شیوع آنفولانزای جهرم/ حتما ماسک بزنیدایسنا/پرس یک متخصص اپیدمیولوژی و یکی از اعضای دانشگاه علوم پزشکی جهرم با اشاره به شیوع آنفلوآنزا در این شهرستان، استفاده از ماسک برای پیشگیری از ابتلای همه مردم را خواستار شد.

دکتر. حشمت الله شکری روز یکشنبه ۱۰ آبان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از ۱۰ روز گذشته روزانه حدود ۱۵۰ بیمار برای مراجعه به پزشکان عفونی به این مرکز مراجعه می کنند که اکثر آنها به آنفولانزای فصلی مبتلا هستند. در حال حاضر بیشتر آنفولانزا از نوع آنفولانزا است و شیوع COVID-19 در بیماران بسیار کم است.

وی افزود: شروع فصل پاییز و سرد شدن تدریجی هوا از جمله دلایل شیوع این بیماری است. همچنین بازگشایی مدارس و دانش آموزانی که به این بیماری مبتلا شده اند می تواند یکی از دلایل شیوع آن باشد و توصیه ما این است که دانش آموزان و معلمان در مدارس از ماسک استفاده کنند.

این پزشک متخصص گفت: بیشتر مراجعه کنندگان به درمانگاه از گروه سنی دانش آموزی هستند. میزان انتقال آنفلوآنزا بسیار بالاست و یک فرد بیمار می تواند چندین نفر را مبتلا کند. توصیه ما این است که از ماسک استفاده کنید زیرا این بهترین راه برای جلوگیری از قطرات تنفسی است که می تواند با سرفه و عطسه در هوا پخش شود.

وی با اشاره به علائم آنفولانزا گفت: تب، لرز، بدن درد، سرفه، استفراغ و بی اشتهایی شایع ترین علائمی است که در کودکان و بزرگسالان مشاهده می شود. در حال حاضر تعداد کودکان زیر ۶ سال مبتلا به آنفولانزا بیشتر شده است، بنابراین توصیه ما این است که والدین مراقب باشند و اگر فرزندشان مریض است و علائم فروکش نکرد، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند زیرا در صورت تب از خواب بیدار می شود، کودک تشنج می کند.

این اپیدمیولوژیست گفت: سرفه های کنترل نشده بیش از ۳ روز از دیگر علائم شایع این بیماری است که توصیه می کنیم برای درمان با پزشک مشورت کنید، زیرا در صورت تداوم طولانی مدت، ویروس به ریه ها حمله کرده و سرب را در پی خواهد داشت. بیماری بحرانی: بیماری و حتی مرگ.

به گفته وی، مدت درمان آنفولانزا ۵ تا ۷ روز است که در این مدت بیمار باید مایعات زیادی بنوشد. استفاده از میوه های حاوی ویتامین C مانند پرتقال، لیمو و لیموترش توصیه می شود. همچنین استفاده از شیر، آبگوشت، مایع گرم، آب گرم با عسل، شلغم و آب آن، آب گرم با بادام و نوشیدنی های میوه ای طبیعی مانند آب هویج، آب سیب، آب پرتقال در درمان این بیماری بسیار موثر است. .

دکتر. شکری در ادامه افزود: استفاده از غذاهای سرخ شده و چرب در زمان بیماری ممنوع است و بهتر است از غذاهای بخارپز استفاده شود. غرغره کردن با آب نمک گرم نیز برای شستشوی ترشحات پشت مری توصیه می شود.

وی گفت: استفاده از نبولایزر برای کودکان سرماخورده بسیار مفید است زیرا تنفس بیمار را تثبیت می کند.

دکتر. شاکری گفت: افرادی که سرماخوردگی مکرر دارند، مبتلایان به بیماری های زمینه ای و مبتلایان به آلرژی و بیماری های خاص باید واکسن آنفولانزا را تزریق کنند. واکسن آنفولانزا بی خطر است و برای همه توصیه می شود.

در انتهای پیام