عملکردهای کلسترول

کلسترول محلول چربی و مومی شکلی است که در بدن در گردش است و پوشش محافظی برای عروق و دیواره های اطراف آن ایجاد می کند. همچنین هورمون تولید می کند و سطح چربی را در بدن دست نخورده نگه می دارد. گفته می شود که در تمام سلول های بدن غالب است. علیرغم اینکه بسیار مهم و مفید است، پس از عبور از حد تعیین شده خود تبدیل به یک تهدید می شود. به طور کلی کلسترول به صورت بسته بندی شده از طریق لیپوپروتئین ها در بدن حمل می شود. به طور کلی لیپوپروتئین ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد، اولاً لیپوپروتئین های با چگالی بالا یا کلسترول خوب و دوم لیپوپروتئین های با چگالی کم یا کلسترول بد.

به گفته متخصصان HDL برای بدن بسیار مهم است زیرا انرژی را تامین می کند و همچنین چربی مورد نیاز بدن را تامین می کند. بدن ما به اندازه کافی توانایی تولید حداکثر چربی برای بدن را دارد اما همچنان با مصرف گوشت و لبنیات چربی اضافی دریافت می کنیم. اگر به چشم‌اندازی گسترده‌تر برویم و فقط منفی‌های کلسترول را نادیده بگیریم، آنگاه به بخش بسیار مهمی از بدن کمک می‌کند. اولین و مهمترین وظیفه کلسترول دست نخورده نگه داشتن غشای سلولی بدن است. سیالیت غشاهای سلولی را تنظیم می کند و اطمینان حاصل می کند که آنها خیلی سفت و سیال نباشند. علاوه بر این، عملکرد ذهنی را نیز تقویت می کند و باعث می شود از دیگران پیشی بگیرید. تعداد بسیار کمی می دانند که نه تنها استخوان های قوی می سازد، بلکه ماهیچه ها را تقویت می کند و در نتیجه زندگی سالمی را به همراه دارد. گفته می شود که کلسترول یک پوشش محافظ برای بدن و عروق ایجاد می کند تا از بیماری های عفونی دور بمانیم. کارشناسان بر این باورند که کلسترول بهترین راه حلی است که قند بدن را در کنار ترمیم بافت های آسیب دیده تنظیم می کند.

کلسترول بهترین منبع برای دریافت انرژی، میل جنسی، باروری و شادابی است، علاوه بر این به هضم غذا نیز کمک می کند که برای بدن بسیار مهم است. همچنین حیاتی ترین و مهم ترین عملکرد را با حمایت از سیستم عصبی در زمان خواب انجام می دهد. کلسترول نه تنها به اتصال نورون ها به مکان های مناسب کمک می کند، بلکه یکی از ضروریات رشد است. در گوارش نیز کلسترول نقش مهمی دارد زیرا کبد از کلسترول در سنتز اسیدهای صفراوی استفاده می کند. سپس آن اسیدهای صفراوی سنتز شده به روده ترشح می‌شوند، جایی که معمولاً برای مخلوط کردن چربی با آنزیم‌های محلول در آب استفاده می‌شوند که در واقع آنها را هضم می‌کنند. کلسترول همچنین به عنوان پیش ساز حداکثر استروئیدها نامیده می شود زیرا نه تنها هورمون ها را می سازد بلکه آنها را حفظ و تنظیم می کند. اما نکته اصلی این است که علیرغم داشتن مزایای بسیار، هنوز هم می تواند بسیار خطرناک باشد.

سریعترین رژیم لاغری