۹) یک زن ایرانی-ارمنی است که به عنوان اولین یا یکی از اولین دیپلمات های زن در جهان شناخته می شود. وی از ۲۱ ژوئیه ۱۹۲۰ تا دسامبر همان سال سفیر ارمنستان در ژاپن بود. آبکار سرانجام در ۱۷ تیر ۱۳۳۶ در سن ۷۷ سالگی درگذشت.

انتهای پیام/