عملیات «خیبر» و چند بازتابهفته نامه فارین ریپورت چاپ لندن اعلام می کند: یک هیأت ارشد آمریکایی در شش ماه دسامبر ۱۹۸۳ به چند کشور عربی خلیج فارس میرود و یک طرح چهار ماده ای در رابطه با نجات صدام و مسائل مسائل به سران کشور این تسلیم می کند. این طرح دولت آمریکا جنگافزار تحویل عراق خواهد داد و در کنفرانس‌های بین‌المللی از حوزه عرا

به گزارش ایسنا، جغرافیای طبیعی هورالهویزه (منطقه عملیاتی خیبر) مناطقی در شرق رودخانه دجله در کشور عراق است که از شمال به الغدیر و از جنوب به “القرنه” و “کلایه” و از سمت دیگر به منطقه زید محدود می شود. این منطقه هم سطح دریا است که در مناطق سطح آب آن دو تا سه متر بالاتر از آب دریا و نسبت به مناطق هم جوار گودتر است و در مسیر رودخانه های قدیمی و دائمی به وجود میآید. همچنین آب “رودخانه صویب” که ادامه نهری از کرخه است و از وسط هور میگذشته، بعدها به دلیل مسدود شدن مجاری خروجی رودخانه در سطح زمینهای اطراف پخش و به آب هورالهویزه اضافه می شود.

پوششهای گیاهی این منطقه شامل “نی” است که ارتفاع آن از دو تا هفت متر و در جاهای عمیق میروید “بربی” است که گیاهی با ساقهای بلند است که ارتفاع آن به چهار متر میرسد، “چوران” که در مکانهای کم عمق میروید و اتفاع است. ن به نیم متر نیز می‌رسد، است.

منطقه هورالهویزه دارای دو نوع طبیعت هور و خشکی است که بخش خشکی آن دارای هشت تا ۱۰ کیلومتر عرض است و توسط دو هورالهویزه در شرق و “هورالحمار” در شرق احاطه شده است.

همچنین این منطقه توسط رودخانه دجله بر دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌شود که سه چهارم آن در شرق رودخانه واقع شده است و همچنین برنامه‌ریزی‌های مواصلاتی عماره بصره در غرب رودخانه دجله جای گرفته است.

جغرافیای اقتصادی و نظامی هورالعظیم (منطقه خیبر)

در منطقه داخل هورالهویزه جزایر مجنون شمالی و جنوبی قرار گرفته است که علاوه بر آن بر آن برقات دیگر از قبیل دکلهای، دکلهای تقویتی رادیو و تلویزیون، کاغذسازی و کارجات کاغذسازی چاههای نفت و غیره وجود دارد.

از تیرماه سال مقدمات ۶۱، استراتژیکی “تعقیب متجاوز” برای رفع فتنه در دستور کار فرماندهان نظامی ایران قرار می گیرد که دستگاه آن، منطقه هورالهویزه مورد شناسایی قرار می گیرد. این منطقه به وسعت ۱۰۰۰ کیلومترمربع و جزایر مجنون شمالی و جنوبی به وسعت ۲۰۰ لیلومترمربع در آن قرار دا.

فاصله آن از شهرک «القرنه» عراق ۱۵ کیلومتر و بزرگراه بصره – العماره که از گلوگاه‌های مهم عراق اسب د. شهر هویزه در شمال غربی هور قرار دارد و مرز ایران از دل آب‌های آن عبور می‌کند. در جنوب آن شهرک القرنه و در شمال آن شهرک الغدیر قرار دارد.

یکی از انتخاب این منطقه از سوی ایران برای عملیات خیبر استفاده از نیروهای پیاده و عدم استفاده از عراقیها از یگانهای زرهی به دلیل شرایط خاص منطقه بود. وجود نیزارهای مختلف در این منطقه پناهگاه خوبی برای اختفای نیروها به حساب می‌آمد. در این منطقه از آغاز جنگ ۱۳۵۹ که چهار سال از آن می‌گذشت تحرکی از سوی دو جناح صورت نگرفته بود.

جغرافیای انسانی هور الهویزه (منطقه خیبر)

منطقه هورالهویزه که دارای باتلاق‌های فراوان و پوشش‌های گیاهی خاص مانند نی، بربی و چوران دارای ۵۰ است. بیشتر مردم این منطقه از شیعیان جنوب عراق بودند که به دلیل ظلم و ستم از سوی حزب بعث عراق به این منطقه رانده شده بودند و در سخت ترین شرایط منطقه زندگی می کردند.

وقایع سیاسی، نظامی (قبل از عملیات خیبر)

قبل از عملیات خیبر رسانه‌های جمعی عراق و حامیان آن تبلیغات تبلیغاتی را علیه ایران آغاز کردند. حزب رادیوی بعث اعلام می‌کند که نیروهای عراقی را در داخل خاک با شکست روبه‌روخ.

در عین حال در سال ۱۳۶۲ رادیو آمریکا، بیبیسی، کلن، بغداد و رژیم غذایی تبلیغاتی در مورد صدها هزار تن از نیروهای ایرانی در مناطق جنوبی به راه میاندازند و تحلیلگران در این زمینه بیشتر از منطقه بصره و مناطق شرقی آن نام میبرند. . همچنین در بین‌المللی، وزارت امور خارجه آمریکا، علما می‌کند کشور متبوعش نگران پیروزی ا.

در همین زمان فرانسویان اقدام به حمل و نقل هواپیماهای “سوپراتاندارد” با موشک های “اگزوست” به عراق می کند و شورای امنیت سازمان ملل در ۹ آبان ماه سال ۱۳۶۲ قطعنامه ۵۴۰ را تصویب می کند که در آن ممنوع کردن حقوق انسانی و جلوگیری از توقف فوری کلیه. عملیات نظامی علیه اهداف غیرنظامی‌ و نیز پایان دادن به خصومت در منطقه خلیج فارس و احترام دو طرف.

همچنین اجرای مانور “آزادی قدس” متلاشی شدن حزب توده ایران، انفجار مقر تفنگداران آمریکایی، فرانسوی و اسرائیلی در لبنان، دستگیری ناخدا افضلی فرمانده نیروی ارتش ارتش و سرهنگ عطاریان از عناصر حزب توده، اعزام نیروهای بزرگ بسیجی در طرح “لبیک یا خمینی” ره) »از دیگر وقایع این دوره به شماره می‌رود.

طراحی، شرح و اهداف (عملیات خیبر)

قرارگاه ۹ سپاه پاسداران طراحی عملیات خیبر را پس از یک پروژه اطلاعاتی دقیق به فرماندهان ارائه کرد. پرهیز از تک جبهه ای و حمله به جناح عراق در شرق بصره و سپس دستاندازی بر عقبه عراق در “نشوه” همچنین عدم وجود عراق نسبت به انجام عملیات در هور، بکر بودن منطقه، غیرممکن بودن منور زرهی برای عراق از دلایل اصلی این طرح به شمار می رود. میرفت.

در عملیات خیبر دو شخصیت مستقل با هدف تصرف شهر بصره در نظر گرفته می‌شود. اجتماع «»ید» تحت پوشش «قرارگاه کربلا» با فرماندهی ارتش و محور هورالهویزه تحت پوشش قرارگاه نجف با فا. در کانون هور پنج هدف با پنج قرارگاه مشخص می‌شود.

“قرارگاه نصر” با هدف تصرف محور الغدیر یعنی جاده العماره بصره، قرارگاه جدید با هدف تصرف القرنه، یعنی مسیر تقاطع بغداد بصره، حماره “قرارگاه حنین” با هدف تبصرف جزیره جنوبی و نیمه شرقی و شمال شمالی و الحاق با منطقه طلائیه، ” قرارگاه فتح “با هدف شکستن خط پر مانع طلائیه و باز کردن راه زمینی برای پشتیبانی، قرارگاه بدر با هدف تصرف نیمه غربی جزیره جنوبی و پل نشوه و” قرارگاه نوح “به منظور تامین ترابری و پشتیبانی ایگان های عمل کننده، بعلاوه بر این هوانیروز ماموریت انتقال. نیرو و امکانات و نیروی هوایی در امنیت امنیت هوایی در نظر گرفته می‌شود.

سرانجام عملیات خیبر در ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه سوم اسفند ماه سال ۱۳۶۲ با رمز «یا رسول الله (ص)» از می‌شود.

در مرحله اول، قرارگاه‌های نجف، نصر و حدید موفق می‌شوند گروه الغدیر و القرنه را تصرف کنند و جاد کنند. اما در جزایر مجنون پاکسازی به طول می‌انجامد و عمل الحاق در عرصه طلائیه صورت نمی‌گیرد. «قرارگاه فتح» نیز در کانون طلائیه موفق به شکستن خطی ها نمی شود و در محور عراق زید، قرارگاه کربلا موفقیتی به دست نمی آورد و نیروهای سپاه به ناچار از منطقه القرنه و الغدیر به داخل جزایر مجنون شمالی و جنوبی عقب نشینی می کنند.

لشکرهای ۲۷ محمد رسول الله (ص) ۳۱ عاشورا و ۱۴ امام حسین (ع) با وجود دست دادن فرماندهان و برخی از معاونان خود در حالی که عراق پاتک های سنگینی را اجرا می کنند به مقاومت پرداختند و ۷۲ ساعت زیر بمباران های مختلف به شکلی که در جزایر مجنون حدود یک میلیون گلوله توپ و خمپاره بر زمین نشست. این در حالی بود که فرماندهان ارتش ایران اعلام کردند فقط ۱۳۰۰ گلوله ۱۳۰ میلی‌متری در اختیار دارند.

عراقی ها که بازپس گیری جزایر مایوس شده بودند در چند نوبت برای اولین بار با وسعتی قابل مشاهده مبادرت به بمباران شیمیایی می کنند که در طول جنگ بیسابقه بود. در این عملیات ۲۳ ایگان عراق منهدم، ۱۵ هزار نفر از آن‌ها کشته شدند یا خمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند‌ها نیز به اسا. همچنین تجهیزات و ادوات متعددی منهدم می‌شود. در این نبردهای ایرانی موفق می‌شوند به ۴۰ درصد از هدف خود دست یابند.

عملیات خیبر تاثیر بسزایی در روند جنگ داشت. از نظر نظامی، ورود قوای ایران به خاک عراق یک تحول جدید به حساب می‌آمد زیرا جزایر مجنون یکی از ی

روزنامه “فاینشنال تایمز” در این زمینه نوشت: ذخایر نفتی جزایر مجنون حدود هفت میلیارد بشکه تخمین زده شده به طوری که تولید آن روزانه ۳۵۰ هزار بشکه است.

بازتاب عملیات جدید خیبر (ابتکار جدید)

ابتکار جدید ایران در عملیات خیبر دور از ذهنان و تحقیقات نظامی بود و این اطلاعات آمریکا راک به گونه‌ای که رادیوی آمریکا گفت: آمریکا خواستار پیروزی هیچ طرفی نیست و حل جنگ را از راه گفت‌وگو م.

بازتاب عملیات خیبر (حمایت ماهواره‌ای)

رسانه‌های آمریکایی در شبکه سی‌بی‌اس گزارش می‌دهند که آمریکا اطلاعاتی را از طریق ماهواره‌های شناسایی می‌کند همچنین ریگان، (رئیس جمهور وقت آمریکا) که هراس شده بود دستور تهیه طرح‌های اولیه به منظور تق.

بازتاب عملیات خیبر (عراق خاکریز دفاع)

پدیده نبوغ ایرانی‌ها در عملیات خیبر به گونه‌ای بود که رهبران عراق دست به جستجوهای متعددی زدند. دام به حمله فارس هشدار می‌دهد که عراق خاکریز از آن‌ها دفاع می‌کند، اگر این سد فروریزد شوف

بازتاب عملیات خیبر (هزینه جنگ و تحمیل صلح)

عراق به جامعه جهانی برای مقابله با ایران و نجات خود اعلام می‌کند که خواستار تلاش مجدانه بین الملل. همچنین فشار اقتصادی از جنگ بار سنگین را بر نظام سیاسی عراق وارد کرده است. به گفته سفیر وقت رژیم عراق در کنیا، جنگ ماهانه یک میلیارد دلار هزینه بر دوش حکومت تحمیل می کند.

بازتاب عملیات خیبر (تنها راه پیشروی عراق)

رژیم عراق برای رهایی از فشارهای متعدد سیاسی، اقتصادی و جهانی و دیگر از جمله استفاده از سلاح شیمیایی، حمله به تاسیسات نفتی، حمله به نفتکشها و حمله به مناطق مسکونی خود را نیز در دستور کار قرار می دهد. رسانه‌های غربی نیز در تحلیل‌های خود به تأسیسات نفتی ایران تنها راه پیش روی عراق اعلام می‌کنند

بازتاب عملیات خیبر (سلاح ممنوعه شیمیایی)

از مهم‌ترین تحولات جنگ بکارگیری سلاح شیمیایی توسط عراقی‌ها بود که بارها در مناطق مختلف جنگی و اوج بودند. آمریکایی ها گزارش ایران مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی را یک ادعای قلمداد می کند اما روزنامه پست از قول آمریکایی ها مینویسد: حکومت بغداد با حمله خیبر در آستانه قرار گرفتن و ناگزیر از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

بازتاب عملیات خیبر (مقاومت ۷۲ ساعت)

رزمندگان ایران به ویژه در حفظ جزایر مجنون، روح عملیات خیبر و هسته آن به شمار می‌رفت. مقاومت ۷۲ ساعت در مجنون همراه با محدودیت بسیار مشکل و تنها با استقامت و روحیه انقلابی امکان پذیرفتن عبدالله به گونه ای بود که ماهررشید ژنرال عراقی میگوید: پس گرفتن مجنون از آن چه ما فکر میکردیم سخت تر شده است.

بازتاب عملیات خیبر (نصب پل ۱۳ کیلومتری)

نصب پل به طول ۱۳ کیلومتر بر روی آب‌های هور یکی از موفقیت‌های نظامی به شمار می‌رفت که در تاریخ نظ. خبرگزاری فرانسه در سوم فروردین ۱۳۶۳ دست یازیدن به پل قایقی با چنین طولی در تاریخ جنگ‌های مدرن را بیتس. همچنین نبوغ و ابتکار نظامی‌ قوای ایران در این زمینه عملیات مساعدی برای پیشبرد سیاست‌های سران نظا

بازتاب عملیات خیبر (نجات صدام)

هفته نامه فارین ریپورت چاپ لندن اعلام می کند: یک هیأت ارشد آمریکایی در شش ماه دسامبر ۱۹۸۳ به چند کشور عربی خلیج فارس میرود و یک طرح چهار ماده ای در رابطه با نجات صدام و مسائل مسائل به سران کشور این تسلیم می کند. این طرح دولت آمریکا جنگافزار تحویل عراق خواهد داد و در کنفرانس‌های بین‌المللی از حوزه عرا

یکی از مهم برای آمریکا، موضوع شناسایی موضوعات رژیمی توسط عراق بود. دام اعلام می‌کند: دیگر عراق را جزوه خط مقدم علیه این رژیم نمی‌شناسد. در شرایطی که بانک خطر و چنین اقدامی برای کمک به اقتصاد این کشور هزینه خط لوله نفتی بغداد عقب را به مبلغ یک میلیارد دلار تقبل می کند و از رژیم غذایی می خواهد به آن حمله کند.

انتهای پیام