علوم ورزشی چه داروهای بدنسازی یا مکمل هایی به کبد آسیب می رسانند؟

دسته‌بندی نشده


آنچه در این مقاله می خوانید

قفسه های جانبی فروشگاه مملو از پودرها و قرص هایی هستند که به ایجاد ماهیچه به طور طبیعی کمک می کنند. با این حال ، تحقیقات جدید نشان می دهد که ماهیچه هایی که از مصرف برخی از این مکمل ها به دست می آورید می تواند برای سلامت کبد هزینه داشته باشد. امروزه استفاده از مکمل های بدنسازی بسیار محبوب است ، از سوی دیگر ، چنین سطح تقاضا و عدم اطمینان در مورد محصولات موجود در بازار این سوال را برای برخی ایجاد می کند که آیا مکمل های بدنسازی برای کبد و سلامت بدن مضر هستند یا خیر. نه.

مکمل های بدنسازی اگر به بدن آسیب برساند ..

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد ، بر اساس نتایج مطالعه ، شرکت کنندگان در این آزمایش که به طور منظم مکمل های بدنسازی در بازار مصرف می کردند ، از اختلالات کبدی مانند زردی ، زردی و درد های پوستی و معده رنج می بردند. حدود سه چهارم این افراد به دلیل علائم در بیمارستان بستری شدند. یک مطالعه منتشر شده در مجله Alimentary Pharmacology and Therapeutics نشان داد که آسیب کبدی مرتبط با مکمل ، تجویز و داروهای بدون نسخه است که در آزمایش خون که شاخص های مختلف سلامت کبد ، از جمله تجمع صفرا را ارزیابی می کند ، یافت شد.

بسیاری از این محصولات حاوی استروئیدهای آنابولیک بودند که در برچسب محصول ذکر نشده بودند. استروئیدهای مصنوعی هورمون مردانه تستوسترون را تقلید می کنند ، اما مطالعات نشان داده اند که عوارض جانبی بسیار ناخوشایندی مانند آسیب کبدی ، تومورهای سرطانی ، طاسی زودرس و انقباض بیضه ها و موارد دیگر را دارند.

کبد بزرگترین اندام داخلی شما است و بیش از 500 عملکرد بدن دارد که همه آنها از زندگی شما پشتیبانی می کنند.

این مطالعه نشان داد که برچسب بسیاری از محصولات مصرف شده حاوی اطلاعات نادرست است. به عنوان مثال ، یکی از این مکمل ها (فاکتور D) هیچ آندروژن آنابولیک را در لیست ترکیبات خود ذکر نکرده است ، اما آزمایشات نشان داده است که این مکمل حاوی یک استروئید ناشناخته و سه استروئید آنابولیک دیگر است.

پیشنهاد
خواندنی:

کبد چیست و وظیفه آن چیست؟ روش سم زدایی کبد چیست؟

الان چقدر بد است؟

استانوزول ، یکی از استروئیدهای آنابولیک موجود در این مکمل ، یک ماده کنترل شده در ایالات متحده است که توسط آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ ممنوع شده است. گاهی اوقات پزشکان ممکن است هورمونهای آنابولیک را برای مردان با شرایط خاص مانند کم خونی تجویز کنند ، اما این داروها برای افراد عادی توصیه نمی شود. متأسفانه ، برخی از افراد استروئیدهای آنابولیک را برای عضله سازی بدون گوش دادن به این توصیه و بدون مشورت پزشک مصرف می کنند.

نویسنده اصلی مطالعه دکتر. اندرو استولز توصیه می کند که همه مردان قبل از خرید مکمل با پزشک مشورت کنند. همه باید در مورد مصرف هرگونه مکمل با پزشک خود صحبت کنند ، به ویژه مکمل های بدنسازی که ممکن است حاوی مواد غیرقانونی باشند.

البته برخی مکمل ها مانند کراتین می توانند به عضله سازی کمک کنند ، اما ما به شما یادآوری می کنیم که محصولات خریداری شده باید تحت نظارت ، تولید و توزیع قرار گیرند. ما همچنین به شما یادآوری می کنیم که می توانید بدون قرص و دارو عضله کنید ، فقط پروتئین کافی بخورید ، کالری دریافتی خود را زیر نظر داشته باشید و استراحت خوبی داشته باشید.

اگر محصول فاقد علامت بهداشتی است از آن استفاده نکنید. عدم وجود برچسب سلامت و اصالت به این معنی است که محصول از کانال نظارتی وزارت بهداشت عبور نکرده است.

چه داروهایی می توانند به کبد آسیب برسانند؟

در حال حاضر ، اکثر داروهایی که به کبد آسیب می رسانند ، داروهای حاوی استروئیدهای آنابولیک هستند و این داروها به طور کلی توصیه نمی شوند ، زیرا می توانند عوارض جانبی جبران ناپذیری داشته باشند. علاوه بر این ، سایر مکمل های بدنسازی رایج هستند و اگر به عنوان معتبر علامت گذاری شوند دارای محتوای ایمن برای کبد هستند.

مکمل های دیگری که می توانند به کبد آسیب برسانند عبارتند از: مکمل های کاهش وزن آنها در بازار موجود هستند. این مکمل ها در حال حاضر بی شمار هستند و نمی توان از مکمل خاصی که مضر است نام برد. محققان سعی کرده اند دریابند که آیا عنصر خاصی وجود دارد که به این مکمل ها آسیب می رساند یا خیر ، اما این هنوز مشخص نشده است.

یکی از عناصری که دانشمندان به آن مشکوک هستند عصاره چای سبز است ، نه خود چای سبز که معمولاً می نوشید. عصاره چای سبز در دوزهای بسیار بالا می تواند به کبد آسیب برساند. همچنین مشکوک است که مکمل های بدنسازی و تقویت ورزش ممکن است حاوی استروئیدهای آنابولیک باشند که بسیاری از آنها غیرقانونی هستند و نباید در این محصولات وجود داشته باشند.

اگرچه میلیون ها نفر در سراسر جهان از مکمل های چای سبز استفاده می کنند ، اما حداقل 80 مشکل کبدی مربوط به این مکمل ها در سراسر جهان گزارش شده است. این مشکلات از ضعف تا زردی و در مواردی حتی نیاز به پیوند کبد را شامل می شود. نوجوانان و جوانان نیز کسانی هستند که پس از مصرف قرص چای سبز از مشکلات کبدی رنج می برند.

پیشنهاد
خواندنی:

دوره تصفیه استروئید و روش سم زدایی پس از استفاده از استروئید و مکمل

DNP یک داروی خطرناک برای کاهش وزن است که باعث مرگ می شود

یکی از محصولات کاهش وزن غیرقانونی 2.4 دینیتروفنول است. DNP یک ماده شیمیایی صنعتی است که برای مصرف انسان مناسب نیست. این ماده بسیار سمی است و عوارض جانبی بسیار جدی و خطرناکی دارد. DNP به ویژه در بین بدنسازان و افرادی که معتقدند می تواند بلافاصله وزن خود را کاهش دهد ، محبوب است. DNP همچنین به صورت پودر یا قرص با نامهای زیر موجود است: Dinosan ، Dnoc ، Solfo Black ، Nitrophen ، Aldifen و Chemox. با این حال ، DNP خطرناک است زیرا متابولیسم را تسریع می کند.


بیشتر بخوانید: آیا کراتین به کلیه ها آسیب می رساند؟


تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منابع: menshealth – ncbi – nhs – bbc


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *