عوارض جراحی لاغری (بای پس ، بالون و رگ های خونی معده) چیست؟

دسته‌بندی نشده


عوارض جراحی لاغری (بای پس ، بالون و رگ های خونی معده) چیست؟

جراحی کاهش وزن می تواند راه حل اشتباهی برای افرادی باشد که سعی در کاهش وزن دارند. روش های بای پس معده یا آستین ، اندازه معده را کاهش می دهد. به دلیل انقباض معده ، فرد سریعتر احساس سیری می کند و تمایل کمتری برای خوردن دارد. این روش ها جذب غذا را کاهش می دهد. جراحی کاهش وزن روشی است که نباید بدون توجه دقیق انجام شود ، بنابراین هنگام انجام عمل جراحی ، فرد باید دقیقاً بفهمد چه اتفاقی خواهد افتاد ، مانند خطرات. همچنین باید در نظر داشت که شما باید شیوه زندگی و عادات غذایی خود را بعد از عمل تغییر دهید. امروزه روش های غیر جراحی و کم خطر برای کاهش وزن و دستیابی به اندامی ایده آل وجود دارد که عوارض و محدودیت های جراحی لاغری را ندارد.

کاهش وزن برای افرادی که بیش از 100 پوند وزن دارند یا دارای شاخص توده بدنی (BMI) 40 یا بالاتر هستند و همچنین افرادی که در استفاده از روش هایی مانند رژیم غذایی ، ورزش و دارو یا سایر روش های غیر جراحی موفق هستند ، انجام می شود. به با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید آیا جراحی برای شما مناسب است یا خیر. با پزشک خود در مورد خطرات جراحی و تغییراتی که پس از آن باید در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود ایجاد کنید صحبت کنید. تمام گزینه های ارائه شده به شما و پزشک خود را امتحان نکنید.

انواع روشهای لاغری که برای کاهش وزن استفاده می شود


پزشک بهترین و م effectiveثرترین روش جراحی را با در نظر گرفتن وزن و مشکلات جسمی بیمار انتخاب می کند. روشهای کاهش وزن عبارتند از:

جراحی حلقه معده

جراحی حلقه معده

نوارهای معده در حال حاضر روش معمول کاهش وزن است که در آن حلقه ای در قسمت فوقانی معده قرار می گیرد و معده را به دو قسمت تقسیم می کند. وقتی فردی غذا می خورد ، این غذا از قسمت مری وارد قسمتی از معده می شود که درست بالای حلقه قرار دارد. از آنجا که این قسمت از اندازه معده قبلی کوچکتر است ، فرد غذای کمتری می خورد و نسبت به قبل احساس سیری می کند. بعد از غذا ، غذا بتدریج از قسمت فوقانی به قسمت تحتانی حلقه وارد قسمت تحتانی معده می شود و به تدریج هضم می شود.

حلقه های معده طوری طراحی شده اند که می توان موقعیت آنها را بعد از جراحی تنظیم کرد تا میزان غذایی که بیمار می خورد تغییر کند. برای تطبیق این تغییر ، حلقه معده به یک درگاه مخصوص زیر پوست متصل شده و تنظیم از طریق این درگاه انجام می شود. این نوع جراحی خطرات و مشکلاتی نیز دارد. گاهی ممکن است حلقه معده لغزیده و از جای خود بیفتد ، یا خراب شود و عملکرد خود را از دست بدهد ، در این صورت نیاز به تعویض دارد.

جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده

در طول جراحی بای پس معده Roux-en-Y ، معده به دو قسمت تقسیم می شود و یک کیسه کوچکتر (تکه) در قسمت فوقانی معده ایجاد می کند. سپس قسمتی از روده کوچک فوقانی به این کیسه در معده متصل می شود. وقتی شخصی چیزی می خورد ، غذا از قسمت اصلی معده و قسمت فوقانی روده کوچک عبور می کند. در قسمت فوقانی روده کوچک ، غذا به طور طبیعی شروع به هضم و جذب بدن می کند. بنابراین ، اگر بیوپسی این قسمت از روده انجام شود ، کالری کمتری از غذای خورده شده جذب می شود. علاوه بر این ، به دلیل اینکه جمعیت جدید ایجاد شده کوچکتر از اندازه طبیعی معده است ، غذایی که بیمار می تواند بخورد و در نهایت میزان کالری مصرفی فرد کاهش می یابد.

آستین معده

آستین معده

آستین شکمی قسمت اعظم معده را از بین می برد و یک لایه معده کوچکتری مانند لوله باریک باقی می ماند. این لوله به بالای مری و در پایین به ابتدای روده متصل می شود. با این روش ، اندازه معده کوچکتر می شود و بیمار می تواند فقط مقدار کمی غذا مصرف کند و بعد از خوردن طولانی مدت احساس سیری و سیری بیشتری کند. آستین شکم به دلیل کاهش وزن که ممکن است فرد پس از عمل جراحی تجربه کند ، نسبت به سایر جراحی ها م effectiveثرتر نیست.

یک بادکنک داخل معده

یک بادکنک داخل معده

یک تلسکوپ ویژه ، به نام آندوسکوپ ، از طریق دهان و در نهایت به معده وارد مری می شود و یک بالون سیلیکونی را در معده بیمار وارد می کند. بادکنک با مایع پر می شود و جای خود را در معده می گیرد. با بالن در معده ، بیمار سریعتر احساس سیری می کند و بنابراین کمتر غذا می خورد. استفاده از این روش فقط برای مدت کوتاهی جواب می دهد ، زیرا بالون باید بعد از حداکثر 6 ماه از معده خارج شود.

انحراف بیلوپانکراسی

انحراف بیلوپانکراسی

در طول این عمل ، بیشتر معده خارج می شود و تنها یک کیسه کوچک معده باقی می ماند. سپس وصله به انتهای روده کوچک متصل می شود.در طی این روش ، بیشتر روده کوچک دور زده و از دستگاه گوارش خارج می شود. در همان زمان ، مجرای صفراوی و مجرای لوزالمعده (که معمولاً آنزیم های صفراوی و پانکراس را برای هضم در روده کوچک آزاد می کنند) در قسمت تحتانی روده کوچک قرار می گیرند. یکی از معایب این روش این است که این روش جراحی می تواند باعث ایجاد نفخ و بوی نامطبوع مدفوع شود. ناهنجاری بیلوپانکراسی یک عمل پیچیده است که باید توسط یک جراح مجرب انجام شود.

محدودیت های غذایی بیمار پس از این جراحی چیست؟


رعایت دستورات پزشک برای غذا خوردن و ورزش بسیار مهم است. بعد از جراحی ، برای کاهش وزن ، بیمار باید عادات غذایی خود را تغییر داده و غذای کمتری نسبت به قبل از عمل بخورد. در هفته های اول پس از عمل جراحی ، دستورات دقیق به بیمار داده می شود که بخورد. در ابتدا ، رژیم غذایی ممکن است شامل آب میوه های طبیعی ، چای ، قهوه و سوپ های نرم باشد. به تدریج ، بیمار می تواند غذاهای نرم تری مانند تخم مرغ آب پز ، ماکارونی ، ماست و … و در نهایت غذاهای سفت تر بخورد. رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است.

از آنجا که بیمار قادر به جذب برخی ویتامین ها و مواد معدنی پس از عمل جراحی نیست ، باید مکمل ها را زیر نظر پزشک برای یک عمر مصرف کند. آزمایش خون میزان آهن ، کلسیم ، مس ، روی ، ویتامین D و ویتامین B12 را اندازه گیری می کند و پزشک شما بر اساس نتایج آزمایش میزان مکمل بیمار را تعیین می کند. برخی از افراد ایجاد شیوه زندگی لازم و تغییرات رژیم غذایی پس از عمل جراحی را بسیار مشکل می دانند.

خطر جراحی کاهش وزن


هیچ جراحی ایمن نیست و کاهش وزن نیز از این قاعده مستثنی نیست. به ندرت ممکن است برخی از افراد در حین عمل جراحی فوت کنند. عوارض بعد از عمل نیز وجود دارد که خطر آن با توجه به سن ، جنس و شاخص توده بدنی متفاوت است. همچنین ، برای برخی افراد ، جراحی ممکن است به کاهش وزن فرد کمک نکند.

هرگونه عمل کاهش وزن خطرات معمول زیادی را شامل می شود. این یک عامل خطر است زیرا باید به بیمار بیهوشی عمومی داده شود و اگر بیمار چاق باشد ، این خطر بیشتر است. علاوه بر این ، خطر لخته شدن خون در ریه ها (آمبولی ریه) یا وریدها (ترومبوز وریدهای عمقی) پس از جراحی کم است ، بنابراین پزشک شما اغلب داروهایی را برای کاهش این خطر تجویز می کند. برخی از افراد ممکن است پس از جراحی کاهش وزن دچار عفونت شوند. این عفونت می تواند در حین عمل جراحی و در ریه ها و یا در محل زخم روی پوست پس از عمل رخ دهد.

اگر بیمار بعد از عمل وزن زیادی از دست بدهد ، مقدار زیادی پوست اضافی باقی می ماند که به هیچ وجه چنین تصویر جذابی نیست و لباس ها برای شخص مناسب نیست. برای حل این مشکل ، می توانید عملیات دیگری را انجام دهید که همیشه در دسترس نیست. قبل از عمل با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

بسته به نوع جراحی ، ممکن است فرد خطرات یا عوارض دیگری نیز داشته باشد.

روشهای جایگزین کاهش وزن چیست؟


از آنجا که جراحی لاغری عوارض و محدودیت های زیادی برای بیمار خواهد داشت ، بسیاری از پزشکان روش های لاغری بدون جراحی را توصیه می کنند. روشهای کم خطر و بی خطر مانند لیپوماتیک، کرایولیپولیز، RF، کویتیشن ایر لیپولیز که نتایج سریع و ماندگاری خواهد داشت.

“تکثیر مجاز است به شرط ذکر منبع.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *