ساخت حساس ترین دستگاه جهان برای جستجوی اجسام تاریکتیمی از محققان می گویند که آنها حساس ترین دستگاه تشخیص اشیاء سیاه رنگ جهان را اختراع کرده اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، جست‌وجوی اجسام تاریک اکنون دو چشم جدید پیدا کرده است. آزمایش‌ها با دستگاه تحقیقاتی LUX-ZEPLIN داکوتای جنوبی نشان می‌دهد که این دستگاه حساس‌ترین مدل در نوع خود برای تشخیص اجسام تاریک است که تاکنون ساخته شده است و محققان در حال آماده شدن برای روشن کردن آن هستند. شروع به شکار می‌کنند. استفاده می کند.

کیت LUX-ZEPLIN شامل یک مخزن بزرگ تیتانیوم است که با ۱۰ تن مایع بسیار شفاف پر شده است. هنگامی که قطعه ای خارج از مخزن به اتم زنون برخورد می کند، یک انفجار نوری تولید می کند که توسط چندین سنسور در اطراف مخزن اندازه گیری می شود. سپس جهت آن نور را می توان برای تعیین نوع قطعه مسئول آن تجزیه و تحلیل کرد. برای محافظت از زنون در برابر اشیاء و تشعشعاتی که می دانیم از اجسام تاریک نمی آیند، این مخزن توسط یک مخزن بزرگتر حاوی آب تصفیه شده احاطه شده است.

Chamkaur Gag، محقق دانشگاه لندن (UCL) و یکی از اعضای تیم LUX-ZEPLIN، گفت: “مرکز LUX-ZEPLIN تمیزترین مکان روی زمین و شاید حتی در منظومه شمسی است.” هیچ حجم دیگری در این سیاره یا سیاره بدون تشعشع و غبار وجود ندارد. ما فقط می توانیم تا یک گرم گرد و غبار را در کیت آشکارساز ردیابی کنیم. این بدان معناست که سه گرم گرد و غبار، ما نمی توانیم چیزی از آن خارج کنیم.

چندین دهه تلاش برای شکار اجسام تاریک تاکنون ناموفق بوده است. در نتیجه، محققان به ساخت پیش بینی های حساس تری روی آوردند. یک آزمایش ۳.۵ ماهه که در آوریل به پایان رسید نشان داد که LUX-ZEPLIN حساس ترین نوع ساخته شده است.

گوگ ادامه داد: «ما داده‌ها را ظرف چند ماه به دست آوردیم، و وقتی به آن‌ها نگاه کردیم، گفتیم که در حال حاضر بهترین در جهان هستیم. مثل ساختن یک ماشین جدید در اطراف ساختمان و شکستن رکورد سرعت جهانی با حرکت در اطراف ساختمان است.

وی افزود: با وجود این، صرف نظر از حساسیت موضوع، سه ماه برای یافتن یک موضوع تاریک کافی نیست. حتی اگر برخی در این مدت از ابزارهای جستجو عبور می کردند، ما اطلاعات کافی برای صحبت قطعی نداشتیم.

در انتهای پیام