عدم تعادل کلسترول – علائم، علل، مشکلات سلامت مرتبط

عدم تعادل کلسترول رایج است. کلسترول بالا که هیپرکلسترولمی نامیده می شود، شایع تر از کلسترول پایین است. محدوده مطلوب کلسترول تام در جریان خون بین ۱۸۰ تا ۲۲۰ میلی گرم در دسی لیتر است. در حالت ایده آل، کلسترول LDL شما باید کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر و HDL شما حداقل ۵۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد.

کلسترول LDL گاهی اوقات “بد” نامیده می شود، در حالی که HDL اغلب به عنوان “خوب” شناخته می شود. دلایل آن این است که LDL در جریان خون گیر می کند و می تواند روی دیواره رگ ها اکسیده (سخت) شود، در حالی که HDL LDL را از جریان خون دور می کند و برای پردازش یا دفع به کبد بازمی گرداند.

مقداری کلسترول خون از غذاهایی که می خورید به دست می آید. اما بیشتر توسط کبد ایجاد می شود. اعتقاد بر این است که حذف کلسترول از رژیم غذایی فقط باعث می شود کبد بیشتر تولید کند، زیرا کلسترول برای اهداف مختلفی در بدن شما مورد نیاز است.

هیپرکلسترولمی یک عامل خطر اصلی برای بیماری قلبی در نظر گرفته می شود. بنابراین، این بزرگترین مشکل مرتبط با عدم تعادل کلسترول است. بخش‌های بعدی این مقاله به علل و علائم هیپرکلسترولمی و کلسترول پایین می‌پردازد.

علل

زیرگروه هیپرکلسترولمی هیپرکلسترولمی خانوادگی نامیده می شود. ناشی از یک نقص ژنتیکی است و نسبتاً نادر است. بیشتر موارد هیپرکلسترولمی ناشی از یک یا چند مورد از موارد زیر است:

· مصرف زیاد الکل – کبد را برای تولید کلسترول بیشتر تحریک می کند

· سیگار کشیدن

· دیابت نوع دوم

· سندرم متابولیک

· چاقی

· عدم فعالیت بدنی

· رژیم غذایی ناسالم

اگرچه کلسترول در رژیم غذایی تأثیر بسیار کمی بر سطح کلسترول خون دارد، چربی های اشباع شده و چربی های ترانس تأثیر عمده ای دارند. چربی های اشباع یا ترانس بیش از حد در رژیم غذایی معمولی شما می تواند باعث هیپرکلسترولمی شود.

ساکارز و فروکتوز می توانند سطح LDL را افزایش دهند. تنقلات قندی، نوشابه ها و آب میوه ها منابع اصلی ساکارز و فروکتوز در رژیم غذایی متوسط ​​هستند.

مصرف کم فیبر یکی دیگر از دلایل است. فیبر کلسترول را از غذاهایی که می خورید جذب می کند و آن را از بدن خارج می کند. فیبر همچنین می تواند از جذب مجدد کلسترول در روده کوچک جلوگیری کند.

علائم

در اوایل زندگی، هیپرکلسترولمی هیچ علامتی ایجاد نمی کند. به جوانان با سابقه هیپرکلسترولمی خانوادگی توصیه می شود برای دریافت درمان زودهنگام که می تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد غربالگری انجام دهند. هیپرکلسترولمی خانوادگی درمان نشده ممکن است علائم قابل مشاهده ای ایجاد کند. رسوبات زرد ممکن است در زیر پوست اطراف چشم، روی دست‌ها و روی زانو یا آرنج ایجاد شود.

اگر هیپرکلسترولمی برای چندین دهه ادامه یابد، به تشکیل پلاک هایی کمک می کند که می توانند تا حدی یا به طور کامل شریان ها را مسدود کنند. یکی از علائم خونرسانی ناکافی به پاها که ناشی از این نوع انسداد جزئی است، درد ساق پا هنگام راه رفتن است. اگر روده تحت تأثیر قرار گرفته باشد، علامت آن ممکن است درد شکم بعد از غذا خوردن باشد.

کلسترول پایین می تواند باعث علائم زیادی از جمله افسردگی و درد عضلانی شود. درمان دارویی برای هیپرکلسترولمی یکی از دلایل کاهش خطرناک کلسترول است. این داروها همچنین از تولید کوآنزیم Q10 در کبد جلوگیری می کنند. کاهش CO Q-10 در عضلات می تواند منجر به مرگ عضله شود.

خطرات کلسترول خون بالا و کلسترول پایین ممکن است بدون دارو قابل اجتناب باشد. مقاله بعدی من راه های سالم و طبیعی برای متعادل کردن سطح کلسترول را پوشش می دهد.

سریعترین رژیم لاغری