لهستان با پیشنهاد آمریکا درباره تحویل جنگنده به موافق نیستلهستان لزوماً با پیشنهاد آمریکا برای جنگنده‌های خود در برابر دریافت اف ۱۶ از آمی.

به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، دفتر نخست وزیری لهستان روز یکشنبه در واکنش به گزارش رسانه ها در این زمینه، در توییتر نوشت: «لهستان جنگنده های خود را به خارج از کشور فرستاد و اجازه استفاده از فرودگاه های خود را نخواهند داد. ما در بسیاری از زمینه های دیگر کمک های قابل توجه ارائه می کنیم. »

کی‌یف از غرب می‌خواهد برای دفاع در برابر تهاجم روسیه کمک‌های نظامی از جمله هواپیما ارائه کند. زلنسکی به ویژه از اروپای شرقی خواسته است هواپیماهای ساخت شوروی سابق را در اختیار آنها قرار دهند زیرا خلبانان منطقه ای میدانند چگونه با آنها پرواز کنند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز یکشنبه در جریان بازدید از مولداوی گفت کشورش “فعالانه” روی توافقی با لهستان با موضوع ارسال جت های جنگنده به مقابله با تهاجم روسیه کار می کند.

پیش از اینهای آمریکا گزارش داده بودند که لهستان طبق این توافقنامه رسانه خود می تواند جتهای جنگنده از نوع میگ ۲۹ ساخت شوروی سابق را که خلبانان آنها با آنها آشنا هستند به کشف می دهند و در برابر، از ایالات متحده آمریکا جنگنده های اف ۱۶ بسازند.

اکنون وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که این احتمال در حال بررسی است.

بلینکن به خبرنگاران گفت: «نمی‌توان در جدول زمانی صحبت کرد. اما فقط می‌توانم بگویم که ما بسیار فعالانه به آن نگاه می‌کنیم.»

وی افزود “ما اکنون به طور فعال در حال بررسی موضوع هواپیماهایی هستیم که لهستان می تواند به این نتیجه برسد و اگر تصمیم لهستان به هواپیماهایش بپردازد، ما چگونه می توانیم جبران کنیم.”

انتهای پیام