علوم پزشکی اراک درصد افزایش فلوشیپ ناباروری / سه دکترای تخصصی بالینی در دست‌اندازیایسنا / مرکزی معاون آموزش دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: در آینده نزدیک، سه رشته دکترای تخصصی بالینی در استان ش مز.

دکتر چنگیزی آشتیانی در گو با ایسنا، با اشاره و اشاره به رشته فیزیولوژی تخصصی در دانشگاه علوم پزشکی اراک، اظهار کرد: در حال حاضر ۵۶ رشته تحصیلی بالینی و علوم پایه در این دانشگاه فعال هستند که این تعداد ۱۱ است. رشته، دستیاری است و شامل رشته های تخصصی، بیماری های داخلی، جراحی عمومی، کودکان، بیماری های زنان، بیهوشی، بیماری های عفونی، روانپزشکی، طب اورژانس، جراحی مغز و اعصاب، اورتوپدی و رادیولوژی می شود.

وی افزود: در رشته های علوم پایه در حال حاضر، رشته طب ایرانی در مقطع PHD دانشجو می پذیرد و امسال دانشگاه موفق به اخذ مجوز رشته دکترای تخصصی فیزیولوژی شد و در واقع این رشته، دومین رشته دکترای دانشگاه است.

چنگیزی تصریح کرد: علاوه بر این بر این دو رشته در علوم پایه، دو رشته دکترای پژوهشی در رشته پزشکی مولکولی و علوم پزشکی نیز در دانشگاه فعال است و در تعداد رشته های دکترای تخصصی با دو رشته پژوهشی و رشته فیزیولوژی به ۱۵ رشته. می رسد.

وی با تاکید براینکه برای راه اندازی یک رشته دکترای تخصصی در دانشگاه، مجموعه ای از تجهیزات مورد نیاز است، گفت: در رشته های بالینی باید تجهیزات و امکانات گروه های آموزشی، تعداد و تنوع بیمار کافی باشد و حداقل یک نفر از اعضای هیئت مدیره باشد. علمی در گروه آموزشی رشته های تحصیلی دارای مرتبه دانشی باشد که بتواند، برای سه رشته بالینی دیگر این دانشگاه را در دانشگاهی که راه اندازی تخصصی دارد، آماده کند.

معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اراک رشته های بیماری های داخلی اعصاب، بیماری های قلب و رشته رادیوتراپی را مورد نیاز استان دانست که توان و امکانات راه اندازی و اخذ مجوز آن در دانشگاه وجود دارد و افزود: در رشته های علوم پایه برای رشته های علوم تشریح و دکترای بهداشت و ارتقای سلامت به زودی بازدید جهت بررسی شرایط استان و صدور مجوز انجام می شود و امید است دانشگاه موفق به راه اندازی این رشته های دکترای تخصصی نیز شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه تخصصی خود را برای ارتقای سطح کمی و کیفی آموزش خاص در دوره های تحصیلات تکمیلی انجام داده است گفت: دانشگاه در حال حاضر دارای ۳۷۰۰ نفر دانشجو است که در ۵۶ رشته تحصیلی از کاردانی تا دوره دکترای تخصصی است. شروع به تحصیل هستند. ۱۱ رشته مربوط به دکترای تخصصی بالینی دستیاری است ۱۴ رشته کارشناسی ارشد ۲ رشته در مقطع دکترای حرفه ای پزشکی و دندانپزشکی و ۲۵ رشته در مقطع کاردانی و کارشناسی و ۴ رشته در مقطع دکترای تخصصی علوم پایه فعال است.

چنگیزی آشتیانی با اشاره به اینکه همه رشته های فعال در استان گزارش می دهند و توسعه متوازن رشته ها راه اندازی شده است، گفت: در حال حاضر در دانشگاه ها در رشته های مختلف از آن چیزی است که آمایش را تعریف می کند. آمایش، سرعت توسعه رشته ها در کشور را در سطح تراز قرار داده است، البته اگر ضعیف استان پیش برویم، می توان برای ۱۴ رشته فعال در مقطع کاردانی و کارشناسی که بیش از ۷ سال پیش راه اندازی شد و حداقل در هر رشته تحصیل کرد. یک جایگاه دانشیاری وجود دارد، ۱۴ رشته دکترای تخصصی راه اندازی کنیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی به لحاظ کمیت و کیفیت اعضای هیئت علمی و مراکز آموزشی و درمانی شرایط قابل قبولی دارد، گفت: شرایط ایجاد سرزمین و توسعه متوازن رشته ها، محدودیت هایی را ایجاد کرده است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی در خصوص افزایش تعداد فلوشیپ های ناباروری در استان مرکزی بیان کرد: به صورت کلی، موضوع جوانسازی جمعیت و سیاست آموزشی کشور به سمت افزایش جمعیت، نیاز به رفع مشکلات زوجین نابارور را مطرح کرده است، از زمان طرح این موضوع، توجه به سمت فلوشیپهای ناباروری در کشور بیشتر شد، درمان موضوع درمان ناباروری نیازمند یک تیم درمانی از متخصص ژنتیک، متخصص جنین شناسی، متخصص اورولوژی، متخصص ناباروری و … است تا روند تشخیصی و درمانی به نتیجه برسد.

وی تصریح کرد: با توجه به افزایش نیاز کشور به فلوشیپ های ناباروری، دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در حال حاضر در بخش زنان، یک فلوشیپ ناباروری دارد و تلاش جدی دارد که تعداد فلوشیپ ها بیشتر شود، اما در مقاطع پذیرش این نیروها در این زمینه وجود دارد. کشور کم است از کشوری که نیاز به بالاست و این دو باعث می شود که فرآیند جذب نیروی فلوشیپ کند می شود، اما دانشگاه اهتمام جدی در جذب نیروهای توانمند و کیفی فلوشیپ دارد تا دغدغه های مردم را به حداقل برساند و نیازی به ارجاع دیگر به استان داشته باشد. ها نباید و نیاز به صورت کامل در داخل استان تامین شود.

چنگیزی آشتیانی اضافه کرد: در شرایط فعلی، دانشگاه امکان راه اندازی فلوشیپ به صورت مستقل را ندارد، اما در برنامه ای که به صورت مشترک این دوره برگزار می شود.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری