عوارض جانبی مصرف بیش از حد غذاهای تند – دکتر رویا خادمیان

دسته‌بندی نشده


تن اصلی - عوارض جانبی پرخوری غذاهای تند

اثرات جانبی مصرف زیاد غذاهای تند

از نظر علمی ثابت شده است که مصرف زیاد غذاهای تند یکی از شایع ترین دلایل ناراحتی معده و اسهال است. مصرف متعادل غذاهای تند و استفاده مناسب از ادویه جات ترشی جات می تواند به بهبود سلامت افراد کمک کند ، اما مصرف بیش از حد آنها می تواند تأثیر عکس داشته باشد.

غذاهای تند می توانند به کاهش وزن ، بهبود بیماری های قلبی و حتی افسردگی کمک کنند. بر اساس مطالعه ای که در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شد ، افرادی که شش یا هفت روز در هفته غذاهای تند مصرف می کردند ، مرگ و میر کلی را 14 درصد کاهش دادند. به عبارت دیگر ، رژیم غذایی حاوی کپسایسین ، مواد شیمیایی موجود در فلفل و تندی حتی می تواند عمر فرد را افزایش دهد.

با این حال ، غذاهای تند برای همه مناسب نیستند. اگر در سس تند بیش از حد غوطه ور شوید یا غذای تند زیاد بخورید ، این وضعیت می تواند به بدن شما آسیب برساند. در ادامه با برخی از عوارض جانبی ناشی از مصرف زیاد غذاهای تند بیشتر آشنا می شویم.

آنها ممکن است اثر ملین داشته باشند

از نظر علمی ثابت شده است که غذاهای تند یکی از شایع ترین علل ناراحتی معده و اسهال هستند. بر اساس تحقیقات انجام شده ، مصرف زیاد کپسایسین می تواند دیواره داخلی معده را تحریک کند و سایر علائم شامل تهوع ، استفراغ ، درد شکم و اسهال شدید است. بنابراین اگر به غذاهای تند حساس هستید ، اجتناب یا محدود کردن مصرف این غذاها ایده خوبی است.

آنها می توانند دلیل آکنه و اگزما

به گفته ربکا تونگ ، متخصص پوست ، غذاهای تند می توانند در برخی افراد باعث آکنه شوند. وقتی غذاهای تند باعث التهاب دستگاه گوارش می شوند – ناراحتی معده ، رفلاکس اسید یا سایر علائم – گاهی اوقات این التهاب می تواند به شکل گرگرفتگی ، آکنه یا حتی اگزما روی پوست ظاهر شود. اگر این شرایط ناشی از یک غذای خاص باشد ، متخصصان پوست ثبت غذای مصرفی را پیشنهاد کرده اند تا مقصر اصلی مشخص شود.

آنها می توانند باعث بی خوابی شوند

اگر غذای تند و تند دوست دارید ، بهتر است خود را محدود به ناهار کنید. غذاهای تند و اسیدی می توانند به دلیل سوزش سر دل ، خواب فرد را مختل کنند. سوزش سر دل مخصوصاً برای افرادی که دارای بیماری رفلاکس معده هستند ، که رفلاکس اسید نیز نامیده می شود ، مشکل ساز است.

به گفته بسیاری از متخصصان بهداشت ، خوردن غذاهای تند قبل از خواب توصیه نمی شود ، زیرا دروغ گفتن می تواند احساس ناراحتی را افزایش دهد.

آنها می توانند روی صدای شما تأثیر بگذارند

به گفته کارشناسان کلینیک مایومصرف زیاد غذاهای تند یکی از مواردی است که می تواند تارهای صدای انسان را تحریک کند. اگر فردی از بازگشت اسید معده به مری رنج می برید – مشکلی که ممکن است در اثر غذاهای تند نیز ایجاد شود – خوردن غذاهای تند نه تنها می تواند استفراغ کند ، بلکه باعث صدمه ، تورم و گرفتگی نیز می شود.

آنها می توانند بر ایجاد تاول و بثورات پوستی تأثیر بگذارند

به گفته بری گرین ، از آزمایشگاه جان بی. پیرس ، برخی از غذاهای تند نیز می توانند خطری برای سلامتی ایجاد کنند. غذاهای تند گیرنده های پوست را تحریک می کنند ، که معمولاً به گرما واکنش نشان می دهند. این گیرنده ها فیبرهای درد هستند که از نظر فنی به عنوان گیرنده های درد چند حالته شناخته می شوند. آنها به دماهای شدید و محرک های مکانیکی شدید مانند موچین و بریدگی و همچنین برخی از اثرات شیمیایی پاسخ می دهند. هنگامی که این فیبرهای درد توسط ماده شیمیایی مانند چیلی موجود در فلفل تحریک می شوند ، سیستم عصبی مرکزی می تواند گیج شده و فریب بخورد و باعث یک واکنش عصبی مبهم شود.

برای استفاده از Dr. رژیم آنلاین رویا خادمیان ، روی این لینک کلیک کنید:

برنامه غذایی بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *