علل و درمان تری گلیسیرید بالا

تری گلیسیرید شکل اصلی چربی موجود در خون است که برای حفظ وضعیت خوب شما مهم است – این به این دلیل است که عملکرد اصلی آن انرژی دادن به بدن است. با این حال، سطوح بالای تری گلیسیرید ممکن است نشانه ای از سندرم متابولیک باشد که می تواند خطر ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی و سکته را افزایش دهد. سندرم متابولیک ترکیبی از اختلالات پزشکی است که شامل فشار خون بالا می شود. قند خون بالا، تری گلیسیرید بالا، کلسترول HDL (“خوب”) پایین و چربی بیش از حد دور کمر.

برای اندازه گیری تری گلیسیرید باید آزمایش خون انجام شود. برای دریافت یک نمای کلی از سطح تری گلیسیرید خود، سطح طبیعی کمتر از ۱۵۰ خواهد بود در حالی که حد مرزی ۱۵۰ تا ۱۹۹ است. سطح تری گلیسیرید بالا بین ۲۰۰ تا ۴۹۹ است و بسیار بالا ۵۰۰ بالاتر است.

علل تری گلیسیرید بالا

علل مختلف تری گلیسیرید بالا معمولاً به شرایط مربوط به سن نسبت داده می شود. تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید)، نوشیدن بیش از حد الکل، خوردن غذاهای پرچرب، وراثت، بیماری کلیوی، چاقی (یا افزایش وزن)، دیابت کنترل نشده و مصرف منظم کالری بیشتر از آنچه می توانید بسوزانید.

برخی از داروها نیز ممکن است به افزایش تری گلیسیرید به سطح ناسالم کمک کنند. اینها شامل بتا بلوکرها هستند. قرص های ضد بارداری، دیورتیک ها (قرص های آب)، استروژن، استروئیدها و تاموکسیفن.

علائم تری گلیسیرید بالا

علائم تری گلیسیرید بالا عملاً وجود ندارد. اگرچه آنهایی که به دلیل شرایط ژنتیکی هستند ممکن است رسوبات چربی در زیر پوست پیدا کنند. به این گزانتوما می گویند.

با این حال، موارد بسیار کمی وجود دارد که در آن افراد با سطح تری گلیسیرید بالا، التهاب پانکراس (پانکراتیت) را تجربه کنند. این ممکن است منجر به تب شود. از دست دادن اشتها، حالت تهوع، درد شدید شکم و استفراغ. جدای از آن، فرد ممکن است به شرایطی مانند بزرگ شدن کبد و طحال و همچنین داشتن رسوبات چربی قابل مشاهده در پوست مبتلا شود. این احتمالاً می تواند خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش دهد.

چگونه سطح تری گلیسیرید را کاهش دهیم

یک رژیم غذایی سالم و همچنین تغییر سبک زندگی می تواند سطح تری گلیسیرید شما را کاهش دهد. این بدان معنی است که شما باید سعی کنید بیشتر فعال باشید. مصرف الکل خود را محدود کنید، چربی ها و قندها را در رژیم غذایی خود محدود کنید، سیگار را ترک کنید و وزن خود را به طور مداوم حفظ کنید.

با کاهش کلسترول، سطح تری گلیسیرید خود را نیز در این فرآیند کاهش خواهید داد. ممکن است از مکمل های خاصی استفاده کنید که می توانند به کاهش وزن کمک کنند. ترکیبات این مکمل ها باید شامل برخی از موارد زیر باشد: اسیدهای چرب امگا ۳ (روغن ماهی)، گوگول، پلی کوسانول، برنج مخمر قرمز، چای سبز، ال کارنیتین و نیاسین. همه اینها می تواند به عادی سازی و کاهش سطح تری گلیسیرید شما کمک کند که باعث می شود احساس سلامتی و بهتری نسبت به خودتان داشته باشید. بنابراین با ترکیب ورزش، رژیم غذایی مناسب و استفاده از مکمل های مناسب، در مسیر بهبود سبک زندگی و تندرستی خود هستید.

سریعترین رژیم لاغری