ما وارث مشکلات بر دوش مانده گذشته‌ایمایسنا/مازندران معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهور در جمع سرمایه گذاران و تولیدکنندگان نوشهر با بیان اینکه تولیدکنندگان سربازان خط مقدم اقتصاد کشور هستند، اظهار کرد: ما وارث وضعیتی هستیم که مشکلات آن از گذشته بر دوش ما مانده است.

محمدهادی زاهدی وفا در نشست با سرمایه گذاران و تولید کنندگان شهرستان نوشهر ضمن اشاره به پروژه های نیمه تمام کشور گفت: اگر با همین منوال بخواهد پروژه ها به اتمام برسد به طور حتم تا ۴۰ سال آینده نیز تمام نخواهد شد.

وی اقتصاد کشور را یک اقتصاد کوچک باز عنوان کرد و ادامه داد: حجم واردات و صادرات ما نسبت به کل اقتصاد قابل توجه است اما در مقیاس جهانی نمی تواند در مبادلات جهانی تاثیر گذار باشد بنابراین با کوچکترین تغییرات در اقتصاد جهان شاهد تغییر در اقتصاد کشور هستیم.

معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: کشور دارای  ظرفیت های عظیمی است که استفاده نشده و مغفول مانده است و این ظرفیت ها معادل ظرفیت های برخی کشورهای اروپایی است.

زاهدی وفا با تاکید بر اینکه سربازان خط مقدم تولید می توانند این ظرفیت های بالقوه را به بالفعل تبدیل نمایند، افزود: نظام اقتصادی ما دولتی و متکی بر فروش نفت بود، بنابراین نیازمند یک تغییر ساختار از اقتصاد دولتی به مردمی و غیردولتی هستیم.

وی با بیان اینکه حل همه این مسائل در کوتاه مدت کار آسانی نیست، متذکر شد: اتکا به نیروی انسانی تحصیل کرده یک مولفه خوب است که آن هم نیازمند هماهنگی کلان کشوریست.

معاون اقتصادی معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مولفه اصلی در رقابت جهانی مبتنی بر دانش است، گفت: اگر محصولات نتوانند با سطح جهانی رقابت کنند نه تنها  بازارهای خارجی بلکه بازارهای داخلی را نیز از دست می دهیم.

زاهدی تجهیز به دانش را یک ضرورت برای بقای اقتصاد کشور دانست و ادامه داد: برای ما پرداختن تولید دانش بنیان یک بحث جدی است.

وی از اقتصاد دریا به عنوان یکی از ظرفیت های بالا یاد کرد و گفت: در دولت برنامه تحولی اقتصاد دریا مطرح شده است.

انتهای پیام