شکار عنکبوت فضایی – ایسناآژانس فضایی اروپا به تازگی عکسی زیبا از سحابی معروف به «آب عنکبوت سرخ» در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است.

به گزارش ایسنا. سحابی عنکبوت سرخ یک سحابی سیاره ای است که در نزدیکی قلب کهکشان راه شیری در قوس واقع شده است. این سحابی شکل دو لبه برجسته ای دارد.

این تصویر که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است، امواج غول پیکر این سحابی را نشان می دهد که در فاصله ۳۰۰۰ سال نوری از ما در صورت فلکی قوس قرار دارد.

این سحابی سیاره ای گرم حاوی یکی از داغ ترین ستارگان شناخته شده است و باد ستاره ای قدرتمند امواجی به طول ۱۰۰ میلیارد کیلومتر از خود ساطع می کند. این امواج در اثر شوک‌های زیاد ایجاد می‌شوند که هنگام فشرده شدن و گرم شدن گاز محلی توسط لوب‌هایی که به سرعت در حال گسترش هستند، ایجاد می‌شوند. اتم هایی که در شوک گرفتار شده اند، تشعشع عجیبی را که در این تصویر مشاهده می شود، ساطع می کنند.

«هابل» در سه دهه اکتشاف فضایی دیدگاه ما را نسبت به جهان تغییر داده است. این تلسکوپ یکی از مهم ترین ماموریت های فضایی ناسا تا به امروز است که به مدت ۳۲ سال در حال بهره برداری بوده است و ناسا امیدوار است تا سال های بیشتری به فعالیت خود ادامه دهد. این تلسکوپ سیارات فراخورشیدی، کهکشان های دوردست و ماده تاریک را جستجو کرده است.

در ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱، ناسا تلسکوپ قدرتمند دیگری به نام “جیمز وب” را پرتاب کرد که اغلب به عنوان جایگزینی برای “هابل” شناخته می شود. علیرغم تعداد معدودی مشکلات در طول سالها، ابزارهای علمی هابل همچنان قوی هستند. “هابل” همچنان جهان را زیر نظر دارد و ناسا امیدوار است تا چند سال دیگر، شاید تا دهه ۲۰۳۰، از آن استفاده کند. هابل می تواند نور را در طول موج های حدود ۲۰۰ نانومتر (nm) تا ۲.۴ میکرون ببیند، در حالی که برد وب حدود ۶۰۰ نانومتر تا ۲۸ میکرون است. لازم به ذکر است که اگرچه “وب” برای کاوش نور مادون قرمز طراحی شده است، اما می تواند از قسمت قرمز / نارنجی نور مرئی محافظت کند.

در انتهای پیام