متابولیسم بالا چیست و چگونه به آن برسیم؟

دسته‌بندی نشده


تمام فرآیندهای شیمیایی در بدن شما متابولیسم نامیده می شود. هرچه متابولیسم شما سریعتر باشد ، به کالری بیشتری نیاز خواهید داشت. یکی از دلایلی که افراد با وجود خوردن زیاد وزن خود را افزایش نمی دهند ، متابولیسم بدن آنهاست و دیگران حتی ممکن است با خوردن کم وزن خود را افزایش دهند.

میزان متابولیسم معمولاً به عنوان میزان متابولیسم شناخته می شود و شامل تعداد کالری های سوزانده شده در هر زمان معین می شود. به آن سوزاندن کالری نیز گفته می شود. متابولیسم را می توان به چند دسته تقسیم کرد:

  • متابولیسم پایه (BMR): در این حالت ، کالری در هنگام خواب یا استراحت عمیق مصرف می شود. حداقل میزان سوخت مورد نیاز برای گرم نگه داشتن ریه ها پمپاژ قلب ، کار مغز و بدن است.
  • میزان متابولیسم در حالت استراحت (RMR): حداقل میزان متابولیسم مورد نیاز بدن برای حفظ و عملکرد مناسب در حالت استراحت. به طور متوسط ​​، این میزان 50-75 all از کل کالری مصرف شده را می سوزاند.
  • اثر حرارتی غذا (TEF): این مقدار کالری است که بدن هنگام هضم غذا می سوزاند. TEF معمولاً حدود 10 درصد از کل انرژی را مصرف می کند.
  • اثر حرارتی ورزش (TEE): کالری در حین ورزش سوزانده می شود.
  • ترموژنز غیر ورزشی (NEAT): کالری مورد نیاز برای فعالیتهای روزانه غیر از ورزش. این مقدار کالری شامل حرکت ساده ، حالت بدن ، ایستادن و راه رفتن است.

عواملی وجود دارد که بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد:

سن

با افزایش سن ، متابولیسم بدن ما کاهش می یابد. این منجر به افزایش وزن در سنین بالا و کاهش توده عضلانی می شود.

جنسیت

متابولیسم بر اساس جنسیت متفاوت است. مردان دارای توده عضلانی بیشتری هستند ، بنابراین متابولیسم آنها بیشتر از زنان است. سن و جنسیت عوامل متابولیکی هستند که نمی توانید آنها را کنترل کنید. با این حال ، بسیاری از عوامل دیگر وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا سالم بمانید.

در ادامه بخوانید تا بدانید چه عواملی را می توانید برای بهبود متابولیسم و ​​در نتیجه داشتن اندامی سالم و متناسب کنترل کنید.

ورزش ها

جای تعجب نیست که ورزش می تواند به شما در داشتن یک زندگی سالم کمک کند. متابولیسم ما با ورزش منظم افزایش می یابد و سپس بالا می ماند. این باعث می شود بدن شما سالم تر از بدن افراد غیر ورزشکار شود. در افراد مسن ، ورزش می تواند متابولیسم سالم را در بدن حفظ کند. بنابراین ، ورزش کلید سلامتی و بهبود متابولیسم است.

در حین ورزش متابولیسم خود را افزایش دهید

همچنین بخوانید: نحوه تنظیم متابولیسم بدن برای کاهش وزن

چرا میزان متابولیسم بین افراد متفاوت است؟

متابولیسم در افراد مختلف متفاوت است. به عبارت دیگر ، متابولیسم فرد در بدو تولد ممکن است سریعتر از دیگران باشد. اگرچه ژنتیک ممکن است بر بروز این تفاوت ها تأثیر بگذارد ، اما محققان در مورد میزان تأثیر ژنتیک بر متابولیسم ، افزایش وزن و چاقی اختلاف نظر دارند.

جالب اینجاست که اکثر مطالعات نشان می دهد متابولیسم و ​​استراحت افراد چاق بیشتر از افراد با وزن طبیعی است. محققان می گویند این تا حدودی به این دلیل است که افراد چاق ماهیچه های بیشتری دارند و می توانند وزن خود را حفظ کنند.

اما یک چیز کاملاً واضح است ؛ متابولیسم افراد مختلف یکسان نیست. بیشتر این تغییرات به دلیل سن ، محیط و رفتار است. با این حال ، تحقیقات بیشتری برای روشن شدن نقش واقعی ژنتیک مورد نیاز است.

گرسنگی چیست؟

سازگاری متابولیک ، که گرمای تطبیقی ​​یا “گرسنگی” نیز نامیده می شود ، می تواند بر چاقی تأثیر بگذارد. در واقع واکنش بدن شما به کمبود کالری حالت گرسنگی است. وقتی غذای کافی دریافت نمی کنید ، بدن شما سعی می کند این کمبود انرژی را با کاهش متابولیسم و ​​کالری دریافتی شما جبران کند.

میزان سوخت و ساز بدن به دلیل کمبود کالری و کاهش وزن در بین افراد کاهش می یابد. برای برخی افراد ، به ویژه افراد چاق ، میزان متابولیسم شما کندتر می شود. هرچه سرعت کمتر باشد ، کاهش وزن با پیروی از رژیم سخت تر می شود.

ژنتیک می تواند بر گرسنگی تأثیر بگذارد ، اما تلاش های قبلی برای کاهش وزن یا ورزش نیز می تواند تحت تأثیر قرار گیرد.

آیا می توانید متابولیسم خود را تسریع کرده و وزن خود را کاهش دهید؟

خستگی و خستگی مداوم پس از کاهش وزن رخ می دهد. راه هایی وجود دارد که می تواند این متابولیسم را تسریع کند. در اینجا چند نکته وجود دارد.

صبحانه بخورید که به افزایش متابولیسم کمک می کند

بحث در مورد این نظریه وجود دارد که راز لاغری در خوردن صبحانه به عنوان پادشاه ، ناهار به عنوان شاهزاده و شام به عنوان یک مرد فقیر است. اما ما می توانیم مانند یک پادشاه صبحانه ، ناهار و شام بخوریم.

لازم نیست نگران میزان خوردن غذا باشید ، بلکه روی غذاهایی که در بشقاب صبحانه خود قرار می دهید تمرکز کنید ، که واقعاً بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد. مطالعات نشان می دهد که غذاهای کم قند و پروتئین بالا باید برای صبحانه مصرف شود. برای صبحانه ، پروتئین بدون چربی مانند مرغ یا تخم مرغ بخورید.

همچنین ببینید: نقش غذا در متابولیسم بدن

تمرینات هوازی انجام دهید

وقتی تمرینات هوازی ساده انجام می دهید (به استثنای تمرینات متناوب با شدت بالا) ، فقط میزان کالری سوزی افزایش می یابد. با این حال ، تمرینات تناوبی با شدت بالا و تمرینات قدرتی می توانند متابولیسم بدن شما را ساعت ها بعد از تمرین تقویت کنند ، بنابراین می توانید چربی بیشتری نسبت به کارهای معمولی بسوزانید.

با این حال ، مشکل این است که ممکن است بخواهید به جای تمرینات متناوب با شدت بالا ، روی تردمیل راه بروید. برای سرعت بخشیدن به متابولیسم در چنین شرایطی ، می توانید به تردمیل یک شیب متناوب بدهید (تردمیل را بالا و پایین ببرید انگار در حال بالا یا پایین رفتن هستید).

چای سبز بنوشید

چای سبز آماده حاوی کافئین و اپی گالوکاتچین است. این ماده متابولیسم بدن را تسریع می کند. برای صبحانه یک فنجان چای و بعد از ظهر سبز بنوشید. البته توجه داشته باشید که مصرف زیاد چای سبز نیز می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

همچنین بخوانید: بهترین چای برای سلامتی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *