فیفا «»وار» را ندید! – ایسنا


در روزهایی که فشار از سوی جوامع بین‌المللی ورزش به روسیه بابت درگیری با جمعیت روز به روز در حال افزایش است و تعداد ورزش‌ها از تمامی مسابقات ورزشی محروم است و حتی نمی‌توان از پرچم و سرودشان استفاده کرد، بهتر از هر زمان دیگری می‌توان در خصوص مظلومیت. مردم کشورمان در دوران دفاع مقدس نوشت.

به گزارش ایسنا، روزنامه “جوان” در ادامه نوشت: دورانی که هر چند با دلاورمردی های جوانان این مرز و بوم و صبر و استقامت مردم قهرمان کشورمان تبدیل به یکی از بیبدیل ترین دوران ها شد، اما سکوت مجامع جهانی از جمله همین مجلس ورزشی در قبال جنایت های رژیم شد. بعثی و نپذیرفتن آن جنایتها و خط و نشان نکشیدن برای رژیم متجاوز بعث هیچگاه از ذهن مردم ایران پاک نخواهد شد، به خصوص که امروز شاهد مخالفتهای تبعیضآلود این مجامع باشیم.

با این در فضای مجازی، کاربران و چهره های ورزشی از آنچه رخ می دهد با محکومیت بدون جنگ، تجاوز و کشتار انسان های بیگناه به مجامع، به خصوص مجامع ورزش ها یاد می کنند که چگونه در قبال جنایت های جهانی متعددی که رخ داده است، دست از کار افتاده است. در حمایت از متجاوزان و غاصبان حرکت کرده اند.

فیفا زمان بمباران مدارس ایران کجا بود؟

نمونه بارز این اظهارنظرها از سوی شجاع خلیل‌زاده، مدافع ملی پوش فوتبال کشورمان صورت گرفت. شجاع در صفحه شخصی خود با اشاره به مظلومیت مردم کشورمان در دوران هشتم سال دفاع مقدس و تحمل هشت سال تجاوز و جنایت، آن هم در مقابل تمام دنیا که در حمایت از رژیم صدام سکوت اختیار کرده بود، اینگونه اداره کمیته بین المللی المپیک و فیفا را بر عهده داشت. خطاب قرار داده و نوشته است “رژیم بعث عراق وقتی ۳۸۶ بار در مناطق مسکونی ایران بمب شیمیایی ریخته و فقط در اسفند ۶۶ بیش از ۵ هزار نفر کشته شدند، فیفا و کمیته بین‌المللی المپیک کجا بودند. وقتی به بمباران مدارس رسید، فیفا و کمیته بین‌المللی المپیک کجا بودند.»

به حرفهای شجاع خلیلزاده باید این را هم اضافه کرد که فیفا و کمیته بین المللی المپیک کجا بودند وقتی که هواپیماهای متجاوز بعثی زمین فوتبال «چوار» را بمباران کردند و یک مسابقه ورزشی را به خاک و خون کشیدند. همان مسابقه‌ای که تا دقیقه ۵۵ بیشتر طول نکشید و زمینش توسط بمب‌های میگ‌های عراقی شکست خورد و ۱۵ ورزشکا. چرا آن روز خبری از محرومیت رژیم صدام، حتی در زمینه ورزشی نبود و چرا هنوز بعد از گذگذت سالها مجامع بین المللی ورزشی در قبال آن مهر سکوت بر لب زده.

بررسی کمیته بین‌المللی سیاسی است

محمد پولادگر، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفهای وزارت ورزش هم با توجه به نگاه تبعیضآلود مجامع جهانی ورزش نسبت به تنش میان روسیه و مسائل مربوط به جنگ روسیه با مردم روسیه در عرصه ورزش و مقایسه آن با جنگ در یمن و سایر کشورها. که هیچ پیامی در ورزش برای آغاز کننده آن جنگ ها نداشت، گفت: «برخوردی که می گیرد و کمیته بین المللی المپیک هم سکوت کرده، نشان می دهد که به شدت سیاسی هستند. شعارهایی که مبنی بر جدایی ورزش از سیاست می‌دهند، برخوردهایشان کاملاً سیاسی است.»

وی معتقدان کرد “این همه تجاوز جنگهایی که به یکسری کشورها تحمیل می شوند از جمله یمن که سالهاست مردم این کشور درگیر آن هستند، باعث محرومیت هیچ کشوری نمی شود و هیچ برخوردی هم با ظالمانه وجود دارد که ممکن است به مردم بیپناه حمله کند، نشده باشد. است. نها حتی اجازه ارسال کمک‌های مردمی را هم ندادند. در واقع اتفاقی که شاید در قرون وسطی هم نمی‌افتاد، در این جنگ‌ها رخ داد، ولی همه سکوت کردند. در اینجا و به یکباره رگ انسانی آن‌ها بیرون زده، نشان می‌دهد که این یک برخورد سیاسی است و اصل است.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: «مصادیق آن را جاهای دیگر دیده‌اند. امیدوارم جامعه جهانی به ظلم‌هایی که در آن‌ها متفاوت باشد و فرقی هم نداشته باشد، کجا ر می‌دهد، نگاهی بیطرفانه و انساندوستانه داشته باشد و طبق آن چیزی باشد که در همه ادیان الهی به آن سفارش شده بر عدالت و انساندوستی رفتار کنند.

واکنش روس‌ها به محرومیت‌های ورزشی

اما به دنبال محرومیت روسها از حضور در مسابقات فوتبال باشگاهی و ملی از سوی فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) و اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) فدراسیون فوتبال روسیه هم در واکنش به این موضوع از فیفا و یوفا در دادگاه حکمیت (CAS) شکایت دارد. رده است تا شاید از این طریق حکم محرومیت از حضور در تمامی مسابقات بین‌المللی فوتبال را ته.

آرتم جیوبا، کاپیتان تیم ملی فوتبال روسیه و اعتبار سن پترزبورگ هم پیامی در حساب کاربری در شبکه اجتماعی منتشر می کند و دیدگاه خود را در اتفاقات اخیر منعکس کرده است. در بخشی از پیام او آمده است: «تا همین حالا نمی‌خواهم در رویدادهای صحبت کنم. نخواستم صحبت کنم، نه به این دلیل که میترسم، بلکه به این دلیل که در سیاست تخصصی ندارم، هرگز وارد آن نشدم و قصدی هم برای این کار نداشتم، اما من هم مثل بقیه، نظر خودم را دارم. از آنجایی که هر طرف به این موضوع کشیده می‌شود، نظرم را در این خصوص بیان می‌کنم. من با هر جنگی مخالفم. جنگ وحشتناکی است. همچنین با تجاوز و نفرت انسان مخالفم که هر روز به شناسایی ویرانگر پیدا می‌کند. »

در ادامه پیام جیوبا اینطور توضیح داده شده است: «از اینکه روسی هستم، نمی‌ترسم. من به روسی بودنم افتخار میکنم. نمی‌فهمم چرا ورزشکاران باید تاوان جنگ را بدهند. من مخالفتهای دوگانه (فیفا و یوفا) هستم. را همه فریاد می‌زنند که ورزش باید از سیاست جدا باشد، اما در اولین فرصت وقتی از روسیه می‌شویم.

انتهای پیام