سه خواننده قبل از برجامبه گزارش ایسنا دنیای مالی سه مقام دولت بایدن یک روز پس از اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام درباره تنوع نظرات طرف های مذاکره و خطر از دست دادن توافق هسته ای اشاره کردند. چالش ها و دشواری های مذاکره برای احیای برجام در کاهش تعهد آمریکا به تایید توافق هسته ای، بایدن هرگز توافقی را امضا نخواهد کرد که با منافع آمریکا همخوانی نداشته باشد. در دو هفته گذشته، آمریکا و ایران در حال بررسی پاسخ های یکدیگر به «متن پیشنهادی اتحادیه اروپا» برای احیای توافق هسته ای هستند که به گفته جوزپ بورل، آخرین متن و پیشنهادی ترین متن است. آخرین دستیابی به توافق در مورد احیای برجام. در این صورت، سه نوبت نشست شهریور ماه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، انتخابات اسرائیل در اکتبر و انتخابات آمریکا در نوامبر قبل از مذاکرات برای احیای برجام یا بستن گره توافق هسته‌ای است.

این سه مقام در دولت بایدن در اظهارات خود به تشریح چالش ها و موانع موجود در مذاکرات احیای برجام پرداخته و از کاهش تعهد آمریکا به تحقق توافق هسته ای صحبت کردند. این اظهارات موید سخنان مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست خبری عصر دوشنبه در خصوص ماراتن ۲۸ ساعته ایران و آمریکا است که طرفین در آن احساسات خود را به صراحت بیان کرده اند. برای احیای برجام در این صورت، مذاکرات با سه نوبت نشست فصلی شورای حاکم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اواسط سپتامبر، انتخابات اسرائیل در اکتبر و انتخابات آمریکا در نوامبر مواجه است که هر دو می‌توانند نقش محرکی داشته باشند. . مذاکره و کوتاه کردن گره برجام. روزنامه تایمز اسرائیل گزارش داد که واشنگتن به تل آویو اطلاع داده است که توافقنامه احیای برجام در آینده نزدیک امضا نخواهد شد و این توافق از روی میز برداشته شده است.

در همین راستا، کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که واشنگتن برای هر شرایطی در رابطه با مذاکرات وین آماده است. وی افزود: هنوز شکاف هایی بین ایران وجود دارد و بایدن هرگز توافقی با ایران امضا نکرده است که در راستای منافع آمریکا نباشد. همزمان جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در نشست خبری تاکید کرد که هنوز شکاف‌هایی بین تهران و واشنگتن وجود دارد و روند تایید توافق ادامه دارد. کربی درباره واکنش ایران به متن پیشنهادی توافق در مذاکرات وین گفت: پس از پاسخ ایران به پیش نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا، همچنان بین تهران و واشنگتن فاصله وجود دارد.

وی در ادامه گفت: تعهد ما به توافق کاهش یافته است. کربی همچنین گفت: نمی توانم به شما بگویم که این معامله چه زمانی تایید می شود. مذاکرات مکرر وجود دارد. ما همچنان به دنبال پایبندی کامل به برجام هستیم. نمی توان گفت که به لبه پرتگاه نزدیک شده ایم.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا سومین مقامی بود که در یک کنفرانس مطبوعاتی پاسخ ایران به پیشنهاد آمریکا در خصوص متن پیش نویس توافقنامه در وین را تایید کرد و نشان می دهد که هنوز شکاف ها و اختلافاتی در مذاکرات وجود دارد. . .

اظهارات این سه مقام آمریکایی پس از آن بیان می‌شود که اخیراً آمریکا و ایران در حال بررسی پاسخ‌های یکدیگر به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای بوده‌اند که به گفته جوزپ بورل، رئیس اتحادیه اروپا، این متن پیشنهاد شده است. سیاست خارجی اتحادیه و هماهنگ کننده مذاکرات در وین، آخرین پیش نویس متن و آخرین پیشنهاد برای دستیابی به توافق بر سر احیای توافق هسته ای است. بورل روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که مذاکرات بر سر توافق هسته ای ایران به جای جمع شدن، از هم می پاشد. وی تاکید کرد: اکنون نسبت به ۲۸ ساعت قبل اطمینان کمتری برای توافق وجود دارد.

هماهنگ کننده برجام با اشاره به آنچه که از بعدازظهر یکشنبه تا شامگاه دوشنبه زمان برگزاری کنفرانس مطبوعاتی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است، اشاره می کند که نشان می دهد ایران و آمریکا به صراحت نگرانی های خود را از پاسخ به هر یک از آنها اعلام کرده اند. پیش نویس برجام. توافق برای احیاء و روشن کردن چالش ها و مشکلات.وظیفه کار گنجانده شده است. «دنیای اقتصاد» در گزارش روز چهارشنبه ۲۵ شهریور خود با عنوان ۲۸ ساعت ماراتن ایران و آمریکا به این وضعیت اشاره کرده است. بر اساس تعبیری که در اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین مقامات ارشد دولت بایدن درباره مشکلات روند مذاکرات وجود دارد، احیاء یا شکست برجام بر سه دوره تاثیرگذار خواهد بود. تخته های جلو

جلسه سپتامبر هیئت مدیره آژانس

اولین دوره اجلاس فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی ۱۴ تا ۲۳ سپتامبر در وین است که عامل بسیار مهمی در روند احیای برجام است. به خصوص اینکه ایران اصرار دارد مسائل امنیتی را حل کند تا هر توافقی حاصل شود، هر قطعنامه یا بیانیه ای که با صدای قوی صادر شود می تواند روند کنونی را پیچیده کند و توافق واقعاً با تناقض مواجه شود. همان چیزی که در جلسه سه ماهه شورا در ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ رخ داد، می تواند اختلافات تهران و آمریکا و تروئیکای اروپایی را تقویت کند، اما با توجه به نیمی از نظرات طرف های مذاکره در آبان ماه، چیزی است. غیر ممکن که غرب در این مرحله گام‌های جدی برای بستن منافذ برخواهد داشت، دستور کار برجام را احیا می‌کند و می‌خواهد در ۱۰ روز آینده کار برجام را تکمیل کند.

انتخابات پارلمانی اسرائیل

دومین دوره انتخابات پارلمانی قبلی اسرائیل ۲۵ اکتبر تا ۳ نوامبر است که پنجمین انتخابات رژیم صهیونیستی در چهار سال اخیر محسوب می شود. انتخابات مجدد پس از تلاش های نافرجام نفتالی بنت و یایر لاپید برای ایجاد ثبات در کابینه ائتلافی برگزار می شود. اگر دولت ائتلافی نتواند اکثریت کرسی های پارلمان را به دست آورد، احتمالاً موقعیت خود را به حزب لیکود و بنیامین نتانیاهو باز می گرداند، در حالی که نتانیاهو از انتخاب مجدد بسیار خوشحال است.

یکی از اهداف اصلی دولت ائتلافی و دولت بایدن، جلوگیری از قدرت گرفتن نتانیاهو بود، اما باید گفت در شرایط کنونی امکان بازگشت نتانیاهو به عرصه سیاست وجود دارد. بنابراین هرگونه بازگشت نتانیاهو می تواند سیاست دولت جو بایدن را در منطقه و نیز در رابطه با شرق و ایران به چالش بکشد. نه اینکه دولت ائتلافی از خروج ایران و آمریکا از منطقه حمایت کند، بلکه میزان تنش ایجاد شده توسط نتانیاهو و اقداماتی که او بدون همکاری با آمریکا انجام می دهد از جمله مواردی است که دموکرات ها در آن با اسرائیل مشکل داشته اند. پایان. بیست سال.

روزنامه تایمز اسرائیل روز چهارشنبه در تحلیلی نوشت: مقامات آمریکایی به یایر لاپید، نخست وزیر اسرائیل اطلاع داده اند که توافق احیای برجام از روی میز خارج شده و در آینده نزدیک امضا نخواهد شد. این نتیجه جدید مذاکرات که پیامدهای جدی بین المللی به همراه خواهد داشت، احتمالاً به عنوان یک پیروزی دیپلماتیک برای لاپید در مبارزات انتخاباتی بعدی اعلام خواهد شد، به ویژه علیه بنیامین نتانیاهو، رهبر مخالفان، که بارها به نخست وزیر حمله کرده است. موضوع. از این منظر، برخی از تحلیلگران بر این باورند که بیش از آنکه اختلافات فنی مانع از پاسخ مثبت آمریکا به متن پیش نویس توافق شود، اختلافات داخلی مانع اجماع بر سر توافق، رقابت انتخاباتی و مخالفت با اسرائیل و صهیونیست ها می شود. لابی

انتخابات کنگره آمریکا

و سومین، در عین حال، تعیین کننده ترین زمان قبل از مذاکرات برای احیای انتخابات در جارخم، انتخابات ۸ نوامبر تا ۱۷ نوامبر کنگره ایالات متحده برای انتخاب سنا و نمایندگان است. اخبار و گزارش های بیشتری در مورد مذاکرات برجام و احتمال به تعویق افتادن این توافق تا بعد از انتخابات کنگره و یا عدم حصول توافق تا آن زمان منتشر می شود.

اختلاف دموکرات ها در مورد بازگشت آمریکا به برجام نیز افزایش یافته و با مخالفت جمهوری خواهان برابری می کند. در این فضا با توجه به اینکه رقابت انتخاباتی بین دو حزب آغاز شده است، هرگونه توافق بر سر بازگشت به برجام می تواند موضوع رقابت انتخاباتی این دو حزب باشد. بنابراین می توان احتمال به تعویق افتادن روند مذاکرات یا کوتاه شدن وضعیت فعلی را پیش بینی کرد. بر اساس نظرسنجی ها، این باور قوی وجود دارد که حزب جمهوری خواه در انتخابات کنگره حداقل به یکی از دو مجلس بازخواهد گشت. اگر جمهوری‌خواهان اکثریت زیادی را در کنگره به دست آورند، بایدن برای حمایت از توافق و رای دادن به آن، اکثریت کرسی‌های کنگره را به سختی به دست آورد، این موضوع مخالفت با برجام و بازگشت آن است. به ویژه اسرائیل از آن بسیار متنفر است. خوش آمدی.”

در انتهای پیام