سیستمی برای تولید همزمان آب و برق با قابلیت کاهش جریان کربن به صفرمحققان گروه علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی روشی را برای تصفیه آب و برق ابداع کرده اند که به گفته آنها فلزات سنگین را از تولید باتری های لیتیومی حذف می کند.

امیرحسین حسین پور، مجری طرح در گفت وگویی با ایسنا. وی گفت: این پروژه یک پروژه عظیم است که می تواند به توسعه پایدار در کشور منجر شود. و همچنین احساس برق برای مصارف صنعتی و شهری.

وی ادامه داد: بر اساس این پروژه تحقیقاتی به این فکر رسیده ایم که اجرای آن اثر کربن را به صفر می رساند تا در حین انجام مطالعات با استفاده از شیشه های رنگی، نور خورشید بر منبع نمک متمرکز شود. اینجوری گفتیم نمک موجود ذوب می شود و سپس آب دریا وارد این چرخه می شود و به دلیل دمای زیاد نمک، آب خارج می شود.

حسین پور با بیان اینکه بخار توسط فن ها هدایت می شود، گفت: با حرکت فن ها، برق تولید می شود، از طرفی این بخار وارد دستگاه نظافت و سیستم میعانات می شود، آبی که می توان از آن استفاده کرد. صنعت و کشاورزی تولید خواهد شد.

مدیر پروژه با بیان اینکه این سیستم نوعی صنعت آسیاب نمکی است، خاطرنشان کرد: اغلب گیاهان سخت شده، ناخالصی های آنها وارد آب دریا می شود و در نتیجه آب دریا متعادل تر و شورتر می شود. افزایش شوری آب باعث افزایش دمای محیط آبی می شود اما این سیستم فاضلاب وارد دریا نمی شود. در عوض از این نمک برای ساخت باتری های لیتیومی استفاده می شود.

پژوهشگران واحد تحقیقات و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر فلزات سنگینی مانند کبالت و نیکل از باتری های لیتیومی تولید می شود که برای محیط زیست مضر است، خاطرنشان کردند: اما به این ترتیب از نمک برای ساخت باتری های لیتیومی استفاده خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه دنیا در آستانه تبدیل سوخت‌های فسیلی به سوخت‌های فسیلی است، خاطرنشان کرد: در مقایسه با جهان به شدت به برق و باتری‌های لیتیومی نیاز دارند و تلاش می‌کنند از باتری‌های لیتیومی برای هواپیماها استفاده کنند که ممکن است این طرح انجام شود. در این راستا توسعه یابد.

حسین پور با تاکید بر اینکه سیستم پیشنهادی پتانسیل تولید همزمان آب و برق را دارد، گفت: شکلی که دنیا ساخته شده فقط تولید برق است اما این سیستم پیشنهادی کارآمدتر است.

انتهای پیام/