علوم ورزشی آب چغندر چه فوایدی دارد و چگونه مغز را جوان می کند؟

دسته‌بندی نشده


آنچه در این مقاله می خوانید

در دنیای امروز ماشین آلات و بیش فعالی و مکمل های ورزشی که اغلب با این میزان فعالیت بی اثر هستند ، آب چغندر یکی از معدود غذاهایی است که به طور علمی اثبات شده است که در دنیای واقعی م beثر است.

آب چغندر به طور خاص تمرینات استقامتی را م moreثرتر می کند (به عنوان مثال ، مصرف اکسیژن کمتر در مدت زمان طولانی) و همچنین فشار خون را آرام می کند.
اما یک مطالعه بسیار جالب دیگر که دانشمندان آن را یک پیشرفت بزرگ می دانند ، تأثیر آب چغندر بر مغز انسان است.

تاثیر آب چغندر بر مغز

مطالعه جدید محققان دانشگاه ویک فارست که در مجله Geontology: Medical Sciences منتشر شده است ، نکات جالبی را ارائه می دهد که یکی از آنها این است: نوشیدن یک لیوان آب چغندر یک ساعت قبل از تمرین می تواند تغییرات مهم و مفیدی را ایجاد کند. و روند پیری مغز

ترکیب اصلی آب چغندر نیترات است که در بدن به نیتریت و بعداً به نیتریک اکسید تبدیل می شود. این ماده بر کشش رگ های خونی شما تأثیر بسزایی دارد و باعث آرامش و اتساع آنها می شود. با وجود این شواهد و سایر تحقیقات قبلی ، آب چغندر می تواند میزان اکسیژن رسیده به مغز شما را افزایش داده و حتی برخی از جنبه های عملکردی-شناختی مغز ، مانند زمان واکنش ، حتی زمانی که احساس خستگی می کنید را به طور مثر افزایش دهد.

تاثیر ترکیب ورزش با نوشیدن آب چغندر

یک مطالعه جدید به بررسی تاثیر ترکیب ورزش با آب چغندر پرداخت. به گروهی متشکل از 26 مرد که همگی در حیاط نشسته بودند ، با میانگین سنی 65 سالگی ، هر یک به مدت 6 هفته تمرین کردند و مقدار معینی آب چغندر روزانه دریافت کردند. همه مردان فشار خون بالا داشتند. نتایج آزمایش به قدری خوشایند بود که دریافتند از اثرات عروقی آب چغندر سود می برند.

بهترین و مفیدترین نوع

بهترین و مفیدترین شکل این نوشیدنی ورزش آن است ، بنابراین هر لیوان آب چغندر حاوی 560 میلی گرم 70 میلی لیتر نیترات است. یعنی هر بطری حاوی نیترات (2.4 اونس) بود. همه محلولها کاملاً یکسان بودند با این تفاوت که نیترات حذف شد.

آنها هر روز ، در روزهای تمرین دقیقاً یک ساعت قبل از تمرین ، یک لیوان محلول مصرف کردند. برنامه تمرینی بسیار ساده بود. شرکت کنندگان سه بار در هفته به مدت شش هفته و هر بار به مدت 50 دقیقه تمرین کردند. در طول هر جلسه ، تمرین شدت مقیاس Burgio در دوازده و 13 درجه (تا حدی 13) انجام شد.

برای محققان علاقمند به نوروپلاستی ، که به معنی توانایی مغز در برقراری ارتباط و بازسازی در پاسخ به انواع محرک های جدید است ، نوروپلاستی یکی از ویژگی های مغز است که با تغییرات ساختاری و عملکردی در مغز ناشی از آموزش و تجربه مرتبط است. به طبق قانون ، سلولهای فعال شده با هم مسیر قوی تری ایجاد می کنند و هرچه بیشتر تکرار شوند ، اتصالات پایدارتر می شوند.

هرچه قدرت حسی محرکهای اولیه غنی تر و تجربه بیشتر باشد ، روند پلاستیسیته مغز بیشتر انجام می شود و در صورت تکرار این فرآیند ، حتی می تواند ساختار شیمیایی ژن را تغییر داده و در سطح بالاتری قرار گیرد. شکل اجتماعی تجربه توجه به این نکته جالب است که نظریه ای وجود دارد مبنی بر اینکه برخی از مشکلات جسمی مربوط به سن محدود به مشکلات قابل توجه مانند ضعف عضلانی یا اختلال تناسب اندام نمی شود و ممکن است مشکلات “پنهان” سیستم عصبی مرکزی وجود داشته باشد. برای آزمایش این امکان ، محققان از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI) قبل و بعد از مطالعه برای یافتن ارتباط بین مناطق مختلف مغز استفاده کردند.

نوشیدن مقدار مشخصی از این نوشیدنی سخت در روز همراه با ورزش باعث افزایش مقاومت مغز می شود (به اصطلاح ذهن را شاداب می کند و توانایی و سرعت پردازش اطلاعات را افزایش می دهد).

نتایج نظرسنجی چه می گوید؟

بر اساس همان مطالعه ، مطالعه ویک فارست ، تفاوت هایی در “شبکه های عملکردی مغز” افراد مسن با توجه به سطح فعالیت آنها وجود دارد. کسانی که توانستند این مطالعه را به خوبی انجام دهند “سازگاری اجتماعی” بهتری داشتند (یعنی نورونهای یک ناحیه عملکردی مغز معمولاً مستقیماً با نورونهای سایر مناطق عملکردی در ارتباط هستند).

آب چغندر چه فوایدی دارد و چگونه مغز را جوان می کند؟

به عنوان مثال ، وقتی شخصی حرکتی جدید ، مانند ایجاد تعادل را یاد می گیرد ، نشان دهنده تغییراتی در مغز اوست. همچنین حرکت یا حرفی که نشان دهنده خرابی آن مسیرهای عصبی است را فراموش کنید. بنابراین ، هرچه تجربه و تعاملات اجتماعی بیشتری از هر جهت وجود داشته باشد ، ارتباط بیشتر ، به ویژه بین مناطق مختلف عملکردی مغز ، بیشتر خواهد شد. ربطی به سن نداره

از سوی دیگر ، افراد مبتلا به اختلالات رفتاری “ارتباطات ثانویه” بیشتری با نورون ها ، بخش عملکردی مغزشان داشتند. یعنی مناطق عملکردی مغز فقط با نواحی تعادل و قسمت خودتنظیمی مغز و در مرحله بعد-با ناحیه عملکردی دیگر مغز در تعامل هستند. درک معنای این در این شرایط ممکن است کمی دشوار به نظر برسد ، اما مهم این است که بتوانید مغز افراد را بررسی کرده و دقیقاً بگویید تفاوت بین بزرگسالان فعال در جامعه و افراد دارای معلولیت چیست.

شش هفته ورزش و نوشیدن آب چغندر چه اثراتی دارد؟

این عمل سازگاری اجتماعی هر دو گروه افراد را بهبود بخشید ، با این تفاوت که سازگاری اجتماعی گروهی که هر دو عمل را انجام داد به طور قابل توجهی بهبود یافت.

محققان دریافته اند که نوشیدن آب چغندر نیترات زیادی به بدن شما وارد می کند ، سپس به نیترات تبدیل شده و وارد سیستم گردش خون می شود. آخرین مرحله تبدیل نیتریت به نیتریک اکسید است که در حین ورزش در حالت هیپوکسی (مانند هیپوکسی در تمرینات استقامتی شدید) قرار دارد.

آب چغندر چه فوایدی دارد و چگونه مغز را جوان می کند؟

بنابراین ، در حین ورزش ، قسمتهای مختلف مغز (از جمله مناطق دیگر) از کمبود اکسیژن رنج می برند ، هنگامی که برخی از نیتریت هایی که از طریق آب چغندر وارد بدن می شوند به اکسید نیتریک تبدیل می شوند ، که به نوبه خود به آرامش و افزایش منبع کمک می کند. از خون غنی از اکسیژن

بنابراین آیا ما باید عجله کنیم و فوراً به فروشگاه برویم و آب چغندر بخوریم؟

آنچه می خوریم بستگی به شرایط ما دارد و برخی از ما ممکن است کاملاً با این غذای خوشمزه ناسازگار باشیم و ممکن است به آن حساسیت داشته باشیم. با این حال ، این واقعیت که آب چغندر به بهبود سلامت قلب و استقامت تنفسی ما کمک می کند ، و همچنین تأثیر مثبتی دارد ، می تواند نکته مهمی باشد که در این رژیم که حاوی نیترات و سایر غذاهای حاوی نیترات مانند سبزیجات مانند اسفناج

ممکن است بپرسید آیا این نیز تحت تأثیر قرار می گیرد؟ باید بگوییم که این جمله که خوردن حتی نصف لیوان از این نوشیدنی قبل از تمرینات استقامتی مانند دو می تواند استقامت و قدرت شما را افزایش دهد ، این جمله چندان درستی نیست که شما بخواهید در آن حساب باز کنید. اما اگر اهدافی مانند سلامتی خود دارید ، یک رژیم متعادل که شامل غذاهای مغذی باشد می تواند به شما کمک کند. این جمله منطقی تر است.

در نهایت ، پس از بررسی و آگاهی از همه این مطالعات ، تنها یک نتیجه را می توان با اطمینان 100٪ پذیرفت. واقعیت این است که یک غذا یا نوشیدنی که دوست دارید و به طریقی که دوست دارید تهیه و آماده می شود ، مانند آنهایی که چغندر آب پز (لب) را دوست دارند ، می تواند فواید بیشتری برای بدن شما داشته باشد. صرفنظر از آنچه که مطالعه می گوید ، غذای مورد علاقه خود را بخورید. هم خوشمزه است و هم مفید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *