قرائت های طبیعی کلسترول چیست؟

یک آزمایش خون ساده تمام چیزی است که لازم است تا مشخص شود آیا کلسترول خون شما نرمال است یا نیاز به ایجاد تغییراتی برای کنترل آن دارید. اما خواندن معمولی چیست و چگونه می‌دانید که اعداد شما بسیار زیاد است؟ در این مورد دو مکتب فکری وجود دارد. یکی بر اساس سطح کلسترول خون و دیگری بر اساس نسبت کلسترول خوب به بد.

خوب یا HDL (لیپوپروتئین های با چگالی بالا)، در درجه اول مسئول حذف مواد بد یا LDL (لیپوپروتئین های با چگالی کم) از جریان خون و بازگرداندن آن به کبد است، جایی که به عنوان مواد زائد از بدن خارج می شود. سطوح بالای LDL در جریان خون منجر به ایجاد پلاک در شریان ها می شود. رسوب پلاک می تواند شریان ها را مسدود کند که از علائم بیماری عروق کرونر است. انسداد کامل می تواند باعث حمله قلبی شود. اگر رسوب پلاک به عنوان یک لخته خون آزاد شود، می تواند باعث سکته شود.

خوانش کلسترول کل با ترکیب مقدار کل لیپوپروتئین های با چگالی بالا و کم چگالی بدست می آید. از مجموع این تعداد، پزشک شما می تواند تصمیم آگاهانه ای در مورد اینکه آیا نیاز به انجام اقداماتی برای کاهش این عدد دارید یا خیر، بگیرد. عدد دیگری که پزشک شما به آن نگاه می کند کلسترول LDL تام است. این عدد مهم است زیرا LDL باعث آسیب هایی می شود که می تواند منجر به بیماری قلبی شود.

محدوده تجزیه اعداد کلسترول تام و LDL به شرح زیر است.

۱. قرائت های طبیعی کلسترول – سطح کل کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر یا سطح LDL کمتر از ۱۳۰ میلی گرم در دسی لیتر طبیعی در نظر گرفته می شود. افراد در این محدوده خطر کمی برای بیماری قلبی یا سکته ناشی از مشکلات کلسترول دارند.

۲. Borderline-High – سطح کل بین ۲۰۰-۲۳۹ mg/dl یا سطح LDL بین ۱۳۰-۱۵۹ mg/dl بالا در نظر گرفته می شود. به افرادی که در این محدوده آزمایش می‌کنند، توصیه می‌شود که تغییراتی در سبک زندگی خود براساس یک رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی انجام دهند تا سطح خود را به حالت عادی کاهش دهند. افراد در این محدوده معمولاً نیازی به تجویز دارو ندارند زیرا تغییرات ساده سبک زندگی معمولاً می تواند نتایج مطلوب را به همراه داشته باشد.

۳. خواندن کلسترول بالا – هر آزمایشی که سطح کل بالای ۲۴۰ میلی گرم در دسی لیتر یا سطح LDL بالاتر از ۱۶۰ میلی گرم در دسی لیتر را نشان دهد، بالا در نظر گرفته می شود. افرادی که در این سطح آزمایش می کنند، باید تغییرات جدی رژیم غذایی را همراه با شروع یک برنامه ورزشی انجام دهند. همچنین احتمالاً توسط پزشک آنها نسخه ای برای داروهای کاهش دهنده کلسترول تجویز می شود.

برای کسانی که از این ایده استفاده می کنند که نسبت بین کلسترول خوب و بد یک راه خوب برای تعیین اینکه آیا سطح آن بالاست یا خیر، به این صورت عمل می کند. کلسترول کل را بخوانید و آن را بر سطح HDL تقسیم کنید. این نسبتی را به دست می دهد که اگر بیش از ۴ باشد، زمان آن فرا رسیده است که برای کاهش سطح کلسترول کلی و LDL گام برداریم.

اگر احساس می کنید ممکن است میزان کلسترول طبیعی نداشته باشید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. یک آزمایش خون ساده تمام چیزی است که لازم است تا مشخص شود آیا این چیزی است که باید نگران آن باشید یا خیر.

سریعترین رژیم لاغری