فوتبال تاجیکستان برای ایجاد شگفتی در آسیا می دود


۳۱ سال پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و اعلام استقلال، تاجیکستان با تولید بازیکنان مستعد و فعالیت در فوتبال توانسته به جمع ۲۰ تیم برتر فوتبال آسیا نزدیک شود.

به گزارش ایسنا، برای اولین بار در تاریخ فوتبال، تیم فوتبال تاجیکستان با کسب سهمیه جام ملت های آسیا به بالاترین سطح فوتبال باستانی قاره ها دست یافت.

ورود دیرهنگام تاجیکستان به این مسابقات یک پیشرفت بزرگ برای این کشور آسیای مرکزی است که فرهنگ و زبان مشترکی با ایرانیان دارد. تاجیکستان که سال ها پس از جدایی از اتحاد جماهیر شوروی درگیر درگیری های داخلی بود، اکنون در حال برنامه ریزی برای صعود به رده های دوم و سوم فوتبال آسیا است که بخشی از آن را می توان در عملکرد رده های پایین تاجیکستان و همچنین باشگاه ها مشاهده کرد. . .

در این گزارش نگاهی داریم به تحولات تاریخی تاجیک ها در فوتبال آسیا:

ارجاع به جام ملت های آسیا

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در اواخر سال ۱۹۹۱، تاجیکستان به عنوان یک کشور مستقل در آسیای مرکزی ظاهر شد و تلاشی برای راهیابی به جام جهانی ۱۹۹۲ ژاپن نکرد.

تیم تاجیک از رسیدن به سه دوره بعدی جام جهانی بازماند و جواز حضور در مسابقات ۲۰۰۷ را کسب نکرد. آنها همچنین نتوانستند به مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۱، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹ برسند.

فوتبال تاجیکستان برای ایجاد شگفتی در آسیا می دود

تاجیک ها در نهایت ۳۱ سال پس از اعلام استقلال به عنوان یک کشور مستقل، قهرمان جام ملت های آسیا شدند. آنها پس از راهیابی به مرحله پلی آف مقابل قرقیزستان، سنگاپور و میانمار راهی جام ملت های آسیا ۲۰۲۳ شدند. مسابقات ۲۴ کشوری فصل گذشته کمک بزرگی به کشورهایی مانند تاجیکستان برای افزایش حضورشان در این مسابقات بود.

قدم بعدی تاجیک ها در سطح ملی صعود از مرحله گروهی جام ملت های آسیا برای نزدیک شدن توپ به دسته دوم و شاید روزی صعود به کشورهای درجه یک آسیایی خواهد بود.

* نسل طلایی تاجیکستان

دگرگونی فوتبال تاجیکستان برای چندین سال کلید خورده است. تیم های مطرح کشور یک به یک در جام ملت های آسیا به نتایج بی سابقه ای دست یافتند و برای اولین بار در تاریخ کشورشان به فینال راه یافتند.

جرقه تشکیل تیم فعلی تاجیکستان از حدود یک دهه پیش با تغییراتی در ساختار توانایی شناسایی و تمرین این بازیکن آغاز شد. تیم ملی تاجیکستان برای موفقیت در رده بزرگسالان ابتدا روی بازیکنان اصلی خود کار کرد و پس از یکدیگر توانستند در رده های سنی مختلف پیشرفت کنند.

آنها پس از وقفه ای طولانی به مسابقات قهرمانی جوانان آسیا ۲۰۱۶ راه یافتند. این حضور در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ ادامه یافت و حتی به سطح گروه هم صعود کردند.

فوتبال تاجیکستان برای ایجاد شگفتی در آسیا می دود

یکی از بهترین نسل های فوتبال تاجیکستان که در آینده بیشتر از آن خواهیم شنید متعلق به تیم ملی امید است. این تیم دومین تیم آسیایی در سال ۲۰۱۸ خواهد بود که سهمیه جام جهانی را کسب می کند. تیم تاجیکستان به جام جهانی امسال راه یافت و برزیل کامرون را شکست داد اما از صعود به مرحله یک هشتم نهایی بازماند.

* فوتبال باشگاهی

تولید بازیکنان با استعداد از نسل های گذشته باعث تقویت باشگاه های باشگاهی تاجیکستان نیز شده است. تاجیکستان با پیراهن قرمز توانست به لیگ داخلی صعود کند و در سال ۲۰۲۱ برای اولین بار در آسیا صدرنشین الهلال عربستان شود.

تاجیکستان که از بازیکنان داخلی و ملی خود نهایت استفاده را برد، با هدایت تیم های الهلال، شباب الاهلی و اولمالیق ازبکستان در مرحله یک هشتم نهایی مغلوب پرسپولیس شد.

آنها فصل گذشته در لیگ قهرمانان آسیا هم بازی کردند اما موفق نشدند و در همان مرحله گروهی حذف شدند.

* لژیونرهای تاجیک

رشد فوتبال تاجیکستان منجر به انتقال بازیکنان فوتبال تاجیکستان به کشورهای همسایه شده است. در حال حاضر ۱۰ بازیکن در تیم ملی تاجیکستان اسطوره هستند.

وحدت هنانوف، منوچهر صفروف (پرسپولیس)، داورونزن اورگاشف (بنیودکار)، پرویزجان عمربایف (لوکوموتیو بلغارستان)، شهروم سمیف (تورپدو بلاروس) و شردین بوبویف (مکتار قزاقستان) از اسطوره های این کشور هستند.

* سرمربی کرواسی روی نیمکت ملی پوشان نشسته است

پیتر سرگات از کرواسی ۵۶ ساله هدایت تیم ملی تاجیکستان را بر عهده دارد. او پیش از این سرمربی تیم های مالدیو و افغانستان بوده است. سرگات از سال ۲۰۲۲ هدایت این تیم را برعهده دارد و در ۵ بازی اخیر توانسته نتایج چشمگیری را به ثبت برساند و به جام ملت های آسیا راه یابد.

فوتبال تاجیکستان برای ایجاد شگفتی در آسیا می دود

انتهای پیام/