محل توسعه همکاری فنلاند و مازندران کلیدی بوده استایسنا/ مازندران سفیر فنلاند و مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در نشستی که به خوبی سازماندهی شده بود، در خصوص راهکارهای حفاظت از محیط زیست و نحوه بهره برداری صحیح از منابع آب، فاضلاب و جنگل های انرژی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

سفیر فنلاند با تاکید بر علاقه خود به محیط زیست و دریای خزر گفت: می دانیم که سازمان ملل، گیلان و مازندران برای آب، پسماند و نحوه برنامه ریزی برای این شرایط برنامه دارند و فنلاند پایگاه دارد، به شما کمک کنید. انجام دهید.

ما خدمات و مشارکت هایی را با راه و شهرسازی و آژانس های سازمان ملل در این مناطق توسعه داده ایم و امروز می توان گفت که بخش آب فنلاند بسیار قوی است. انجمن آب فنلاند همچنین با مدیریت و تقویت در زمینه های پسماند، فاضلاب، مدیریت منابع آب و تحقیقات آب، مطالعات متعددی را در منطقه دریای خزر انجام داده است.

وی با اشاره به سابقه طولانی مدیریت پساب و توسعه سایر انرژی های پسماند در فنلاند، گفت: توصیه های مختلفی می توان در زمینه آب و فاضلاب به مازندران ارائه کرد. ما علاقه مند به همکاری با ایران در این موضوعات هستیم، اگر ایران به تجربه و تحقیقات فنلاند نیاز داشته باشد، حتما آن را ارائه خواهیم کرد.

وی گفت: این صحبت‌های اولیه در مورد گسترش این منابع و نحوه استفاده از آنها است، اما باید در آینده به آنها دست پیدا کنیم.

Kahiluoto در پاسخ به این سوال که چگونه می توان زباله ها را در فنلاند به انرژی تبدیل کرد، گفت: “من در این زمینه متخصص نیستم و نمی توانم توضیح کاملی در این مورد داشته باشم، اما به طور کلی اولین قدم جمع آوری زباله است و سوخت تولید می شود. ” همچنین می توان از دود این سوخت انرژی برای استفاده استخراج کرد.

وی افزود: در حال حاضر پاسخی در این خصوص ندارم اما در این رابطه با مشاور اصلی هماهنگ شده، هماهنگی های لازم را انجام خواهم داد و پاسخ شما را خواهم داد.

مازندران گفت: ایران کشوری با قدمت حیات اسلامی است، وی همچنین برای حفاظت از محیط زیست آیاتی در زمینه حفاظت از محیط زیست از قرآن و کتب مقدس استناد کرد. و منابع طبیعی

عطاله کاویان افزود: در ایران ارزش های زیست محیطی در چهار مکان شامل پارک ملی، اثر ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده مدیریت می شود. جغرافیا و رشد این مناطق مختلف باعث شده است که ما در ایران سیستم اکولوژیکی متفاوتی داشته باشیم و ۱۰۰۰۰ گونه گیاهی و ۱۰۰۰۰۰ حیوان مختلف داشته باشیم.

کاویان با تایید سخنان سفیر درباره همکاری ایران و فنلاند گفت: در واقع همکاری در راه و شهرسازی می تواند الگوی خوبی برای سازمان محلی باشد و مایلیم اطلاعات مازندران را در اختیار مسئولان محلی و سازمان آن قرار دهیم. مازندران یکی از ۷ ایالت سرشماری شده و از نظر جغرافیایی هجدهمین منطقه کشور است که تراکم جمعیت مازندران را نشان می دهد. نتیجه این تراکم بالا، رشد و توسعه سکونتگاه ها، توسعه راه های ارتباطی، توسعه خدمات و توسعه صنعتی و افزایش آلودگی در منطقه مازندران طی دهه های گذشته بوده است.

وی افزود: نتیجه آن تخریب برخی از زیستگاه های طبیعی ارتفاعات، جنگل ها و رودخانه ها و دریاها بوده است. در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به حفاظت از محیط‌زیست شده است و همه این حوزه‌ها برنامه‌های مدون ارائه‌شده توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست را تدوین کرده‌اند و برنامه‌های حفاظت از محیط‌زیست در همه مناطق به‌ویژه مازندران و رانینگ در حال اجراست.

مدیرکل مازندران با بیان برنامه های مهم ارائه شده در مازندران گفت: در آموزش و پرورش و حفاظت از محیط زیست تلاش زیادی شده است، استان مازندران به عنوان یکی از مناطق گردشگری و تفریحی ایران شناخته می شود و بسیاری از ایرانیان در تعطیلات هستند. ” از طبیعت منطقه مازندران دیدن می کنند.

کاویان در خصوص مشکلات منطقه مازندران و ابراز علاقه به استفاده از تخصص فنلاند در این امور گفت: دائمی. ما می دانیم که فنلاند دوستدار محیط زیست است و از انواع مختلف انرژی، به ویژه انرژی باد به خوبی استفاده می کند. بنابراین، ما می خواهیم تجارب موفق فنلاند را با برنامه های آینده همراه با مدیریت پسماند و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و همچنین مدیریت آب و زمین مرطوب به اشتراک بگذاریم.

کامران نصیر احمدی رئیس محیط زیست دریایی گفت: از نظر بهره برداری از جنگل ها نکته این است که تجربه احیای اروپا می تواند تجربه مثبتی برای احیای جنگل های ایران باشد، ما چندین سال است که در این منطقه قدم می زنیم و فنلاند هم مزرعه پرورش ماهی در قفس نیز تجربه خوبی دارد که می تواند در افزایش پتانسیل ایران بسیار موثر باشد.

فاطمه اسدی – خبرنگار ایسنا مازندران

انتهای پیام/