«سیگار کشیدن» نگران افتادن کمک های سازمان ملل به دست طالبان استرئیس ارتش آمریکا در افغانستان (سیگار) گفته است که نگران است که وجوه ارسالی سازمان ملل به این کشور جنگ زده از نظر مالی و بشردوستانه به دست طالبان بیفتد.

به گزارش ایسنا، جان سوپکو، ناظر ویژه بازسازی افغانستان گفت که این سازمان نگران بودجه است، اما از آنجایی که این بودجه در داخل افغانستان نیست، باید به سازمان ملل متکی باشند تا اطمینان حاصل کنند که هیچ پولی به طالبان داده نشود. نرسیده

از زمان ظهور مجدد طالبان در ۱۵ اوت سال گذشته، افغانستان با یک بحران انسانی غیرمنتظره و سقوط اقتصادی روبرو بوده است. طالبان به جای حل این مشکلات، در دهه ۱۹۹۰، زمانی که در قدرت بودند، روش های قدیمی خود را دوباره برقرار کردند.

این امر سازمان ملل را بر آن داشت تا رویکرد جدیدی را برای تزریق مستقیم اقتصاد افغانستان در سال جاری اتخاذ کند. در اواخر آوریل ۲۰۲۲، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت که آژانس بین المللی ۵۰۰ دلار پول نقد به افغانستان ریخته است.

نماینده ویژه بازسازی افغانستان ادامه داد: برای حفاظت از این سرمایه ها با مقامات سازمان ملل در حال مذاکره هستیم. ما در حال بحث در مورد بهترین راه برای حفاظت از این بودجه ها هستیم و امیدواریم که از این بودجه ها نیز محافظت شود، زیرا به دلیل اینکه ما در افغانستان نیستیم، بررسی آن دشوار است.

وی افزود: ما به این نتیجه رسیده ایم که کمک های بشردوستانه کافی نیست. به دلیل عدم تزریق مایعات، سقوط اقتصادی می تواند عواقب ناگواری برای مردم افغانستان داشته باشد.

سوپکو گفت: «نتایج ما نشان می‌دهد که اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در ۱۵ آگوست با هلیکوپتر از کشورش برای کمتر از نیم میلیون دلار فرار کرد، در حالی که شایعات فرار او ۱۶۹ میلیون دلار هزینه داشت».

سیگارها توافق صلح واشنگتن با طالبان را عامل اصلی اولین گزارش ماه گذشته در مورد سقوط ناگهانی نیروهای امنیتی افغان دانستند. اما سوپکو گفت که دلیل اصلی این امر تایید توافق صلح بین دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده و جو بایدن، رئیس جمهور فعلی ایالات متحده است که توسط طالبان در فوریه ۲۰۲۰ امضا شد.

انتهای پیام/