علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب

دسته‌بندی نشده


علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت عملکرد قلب

سطوح بالای چربی در خون ؛ همانطور که بارها خوانده اید ، بدن انسان برای متابولیسم به چربی نیاز دارد. با این حال ، میزان چربی در بدن باید به همان اندازه طبیعی باشد.

افزایش سطح کلسترول یا تری گلیسیرید در بدن باعث تجمع چربی در دیواره عروق و افزایش چربی خون می شود. آنچه باعث افزایش چربی خون می شود و باید از خوردن بیش از حد آن اجتناب کنید فست فود ، غذاهای چرب و سرخ کرده و ناسالم است.

اگر مبتلا به چربی خون بالا هستید ، ممکن است در معرض بیماری های قلبی عروقی نیز باشید. در این مقاله ، ما می خواهیم در مورد علائم هایپرلیپیدمی ، سطح طبیعی آن در بدن ، درمان هایپرلیپیدمی و هر آنچه باید در مورد این بیماری بدانید صحبت کنیم ، بنابراین این مقاله کامل را دنبال کنید.

چربی خون و انواع چربی خون

انواع اصلی چربی در خون

دو چربی اصلی در خون ما وجود دارد:

  • کلسترول

  • سه گلیسیرید

تری گلیسیرید

سرگرمی او چربی زیاد در خون همیشه با تری گلیسیرید و کلسترول همراه بوده است. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که با خوردن مقدار زیادی کالری و غذاهای مضر وارد بدن شما می شوند. وقتی این غذاهای ناسالم وارد بدن می شوند ، بدن مقداری از کالری اضافی را به گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

اما آیا همه این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ باید به جواب نه بگویم. برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد برخی از سلول ها ضروری هستند. اما همچنین دارای ارزش است که اگر بیش از حد ناسالم باشد.

چه چیزی باعث ایجاد تری گلیسیرید در بدن می شود؟

اضافه وزن و چاقی از جمله عواملی هستند که باعث افزایش تری گلیسیرید در خون می شوند.

افرادی که کم تحرک یا کم تحرک هستند ممکن است سطح بالایی از تری گلیسیرید داشته باشند.

مصرف سیگار و الکل میزان این چربی ها را در بدن افزایش می دهد.

رژیم های سرشار از کربوهیدرات سطح تری گلیسیرید را افزایش می دهند.

یک فرد دارای مقدار زیادی تری گلیسیرید ، LDL و HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در تمام سلول های بدن ما وجود دارد. کلسترول چربی است که در خون نامحلول است اما از طریق لیپوپروتئین ها به سلول وارد و خارج می شود (لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین ها و چربی ها هستند که چربی ها را به خون منتقل می کنند).

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

LDL لیپوپروتئین با چگالی پایین

لیپوپروتئین های HDL با چگالی بالا

کلسترول به دو صورت در بدن تولید می شود:

کلسترول ، که توسط خود بدن تولید می شود. بیشتر کلسترول بدن ما از کبد حدود 1000 میلی گرم در روز است.

سطح کلسترول در بدن به دلیل خوردن غذاهای خاص ایجاد می شود. کلسترول با خوردن غذاهایی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی وارد بدن ما می شود. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که بیشترین میزان کلسترول را دارد.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا

اهمیت کلسترول در بدن

شاید فکر کنید وقتی از افزایش چربی در خون صحبت می کنیم ، قطعاً به میزان کلسترول خون فکر می کنیم ، اما وجود کلسترول در بدن ما بسیار مهم است. زیرا کبد ، نخاع و مغز برای عملکرد طبیعی به کلسترول نیاز دارند.

کلسترول همچنین برای تولید و نگهداری سلول های خاص و برخی از هورمون ها در بدن و همچنین تولید ویتامین D و جذب ویتامین های محلول در چربی مورد نیاز است.

MTL:

LDL نوعی کلسترول بد است که توسط بدن نیز تولید می شود. بدن همچنین لیپوپروتئین ها را از طریق غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد با برخی از چربی ها و سایر مواد موجود در جریان خون ما ترکیب شده و به دیواره شریان هایی که عروق را مسدود می کنند ، می چسبد.

کلسترول بد گردش خون انسان را کاهش داده و باعث بیماری های قلبی می شود. در نتیجه بسیاری از مردم از حمله قلبی و سکته مغزی رنج می برند.

VLDL:

VLDL بالاترین میزان گلیسیرید را در بدن دارد. این ذرات باعث بزرگتر شدن ذرات کلسترول می شوند ، بنابراین با افزایش ذرات کلسترول ، رگ های خونی تنگ می شوند. اگر فردی با VLDL بالا هستید ، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و درمان را از همین حالا شروع کنید. از آنجا که VLDL سرشار از تری گلیسیرید است ، برای شما بسیار خطرناک است.

HDL:

HDL ، مانند لیپوپروتئین های با چگالی بالا ، به دلیل کلسترول خوب شناخته شده است ، اما باید بگویم که HDL کلسترول مضر را به کبد باز می گرداند. این کلسترول نوعی محافظ قلب ما است.

چربی خون طبیعی

برای بسیاری از مردم ، سوال اصلی این است که چربی خون طبیعی و سالم در بدن باید چگونه باشد؟ سطح مناسب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

علاوه بر این ، سطح کلسترول کافی باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد تا چربی خون طبیعی حفظ شود. در غیر این صورت ، اگر کوچک یا بسیار بزرگ است ، باید با یک متخصص مشورت کنید.

آزمایش خون و سطح بالای چربی در خون

علائم چربی خون در پاسخ به آزمایشات شما

با انجام یک آزمایش ساده خون ، می توانید میزان لیپیدهای بدن خود را که در شمال کلسترول و تری گلیسیرید قرار دارد اندازه گیری کنید. لازم به ذکر است که فقط 12 ساعت قبل از آزمایش خون قبل از این آزمایش باید آب آشامیدنی بنوشید.

چربی خون بر حسب میلی مول بر واحد خون بیان می شود:

• کلسترول تام کمتر از 5 میلی مول در لیتر است.

• سطح LDL کمتر از 3 مول / لیتر.

سطح HDL بیش از 1 میلی مول در لیتر است.

• محتوای تری گلیسیرید کمتر از 2 میلی مول در لیتر.

برای افرادی که دچار حمله قلبی شده اند ، چربی خون باید سالانه اندازه گیری شود. این یک الزام مهم برای این افراد است.

اگر آزمایش شما نشان داد که کلسترول شما بیشتر از L.5 / mmol است و سابقه آنژین یا حمله قلبی دارید ، حتماً استاتین هایی مانند سیمواستاتین و آتوواستاتین مصرف کنید تا کلسترول شما کاهش یابد.

به یاد داشته باشید که اگر آزمایش خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر نشان دهد ، شما فردی هستید که چربی بالایی دارد. بنابراین باید سعی کنید چربی خون خود را عادی کنید. زیرا در غیر این صورت ممکن است دچار بیماری های قلبی عروقی و حتی سکته قلبی و مغزی شوید.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

افرادی که میزان چربی بالایی در خون خود دارند علائم زیر را خواهند داشت:

افرادی که میزان چربی بالایی در خون خود دارند احساس سنگینی ، خستگی یا ضرب و شتم می کنند.

• اگر سطوح بالای لیپید در خون شما وجود دارد ، ممکن است احساس خواب آلودگی کنید.

• این افراد احساس سوزش و گرما در کف پا می کنند.

• احساس درد در ساق پا و کف پا.

این افراد دچار سردرد و شدت می شوند.

• دهان آنها خشک و تلخ است.

• افراد دارای وجود فشار خون بالا سرگیجه و وزوز گوش دارند.

افراد مبتلا به فشار خون بالا سرگیجه ، سنگینی و خواب آلودگی را تجربه می کنند. برای این افراد ، ضربان قلب با خوردن غذاهای چرب شروع می شود. اگر این علائم را دارید ، با خوردن آب میوه ، آب لیمو یا سرکه خود را تسکین دهید.

• این افراد زیاد عرق می کنند.

صورت متورم و متورم


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه باید درباره کبد چرب بدانید

چربی خون بالا و ارتباط با بیماری

با افزایش چربی خون ، مستعد ابتلا به بیماری های قلبی خواهید شد زیرا افزایش کلسترول خون باعث جمع شدن چربی در سطح رگ ها می شود ، که باعث تنگ و باریک شدن رگ ها می شود و بدن کمتر خون می گیرد و بنابراین خون غنی از اکسیژن دریافت نمی کند. به

به همین دلیل است که فرد از بیماری های قلبی عروقی رنج می برد و در بدترین حالت باعث حمله قلبی می شود.

همچنین ، هنگامی که خون رسانی به اندام های شما ، به ویژه مغز کاهش می یابد ، اندام ها و مغز شما نمی توانند به طور طبیعی کار کنند ، که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

چربی خون همچنین باعث بیماریهای زیر می شود:

کم کاری تیروئید
• بیماری کبد و کلیه
• دیابت
• نارسایی مزمن کلیه
• چاقی
• برخی از عفونت ها
• اعتیاد به الکل
• ایدز

رژیم غذایی مناسب برای افرادی که چربی زیادی دارند

افرادی که چربی بالایی دارند باید از چه رژیمی پیروی کنند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید به جای کباب کردن از غذاهای بخارپز ، کبابی و کبابی استفاده کنند. این افراد باید از آب ، جگر ، زرده تخم مرغ ، چیپس ، کف ، روغن های سخت ، بستنی و شیرینی ها و غذاهای شیرین اجتناب کنند یا در صورت مصرف زیاد غذا بخورند. از مواد کم چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر بدون چربی و ماست استفاده کنید.

این افراد باید میزان گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود کاهش دهند و به جای آن از گوشت سفید مانند بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

به افرادی که میزان چربی بالایی در خون دارند توصیه می شود از سیر ، سبزیجات و میوه های خام مانند گلابی ، پرتقال ، گریپ فروت و سیب استفاده کنند. همچنین پروتئین هایی مانند حبوبات و غلات کامل بخورید.

افراد مبتلا به چربی خون باید از گیاهانی مانند سیاه دانه ، آویشن ، سویا ، گشنیز ، سبزیجاتی مانند شوید ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *