لاف سردرگم مطب‌های بدون پوز / سرنوشت پزشکان فراری از کارتخوان چه می‌شود؟ایسنا / گلستان با وجود پزشک در قانون، پرداخت مالیات به آنها و وکلای تکلیف شده اما متأسفانه برخی از پزشکان با عدم ارائه کارتخوان ضمن دور زدن و مالیات مالیاتی، بیماران را به مشقت و سختی می اندازند.

با وجود برخی از مواردی که از توسعهیافته دنیا خود را از طریق مالیات مالیاتی می کنند، اما در بین برخی افراد از اقتصاد ایران در مورد موضوع مهم مالیات وجود دارد که باید مؤسسات مالیاتی جا نیفتاده باشند، بسیاری از افراد نمیدانند که چرا مالیات می دهند و این مالیات صرفا می شود. که کاری می‌شود همین مسئله باعث می‌شود تا برخی از کارها به فرارهای مالیاتی بزنند چراکه مالیات رز

شاید اگر فرهنگسازی درستی در حوزه مالیات میافتاد امروز کشور در حوزه سلامت، آموزش و غیره با مشکلات عظیمی رو به رو شود، برای مثال اگر مالیات پزشکان به درستی جمع آوری می کنند و این مالیات صرفاً در حوزه سلامت می شود امروز در استان گلستان با دو نفر دیگر. هزار تختخواب روبه رو نبودیم و خدمات به طور شایسته‌تری به مردم ارائه می‌شود.

در مواردی که درآمدهای حاصل از درآمدهای مختلف به‌دست می‌آید، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در شرایط اجتماعی، کمک شایانی بسیاری از افراد و فعالان اقتصادی را با درآمدهای کلان یا به دلیل عدم آگاهی و یا با وجود آگاهی از فواید آن برای کسب سود بیشتر از دیگران می‌کند. مردم دریافت می‌شوند و از حقوق خود سهمی برای مالیات قائل نمی‌شوند و این درآمد را از نفت را نادیده می‌گیرند.

طبیعی است که هر کس به درآمدی که از امکانات کشورمان دست می دهد باید مالیات بپردازد هرچقدر هم این درآمد را بیشتر بپردازد اما برخی از افراد از پرداخت مالیات شانه خالی می کنند، یکی از مصادیق فرار مالیاتی مربوط به پزشکانی است که با آن. عدم ارائه دستگاه کارتخوان ضمن دور زدن قانون و مالیات مالیاتی، بیماران را به مشقت و سختی می پردازند و این موضوع را گله مندی مردم را به وجود آورده است.

با وجود این دسته از پزشکان با عوائد چنین مالیاتی و با یارانه دولت در بهترین دانشگاه های کشور با هزینه های پایین تحصیل اما امروز با فرار مالیاتی، سد توسعه آموزش و عدالت اجتماعی شدند.

نبود کارتخوان در مطبها اشتباه است

مدیرکل امور مالیاتی استان گلستان در این باره: برخی افراد هنوز وارد سامانه مالیاتی نمی شوند که این افراد یا نمی توانند خود را تشخیص دهند و یا برخی از آنها را برای هر تراکنش می توانند بدهند. درآمد و هزینه است، کسانی که تا پایان بهمنماه اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم نکنند کارتخوان های آنها از اسفندماه قطع می شود، از طرفی از معافیت ماده ۱۰۱ نمی شود استفاده کرد و در سال بعد نیز نمی تواند پایه اظهارنامه مالیاتی بدهند.

علی اصغر هزارجریبی، پایان بهمن ماه را آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی اعلام کرد و افزود: مالیات برخی از کارها در بند ذکر ۶ قانون بودجه سال ۹۹ آمده است، همچنین در جزء دو بند ۶ قانون بودجه ۱۴۰۰ پرداخت مالیات به پزشکان و وکلا است. تکلیف شده و فعال است این بخش ها باید با دستگاه کارتخوان کار کنند و پول نقد برای آنها دریافت کنند.

وی کرد: در قانون بودجه تکلیف‌های خاص برای پزشکی و تعداد زیادی از پزشکان به این تکلیف خود عمل می‌کنند اما عدهای انگشتشمار در استفاده از دستگاه‌های کارتخوان امتناع می‌کنند و معتقدند در تعیین مالیات رعایت نمی‌شود، حال اگر داده شود. و اطلاعات افراد در سامانه مالیاتی کشور، چنین مشکلاتی را ثبت نمی‌کند و دیگر مسئولیت‌های مالیاتی برای اشخاصی که در قبال مالیات‌ها تعیین می‌کنند، نمی‌شود، کسی که در کارش شفاف است و خللی در کارش ندارد، کارت‌خوان را نصب می‌کند و مازاد درآمد و هزینه دریافت می‌شود. و هزینه های مطب از دریافت مالیات کم می شود و علاوه بر آن از ۳۶ میلیون تومان معافیت مالیاتی برخو.

مدیرکل امور مالیاتی استان گلستان می‌گوید: طبق گزارش‌ها در مطب برخی از پزشکان می‌گویند کارتخوان آنها نمی‌توانند کار کنند و یا افرادی را که از کارت‌خوان‌ها می‌گیرند، دریافت می‌کنند، و ناظر اصلی سازمان نظام پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی هستند و اگر گزارش های مردمی و دستگاه های نظارتی پزشکان به اطلاع ما برسند و شواهد و مدارک معتبری داشته باشند، به قانون ۲۷۴ می روند.

درآمد حاصل از مالیات استان درون هزینه می‌شود

هزارجری مشاهده تاکید کرد: مردم در صورت هر گونه تخلف می توانند با سامانه ۱۵۲۶ تماس حاصل کنند تا پیگیری های لازم را انجام دهند، البته ما نیز کاروه ویژه ای را در امور مالیاتی تشکیل می دهیم و اعضای کارگروه را به صورت نامحسوس از مطب می کنیم و می دهیم. وکلا سرکشی می کنند.

وی با بیان اینکه بیشتر ما را بر روی پرداخت مالیات است و بهترین راه اندازی دستگاه کارتخوان است تا سود و زیان را بپردازد، بیان کرد: درآمد حاصل از بدهی درون استان گلستان هزینه می شود و همه تمام عمرانی و پرداخت حقوق افراد را انجام می دهد. و غیره از محل درآمدهای مالیاتی و سایر درآمدها است.

رئیس سازمان پزشکی استان گلستان نیز در این باره گفت: کارتخوان ها یک بحث قانونی است و زمانی که از کارتخوان در مطب استفاده می شود اکثر پزشکان از دستگاه های کارتخوان استفاده می کنند و تنها تعداد معدودی از آنها دستگاه کارتخوان را ندارند که سازمان امور مالیاتی هستند. باید قضاوت این عده از پزشکان را به مراجع قانونی گزارش کند تا با آنها برخورد شود.

جعفر طبرسا، دستگاه کارتخوان نبود در مطب پزشکان را خلاف قوانین و مقررات دانست و ادامه داد: ما هیچ عنوانی را نمی‌توانیم تأیید کنیم و اداره دارایی از وجود یا نبود کارتخوان در مطب پزشکان مشخص است و باید کسانی که از کارتخوان استفاده می‌کنند. نمی‌توانند قانونی معرفی شوند و طبق قانون با متخلفان برخورد می‌شود.

نظام پزشکی گلستان برای نظارت بر مطب‌ها پرسنل کافی نیست

وی در پاسخ به این پرسش که آیا نظام پزشکی در قبال این مسئولیت نظارتی مشخص نیست، می‌گوید: کل نظام پزشکی گرگان دو نفر پرسنل دارد و این مسئله ممکن است که بخواهیم کارت خوان را در تک تک مطبها را بررسی و نظارت کنیم، البته در صورتیکه گزارشهای مردمی به دست ما برسد به صورت شفاهی و یا کتبی به وی تذکر می شود و برابر.

رئیس سازمان پزشکی استان گلستان گزارشان کرد: همه افراد از قوانین مربوط به کارتخوان پزشکان کاملاً مشخص هستند و می توانند به اندازه کافی انجام شوند و کسانی که از کارتخوان استفاده می کنند مرتکب نمی شوند و اگر دارایی این پزشکان را در اختیار ما قرار دهد. قرار دهد ما با آنها برخورد کرد.

طبرسا درباره دریافت پول های خارج از عرف توسط برخی از پزشکان، گفت: در کمیسیون ماده ۱۱ تخلفات مربوط به پزشکان مورد بررسی قرار می گیرد و گاهی اوقات جراحات سنگینی برای برخی از عوارض اعمال می شود.

محمد مهدی زرگران، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان در این باره گفت: متولی صدور مجوز، نظارت و بازبینی برخی از مراکز معتبر از آزمایشگاه ها، رادیولوژی ها، درمانگاه ها، فیزیوتراپی ها و بینایی سنجی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی است که بیش از ۹۹ درصد از این مراکز از کارتخوان استفاده می کنند اما مجوز مطب برعهده سازمان است و نظارت بر مطب پزشکی را انجام می دهد، گرچه تیم های نظارتی ما به مطب ها هم سرکشی می کنند در یک ماده ۱۱ نیز. اشتباهات را می‌توان بررسی کرد، همچنین سامانه ۱۹۰‌ نیز برای اعلام اشتباهات مختلف در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، به طور قطع پزشکان نیز باید از مؤدیان مالیاتی از پرداخت مالیات معاف استفاده کنند، اما با این وجود تلاش می‌کنند از روزنه‌های قانونی از بار پرداخت مالیات شانه خالی کنند.

به نظر می‌رسدها برای پزشکان فراری از مالیات بازدارنده نیست و مسئولین آنطور که باید به وظیفه خود عمل کنند، دستگاه تنها راه باز شدن این کلاف پیچیده رفع خلأهای قانونی و اقدام عاجل مدیران مالی و دستگاههای ذیربط است.

باید توجه داشته باشید که دریافت مالیات نباید صرفاً به کارمندان و صاحبان صنوف در بازار باشد، بلکه همه افراد با درآمد کلان، بدهکاران و افراد صاحب نفوذ نیز باید به این وظایف قانونی خود عمل کنند چراکه برای جاری شدن عدالت احاد جامعه مختلف باید در جامعه عمل کنند. برابر قانون یکسان باشند.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری