لودریان: فرانسه کاملاً از کشور مالی خارج می‌شود اما منطقه “ساحل” را ترک نمی‌کندوزیر امور خارجه این فرانسه اعلام کرد، رئیس جمهور کشور خواستار خروج کامل افراد فرانسوی از کشور و سازماندهی مجدد آنها در کشور دیگر است اما این بدان معناست که فرانسه منطقه “ساحل” را ترک می کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانسه ۵ گفت: اگر شرایط برای ما به منظور انجام فعالیت های مالی در سایر مناطق، جلوگیری از مقابله با تروریسم را در کنار سایر منطقه ها انجام دهیم. ساحلی که مشتاق همکاری با ما هستند، بسیار ادامه داد.

این اظهارات لودریان دو هفته پس از آن مطرح شد که دولت «آگویتا»، رئیس جمهور موقت مالی در اقدامی تلافیجویانه سفیر فرانسه سا از این ککور اخراج کرد. از زمان کودتا در مالی و به توانایی رسیدن آسیمی گویتا در آن کشور، روابط باماکو و پاریس شاهد تنش و اختلافات زیادی در رابطه با حضور نظامی فرانسه بوده است و اخراج سفیر فرانسه از آن کشور نیز نقطه تحولی در روابط فرانسه و مالی بود.

به دنبال اجرای کودتای دوم در مالی در مه ۲۰۲۱ ماکرون اعلام کرده بود که فرانسه به همکاری نظامی با مالی پایان می دهد اما به طور کامل از این کشور خارج نمی شود. فرانسویان فرانسوی از سال ۲۰۱۳ میلادی به درخواست مراجع وقت مالی برای کمک به مبارزه با شبه‌نظامیان طوار. با این حال، با گذشت هشت سال در شمال شرقی مالی بهتر نشده است.

ماکرون هفته گذشته در جریان یک کنفرانس ویدئویی با آن نیجر، چاد و موریتانی که سه تا از منطقه ساحلی عضو گروه جی ۵ برگزار می شود تا درباره عملیات های مقابله با تروریسم و ​​تغییرات برجسته در حضور پاریس در این منطقه گفتوگو کنند.

این در حالی است که یک منبع نزدیک به دولت ماکرون گفت: نیجر خیلی به ایده میزبانی از نیروی ضربت “تاکوبا” متشکل از ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ نفر از نیروهای فرانسوی علاقه مند نیست و موریتانی نیز میخواهد دوباره بیطرفی خود را در این مناقشه میان مالی و فرانسه پیدا کنند. . بورکینافاسو نیز ۲۴ فوریه کودتای خود را تجربه کرده است که به دنبال آن پل هنری دامیبا، رهبر شورشیان در بورکینافاسو به ریاست جمهوری رسیده و به این نشست با ماکرون نیز دعوت نشده است.

فرانسه مدعی است شکستش در مالی و دیگر مستعمره سابق آفریقایی مانند جمهوری آفریقای مرکزی به خاطر دستان شرور مسکو است که مشاوران نظامی در باماکو و بانگی مستقر شده اند. روسیه و مالی هر دو این ادعاها را که قصد دارند پایگاه روسی در ایجاد مالی ایجاد کنند، رد کرده اند خود را مسکو بر آموزش نظامی گذشته با مالی و همچنین حق این کشور برای کمک گرفتن از هر دولت و نهاد خصوصی که می خواهد، تاکید کرده است. .

لودریان مدعی است که یک هزار نیرو از یک مقاطعه‌کار نظامی مستقر در روسیه موسوم به “PMC Wagner” در ماش است. این در حالی است که حضور مالی این مزدوران را رد کرده و دولت مسکو نیز دیگر ارتباط با مذکر میان.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری