غذاهای طبیعی کاهش دهنده کلسترول

کلسترول بالا در واقع شایع ترین علت بیماری مزمن است و به ویژه به بیماری های قلبی عروقی مربوط می شود.

قبل از رفتن بیشتر باید گفت که کلسترول آنقدرها هم بد نیست و مقداری کلسترول در سیستم برای سلامتی لازم است. “کم” در کلسترول پایین واقعاً به معنای عدم وجود کلسترول بد یا ldl است. Ldl به معنای لیپوپروتئین های با چگالی کم است. این ماده باید توسط غذاهای خاصی جذب شود یا از سیستم خارج شود، بنابراین دلیل کاهش کلسترول غذاهایی است که می توانند این عملکرد را انجام دهند.

برای رسیدن به موفقیت در نبرد برای کاهش کلسترول، نه تنها باید آنچه می خورید را تغییر دهید، بلکه باید سبک زندگی خود را نیز تغییر دهید. تغییر آنچه می خورید به معنای حذف غذاهایی است که سرشار از چربی های اشباع شده و چربی های ترانس هستند. چربی های اشباع شده و چربی های ترانس مواد مملو از کلسترول بالا هستند. نمونه‌هایی از غذاهای پر از چربی‌های اشباع شده و چربی‌های ترانس بیشتر گوشت‌ها، بیشتر محصولات لبنی شیر کامل، برخی ماهی‌ها و بسیاری از انواع روغن‌های پخت و پز هستند. تغییر سبک زندگی شامل حذف عادات بدی مانند سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد الکل و یک روال زندگی بیش از حد بی تحرک است.

با اتخاذ یک برنامه روزانه فعال تر می توان بر سبک زندگی بی تحرک غلبه کرد. این سیستم قلبی عروقی را قوی‌تر و سالم‌تر می‌کند و شامل پیاده‌روی، دویدن، دوچرخه‌سواری، شنا و غیره می‌شود. اینها باید حداقل سه بار در هفته به مدت ۴۵ دقیقه انجام شوند.

خوردن غذاهای کاهش دهنده کلسترول بسیار ساده است. فقط آنهایی را که توسط طبیعت ارائه شده است مصرف کنید تا کاملاً درست عمل کنید. این غذاها عبارتند از میوه ها و سبزیجات معمولی، غلات کامل، آجیل زمینی، نخود، لوبیا و غذاهای زمینی.

میوه ها منابع خوبی از فیبر، ویتامین ها و کربوهیدرات ها هستند. ویتامین C موجود در میوه، دیواره شریانی رگ های خونی را قوی می کند. سبزیجات همچنین منابع خوبی از فیبر، مواد معدنی و ویتامین ها هستند و همچنین توانایی پاکسازی یا جذب و حذف کلسترول بد را از سیستم دارند. غلات کامل همچنین کلسترول بد را پاک می کنند و جذب می کنند و همچنین ویتامین ها و مواد معدنی قابل توجهی را برای بدن فراهم می کنند.

آجیل زمینی منبع بالایی از پروتئین، انرژی، اسیدهای چرب امگا ۳، ویتامین ها و مواد معدنی است. آجیل آسیاب شده همچنین می تواند به هر برنامه کاهش وزن کمک کند. آجیل هایی که در این زمینه موثر هستند، بادام هندی، بادام، ماکادمیا، گردو و اسپند است. نخود و لوبیا همچنین پروتئین، فیبر و کلسترول خوب را تامین می کنند. منابع زمینی منبع عالی فیبر و انرژی هستند.

بنابراین برای خلاصه کردن به روشی عملی، رویکرد شما برای رژیم غذایی کاهش کلسترول چگونه باید باشد:

i) مصرف غذاهای فیبری را افزایش دهید. هرچه مقدار فیبر بیشتر باشد، بهتر است زیرا سموم و کلسترول بد اضافی را دفع می کند. این به معنای مصرف بیشتر غذاهای غلات کامل، میوه ها و سبزیجات است.

۲) مصرف گوشت قرمز را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. از گوشت گاو که به خصوص دارای کلسترول بد است اجتناب کنید.

iii) مصرف چربی های حیوانی فرآوری شده شامل محصولات لبنی – کره، پنیر و خامه را کاهش دهید. اینها همچنین دارای چربی های اشباع شده و چربی های ترانس هستند.

iv) مصرف غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ مانند بادام، پسته، گردو و ماهی هایی مانند تن، ماهی خال مخالی، سالمون و شاه ماهی را افزایش دهید.

v) در نهایت سبک زندگی فعالتر شامل برنامه ورزشی روزانه و همچنین حذف سیگار و مصرف زیاد الکل ضروری است.

در نهایت، چند کلمه در مورد داروهای تجویزی که امروزه اهمیت زیادی پیدا کرده اند. اینها عوارض جانبی بسیار ناخوشایندی دارند و در نتیجه محبوبیت خود را از دست می دهند. اکنون می توان برخی از غذاهای فوق العاده طبیعی را مصرف کرد که اثربخشی یکسانی دارند اما بدون عوارض جانبی هستند. این موارد باید قبل از استفاده از دارو بررسی شوند.

مانند هر توصیه جدید رژیم غذایی یا ورزش، قبل از اقدام باید با پزشک خود مشورت کنید.

سریعترین رژیم لاغری