رین وضعیت همکاریهای ایران و آذربایجانسفیر جمهوری آذربایجان در تهران با تشریح وضعیت اجرای تفاهم نامه سوآپ گازی میان ایران، ترکمنستان و آذربایجان اظهار داشت: این پروژه از ابتدای ژانویه آغاز شد و در حال حاضر همکاری داشت.

علی علیزاده در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت اجرای تفاهم نامه سوآپ گازی میان ایران، ترکمنستان و آذربایجان گفت: همان طور که مستحضر هستید این تفاهم نامه در عشق آباد به امضا رسید و اولین تفاهم آخرین نامه است که ما با دولت جدید ایران امضا کردیم.

ویان کرد: از ابتدای ماه ژانویه امسال این پروژه آغاز شده و در جهت مثبت در حال تد.

از ابتدای ماه ژانویه امسال پروژه تفاهم نامه سوآپ گازی شروع و همکاری می کند در جهت مثبت در حال تدا

قرارداد سه جانبه سوآپ گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از خاک جمهوری اسلامی ایران با حضور نماینده جمهوری کشورمان و جمهوری ترک جمهوری آذربایجان در عشق آباد منستان به امضا رسید.

بر اساس این قرارداد قرار است سالانه یک و نیم تا ۲ میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان به جمهوری آذر

پیش از این نیز وزیر نیرو برای توسعه و توسعه تجارت برق بین ایران و جمهوری آذربایجان تاکید کرده است و گفته است که مطالعاتی در زمینه همکاری ایران، آذربایجان و روسیه درباره برق انجام شده و این آمادگی از سوی ایران برای شروع همکاری در خصوص سنکرون است. شبکه های برق این وجود دارد.

در همین راستا اخیرا وزرای نیرو و انرژی جمهوری اسلامی ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان در حاشیه اجلاس سران صادرکننده گاز در دوحه با دیدار دیدار داشته است و یکی از ویژگی های اصلی گفتوگو میان این ارتباطات شبکه برق سه کشور مذکور بود.

سفیر آذربایجان در تهران نیز درباره گفت وگوها مبنی بر شبکه برق میان ایران، روسیه و آذربایجان اظهار داشت: وزرای انرژی و نیرو هر سه کشور در ملاقاتی که در دوحه در این زمینه گفت و گو کرد، البته از این نیز درباره پروژه برق و تبادل نظر صورت گرفته است.

گی گیری ها در ایجاد ریدور انرژی ایران، آذربایجان و روسیه در حال انجام است و در روزهای شعلیزاده تاکید کرد: در ایجاد مسائل انرژی ایران، آذربایجان و روسیه در حال پیگیری و انجام است، در واقع هر سه کشور از لایحه ای در این مورد حمایت می کنند و باور داریم که در روزهای آتی این لایحه اجرا می شود.

این دیپلمات آذربایجانی همچنین درباره برنامه های کشورش برای افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی با ایرا شاهد افزایش ۳۰ درصدی در تجارت بودیمهمچنین مستحضر هستید که ۱۳۲ کیلومتر از اراضی هم مرز ایران و آذربایجان از اشغال آزاد شده و این سرزمین ها برای همکاری با ایران چشم اندازه و فرصت های طولانی را ایجاد می کند.

وی با بیان این که گذرگاه های مرزی جدید در این مناطق در نظر گرفته شده است، گفت: از شرکت های ایرانی برای بازسازی و سرمایه گذاری در مناطق آزاد دعوت به عمل آمده است، همچنین برنامه ریزی برای ۱۵ لایحه بزرگ در حال انجام است. من این که این نیازمند افزایش گردش مالی و تحکیم روابط اقتصادی – مالی بین دو کشور است.
انتهای پیام