مار عجیب از میلیاردها دلار پرونده باز واردات



معاون سابق بانکی ایران با انتقاد از عدم هماهنگی بین دستگاه های ذیربط در حوزه تجارت، باز ماندن بیش از دو میلیارد دلار سامانه وارداتی را نتیجه این رویه دانست و اعلام کرد که در یک مورد ۹۰۰ میلیون دلار کالا بدون ثبت سفارش از یکی از گمرک ها ترخیص است. شده است.

به گزارش ایسنا، هماهنگی بین دستگاه‌های ذیربط در بخش تجارت و به ویژه سامانه‌های مربوطه، بارها محل چالش بین سازمان‌ها بوده است و گرچه در مواردی وجود دارد که در این سامانه ها و تبعات ناشی از آن در تجارت خارجی اذعان کرده‌اند اما این موضوع به طور مشخص حل و فصل نشده است.

در همین رابطه اخیراً در گفت وگوی ویژه خبری صدا و سیما با حضور برخی از مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و البته گمان، موضوع سامانه و اهمیت آن در جریان تجارت بررسی قرار گرفت که بخشی از اظهارات مطرح شده قابل بررسی است. تأمل است.

ادعا نمی شود نباید اما باید بررسی شود

رهبری سازمان توسعه تجارت – که کنترل کامل از سوی وزارت صمت بر صدور مجوز صدور کالا وجود دارد، می گوید که با این حال برخی از مصادیق مجوز قانونی برای ترخیص بدون انتقال ارز وجود دارد یا در مواردی رئیس کل گمرک می تواند در برخی موارد با اختیارات خود باشد. خارج از تشریفات حکم ترخیص کالا را صادر کند.

وی همچنین با بیان اینکه نمی توان ادعا کرد که در گمرک یا در برخی فرآیندها در وزارت صمت تخلفی رخ نمی دهد و باید آن را به طور مستقیم بررسی کرد که به هر صورت در سامانه جامع تجارت هنگام ثبت سفارش به صورت رویه ارزی تاکید کرد. می شود یا سامانه گمرک باید هنگام اظهار نظر، ثبت سفارش را چک کند و کنترل دیگر صدور مجوز صدور مجوز خروج

هر سازمانی برای خودش سامانه ساخته و جزیره‌ای اداره می‌شود

با این حال در بخشی از این گفت وگو ارونقی -معاون سابق فنی گمرک ایران –مسائل دیگری در رابطه با جریان تولید و مجوزهای مربوطه مطرح کرد.

وی با اشاره به اینکه بعد از سالها همیشه هر دستگاهی برای خود سامانه ای ایجاد کرده و به صورت جزیره ای با سامانه های مربوط به خود اداره می شود گفت که بارها نسبت به وجود نقایص فرآیند و پروسه تجارت خارجی هشدار داده و خواستار بررسی و بازنگری است. شدیم اما هنوز مورد بازنگری قرار نگرفته است. اینکه هیچ مقامی نمی تواند با قاطعیت اعلام کند چه میزان کالا در بنادر یا گمرک دپو یا رسوب ر.

ترخیص میلیاردی بدون انتقال ارز و ثبت سفارش

ارونقی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر کالا بدون انتقال ارز و بدون ثبت سفارش از گمرک ترخیص می شود، یاد می شود که طبق بند یک ماده ۳۸ آیین نامه کالای اجرای قانون مقررات و واردات، تحت شرایط تعیین شده انتقال ارز. و با دریافت مجوز از دستگاه های ذیرب از گمرک ترخیص خواهد شد. به طوری که بر اساس مصوبه سال ۱۳۹۷ نیز کالاهای بدون انتقال ارز با تائید وزارت صمت و همچنین بررسی منا.

وی در ادامه به آمار قابل تاملی در رابطه با جریان ترخیص کالاهای بدون ثبت سفارش اشاره کرد و افزود: تمامی اظهارنامه هایی که تحت یک ماده ۳۸ قرار دارند و از گمرک ترخیص شده بدون ثبت سفارش بوده است. به عنوان مثال در سال ۱۳۹۹ یکی از گمرک های تهران ۹۰۰ میلیون دلار کالا بدون ثبت سفارش ترخیص کرده است.

بانک، تائید منشاء آرزو را به گمرک اعلام نمی‌کند

موضوع دیگر اشاره به جریان ترخیص درصدی کالا اختصاص داشت و معاون پیشین گمرک در این رابطه گفت: این ادعا که می شود به محض ثبت سفارش فورا منشاء تامین کالاها در سامانه جامع تجارت توسط بانک بررسی و تائید و به گمرک ارائه می شود. درست نیست، افزود: این صاحب کالا است که باید کد منشاء را به گمرک ارائه کند.

به گفته وی اگر ارتباط سیستمی گمرک و بانک اطلاعاتی وجود دارد که ادعا می کند، دیگر چه نیازی است سفارش کالاهای گروه ۴ ۲۶ و ۲۷ را از قبل از تائید منشاء به گمرک ارسال کند و صاحب کالا قادر به ارسال کالای خود باشد. گمرک نباش!

دو دلار اظهارنامه باز است!

این مقام سابق گمرک ایران را هم گفت که طبق گزارش سازمان بازرسی کل کشور بیش از ۵۰۰۰ فقره اظهارنامه به ارزش بالغ بر دو میلیارد دلار باز است که هنوز کد منشاء آن را به گمرک ارائه نکرده است و صاحب کالا در این شرایط ناچار است. درصد از کالای خود را از گمرک ترخیص و ۱۰ درصد باقی مانده متروکه نگه می دارد.

ارونقی یادآو رشد که این جریان نشان می دهد سیستمی ارتباطی بین بانک و موارد مربوط به جمله گمرک وجود ندارد و اگر این طور بود صاحب کالا می شد به محض اظهار آن را به انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالای خود اقدام کند; بنابراین در این شرایط به طور غیرسیستمی جلوی فعالیت های صاحب کالا گرفته می شود تا کارهای قبلی را انجام دهند.

سختی و فرآیند پردازش تجاری، راه توسعه توسعه است

وی در همین رابطه بیان می‌کند که فرآیند تجارت خارجی باید همزمان و تسریع شود، پویا و یکپارچه و در یک بستر انجام شود تا از معطلی، سرگردانی، اتلاف منابع، تحویل دموراژ و هزینه های دیگر جلوگیری شود و تجار سرگردان نمانند و از سوی دیگر انجام شود. دیگر به این دلیل از هزینه و سختی فرآیند تجاری، توسعه نیابد.

گفتنی است از سال ۱۳۹۷ و با تغییر سیاسیت ارزی دولت، واردات بدون انتقال ارز ممنوع شد و فقط مواردی را در نظر گرفت که این امکان وجود داشت که از جمله آن در آبان ماه سال گذشته بر اساس مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی دولت برای تسریع در نظر گرفته شود. ترخیص کالاهای اساسی اعلام شد که «ترخیص ۹۰ درصد کالاهای اساسی و اقلام مربوط به واحدهای تولیدی در گروه های ۲۱ تا ۲۴ و حتی از گروه ۲۵ – با اولویت اعلامی از سوی وزارت صمت – قبل از ادامه روند و تشریفات گمرکی و تعیین تکلیف رویه گمرکی. (ارز انسان یا وارد برابر خطر و یا سیستم بانکی) که در صف «تخصیص» و یا «تامین» آرزو دارد اقدام کند «اما ظاهرا این فرآیند در اجرا می شود و تغییر می کند و هماهنگی لازم بین دستگاه های ذیربط وجود ندارد.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری