عوامل خطر وزوز گوش

شناخت علل و عوامل خطر وزوز گوش می تواند به پیشگیری از این اختلال آزاردهنده کمک کند. وزوز گوش اصطلاح پزشکی است که برای نشان دادن وضعیت زنگ زدن در گوش استفاده می شود. میلیون ها نفر از این اختلال رنج می برند که می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. اگر فردی وزوز گوش را تجربه کند، پیدا کردن علت و درمان آن گاهی اوقات می تواند این اختلال را از بین ببرد. برخی از دلایل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صداهای بلند است که با داروهای خاصی قابل درمان است.

علت اصلی وزوز گوش آسیب حلزون گوش به دلیل صدای بلند است. اکثر افرادی که از این اختلال رنج می برند در طول سالیان متمادی در معرض صداهای بلند مداوم بوده یا هستند. دلایل دیگر می تواند ناشی از استرس، آلرژی، مشکلات سینوسی یا بیماری منیر که یک اختلال گوش داخلی است باشد.

عوامل خطر وزوز گوش با افزایش سن افزایش می یابد. برخی از افراد دچار کم شنوایی مرتبط با افزایش سن می شوند که پربیسکوزیس نامیده می شود. سایر اختلالات گوش نیز می تواند باعث زنگ زدن گوش شود مانند عفونت گوش، نوروم آکوستیک، افیوژن گوش میانی و نهفتگی موم گوش. جراحات همچنین می توانند باعث وزوز گوش شوند که می تواند شامل ضربه شلاق، شکستگی جمجمه یا آسیب خارجی سر باشد. TMJ یکی از دلایل رایج زنگ زدن در گوش برای بسیاری از افراد است. اختلالات متابولیک مانند چربی خون، مشکلات تیروئید و کمبود ویتامین B12 نیز می تواند باعث این عارضه شود.

در کنار این علل، عوامل خطر خاصی برای وزوز گوش وجود دارد که می تواند احتمال ابتلا به این اختلال را افزایش دهد. اینها شامل مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد التهاب، آنتی بیوتیک ها، داروهای شیمی درمانی و مسکن هایی مانند آسپرین است. افرادی که غذاهای سرشار از چربی و کلسترول مصرف می کنند نیز می توانند خطر ابتلا به وزوز گوش را افزایش دهند. وقتی محتوای چربی در جریان خون بیش از حد بالا می‌رود، خون را غلیظ می‌کند که می‌تواند جریان اکسیژن و مواد مغذی را به گوش کاهش دهد.

اجتناب از غذاهایی مانند گوشت های فرآوری شده، زرده تخم مرغ، نان های شیرین و گوشت های چرب می تواند به کاهش این خطر کمک کند. از آنجایی که قرار گرفتن در معرض صداهای بسیار بلند یک عامل خطر بسیار رایج برای وزوز گوش است، مهم است که در صورت امکان از محیط هایی که اغلب بلند و پر سر و صدا هستند اجتناب کنید. اگر لازم است در محیطی کار کنید که در آن قرار گرفتن در معرض صدای بلند معمول است، همیشه از گوش گیر یا کلاهک استفاده کنید که می تواند به کاهش خطر ابتلا به وزوز گوش کمک کند.

سریعترین رژیم لاغری