رژیم ژنتیکی درمان چاقی ژنتیکی

دسته‌بندی نشده


همه ما در زندگی با افرادی روبرو بوده ایم که می توانند کالری بیشتری در روز از میزان مصرفی ما دریافت کنند اما هرگز وزن خود را افزایش نمی دهند. دلیل این تفاوت در دهه های اخیر با توجه به پیشرفت های ژنتیک آشکار شده است. عوامل ژنتیکی و ارثی نقش بسیار مهمی در متابولیسم و ​​ظاهر آن دارند. به همین دلیل است که ایده رژیم غذایی واحد برای همه افراد و رویکرد جدید پزشکان و متخصصان تغذیه برای ایجاد رژیم های غذایی منحصر به فرد با در نظر گرفتن ویژگی های فردی ، ژنتیک و شیوه زندگی هر فرد در حال فراموش شدن است.

رژیم ژنتیکی چیست؟

رژیم ژنتیکی چیست؟

با توجه به پیشرفت های علمی و همچنین گسترش دانش و اطلاعات بشر در مورد ژن های مختلف و عملکرد آنها ، اکنون می توان با بررسی اطلاعات موجود در DNA هر فرد ، شیوه زندگی مناسب و عادات غذایی را تعریف کرد. رژیم ژنتیکی به معنای پیروی از عادات غذایی خاص بر اساس ژنتیک و متابولیسم بدن است.

مطابق با این رژیم ، قوانین کلی برای مصرف چربی ها ، کربوهیدرات ها ، ویتامین ها و سایر مواد مغذی با توجه به نوع ژن های فعال و همچنین حساسیت بدن به غذاهای مختلف (مانند گلوتن و لاکتوز) تعیین می شود.

مطالعه بریا: جدیدترین رژیم لاغری سریع

با توجه به ژنتیک خود رژیم بگیرید

رژیم های مختلف برای افراد مختلف نتایج متفاوتی را نشان می دهد. به عبارت دیگر ، هیچ رژیم غذایی دقیقاً نتایج یکسانی را برای همه به دنبال ندارد.

دلیل این تفاوت ژن های فعال در بدن هر فرد است. ما با ساختار ژنتیکی بدن متمایز هستیم. این ساختار ژنتیکی رفتار بسیاری از سلول های بدن از جمله متابولیسم را تعیین می کند ، اگر می خواهید برنامه غذایی کاملی داشته باشید ، صفحه رژیم لاغری را حتما مطالعه کنید.

آگاهی از این ساختار ژنتیکی به ما کمک می کند تا با توانایی ها و بیماری های ژنتیکی خود آشنا شویم و عادات غذایی و شیوه زندگی خود را بر این اساس تعیین کنیم. یکی از م waysثرترین راه ها برای از بین بردن چاقی ژنتیکی ، رعایت رژیم بر اساس ژنتیک منحصر به فرد بدن است.

با انجام یک آزمایش ژنتیکی ساده ، به راحتی می توانید ژنهای چاقی فعال و کاهش وزن را در بدن خود شناسایی کرده و سپس عادات غذایی خود را بر اساس عملکرد آن ژن ها توسعه دهید. برای دریافت رژیم غذایی اولیه ، می توانید از متخصص تغذیه و پزشکان کمک بگیرید. این رژیم بر اساس خصوصیات فردی شما تنظیم شده است و می تواند حداکثر بازدهی را به شما ارائه دهد.
آیا رژیم ژنتیکی و رژیم متابولیک مشابه هستند؟ کلیک.

چاقی ژنتیکی چیست؟

یکی از عوامل اصلی چاقی در افراد مختلف ، محرک های ژنتیکی است. به عنوان مثال ، دو فرد با رژیم غذایی یکسان و فعالیت بدنی یکسان ممکن است شرایط جسمانی کاملاً متفاوتی را تجربه کنند.

دلیل این تفاوت وجود ژنهای چاقی در افرادی است که نسبت چاقی و تناسب افراد را کنترل می کنند. ژنهای چاقی ژنهایی در بدن هستند که احساس گرسنگی افراد را تحریک کرده و آنها را به خوردن غذای بیشتر دعوت می کنند. افزایش کالری در نهایت منجر به چاقی در این گروه از افراد می شود. ژنهای چاقی یک نقص ژنتیکی نادر در برخی افراد است که افراد را از بدو تولد تحت تأثیر قرار می دهد.

چاقی ژنتیکی معمولاً از والدین به ارث می رسد. اگر شاخص توده بدنی یکی از والدین بیشتر از 30 باشد ، کودک بیشتر مستعد چاقی ژنتیکی است. معروف ترین ژن چاقی لپتین است که میزان کالری مصرفی افراد را افزایش می دهد ، احساس گرسنگی را افزایش می دهد و کنترل عادات غذایی را کاهش می دهد. همچنین می توانید با ایجاد برنامه رژیم غذایی ، چاقی ژنتیکی را تا حدودی کنترل کنید.

این ژن همچنین تجمع انرژی و چربی را در بدن افزایش می دهد ، تمایل افراد به کم تحرکی را افزایش می دهد و در نهایت باعث چاقی ژنتیکی افراد می شود. خوشبختانه چاقی ژنتیکی قابل درمان است.

با بهبود شیوه زندگی می توان آثار مخرب ژنهای چاقی را بر بدن کاهش داد. افزایش فعالیت بدنی ، پایبندی به رژیم غذایی سالم و همچنین کنترل اضطراب و استرس برخی از پارامترهایی هستند که می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

بیشتر بخوانید: قرص های تثبیت کننده وزن

رژیم ژنتیکی

رژیم لاغری ژنتیکی

پس از انجام آزمایش ژنتیکی و شناسایی ژن های فعال ، متخصص تغذیه یا پزشک رژیم خاصی را آماده می کند. به عنوان مثال ، اگر آزمایش بتواند تعیین کند که کدام شخص به گروه های چربی و کربوهیدرات حساس تر است.

اگر مشخص شود که ژن های فعال در بدن بیمار قادر به جذب کربوهیدرات ، سوزاندن قند و ترشح انسولین نیستند ، برنامه رژیم غذایی با محتوای کربوهیدرات کمتر در دستور کار قرار می گیرد. بررسی نتایج این آزمایشات همچنین حساسیت های غذایی مانند حساسیت به لاکتوز یا گلوتن را با دقت بسیار مشخص می کند.

بسته به نتایج این آزمایش ، رژیم سلیاک یا شیر سویا ممکن است در دستور کار قرار گیرد. آزمایش ژنتیکی همچنین نیاز بدن به گروه های مختلف ویتامین ، اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان ها را مشخص می کند.

بر اساس این نتایج ، افراد با رژیم غذایی ژنتیکی آشنا می شوند تا از کاهش وزن ، سلامت کلی بدن ، دندان ها ، پوست و مو اطمینان حاصل شود. علاوه بر این ، پیروی از این رژیم غذایی می تواند احتمال بیماری های جدی تر را در آینده پیش بینی کرده و خطر وقوع آنها را کاهش دهد.

بدیهی است که استفاده از رژیم غذایی متناسب با نیاز بدن در کاهش وزن موثرتر خواهد بود.

مطالعه: ورزش های خانگی با لاغری شکم و باسن

درمان چاقی ژنتیکی

حدود صد نوع ژن در بدن انسان وجود دارد که می توانند اضافه وزن را به طور مستقیم یا غیر مستقیم کنترل کنند. عوامل محیطی و عادت انسان مهمترین محرک ژنهای چاقی هستند.

تاثیرات بوی غذاهای خوشمزه ، بینایی آنها ، دسترسی سریع و آسان غذا ، اضطراب و استرس ، عدم فعالیت بدنی مناسب و غذا خوردن در محیط های مختلف از جمله عواملی هستند که در ایجاد ژن های چاقی مثر هستند ، اضافه وزن به افراد کمک می کند.

روش لاغری ژنتیکی

روش لاغری ژنتیکی

علاوه بر پیروی از رژیم ژنتیکی ، برخی از دستورالعمل های کلی می تواند به کاهش اثرات ژن های چاقی کمک کند:
مصرف پروتئین: مصرف پروتئین باعث کاهش اشتها و گرسنگی طولانی مدت می شود. این به دلیل هضم کند پروتئین ها در بدن است. بنابراین ، مصرف پروتئین بیشتر ، مانند تخم مرغ و گوشت ، می تواند به کاهش اثرات ژن های چاقی کمک کند.

• مصرف قهوه: مصرف قهوه می تواند متابولیسم بدن شما را افزایش داده و کالری بیشتری نسبت به شما بسوزاند. از سوی دیگر ، تحقیقات نشان داده است که هر فنجان قهوه (حتی با شکر و شیر) حدود 63 کالری دارد. سایر نوشیدنی های جالب در منوی کافه تا 4 برابر کالری بیشتری به بدن شما می بخشد. بنابراین با دوری از نوشیدنی های دیگر و مصرف بیشتر قهوه ، می توانید وزن زیادی کاهش دهید.

حفظ رژیم متعادل: در نظر گرفتن تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن در هرم غذایی و همچنین خوردن وعده های غذایی مختلف در زمان معین ، پارامتر دیگری است که به کاهش وزن و کنترل ژنهای چاقی کمک می کند. به ساعت داخلی بدن خود توجه کنید و سعی کنید صبحانه را زود بخورید. این به بدن شما کمک می کند تا متابولیسم را تنظیم کند و کاهش وزن سریعتر اتفاق می افتد.

مصرف چای سبز: مصرف چای سبز در طول روز می تواند به تنظیم متابولیسم بدن کمک کند. مصرف این چای گیاهی می تواند به کنترل قند خون و احساس گرسنگی کمک کرده و وسوسه های ناشی از ژن های چاقی را کاهش دهد.

روش لاغری ژنتیکی

روش لاغری ژنتیکی

تا کنون ، ما در مورد ژن هایی که برای چاقی مثر هستند صحبت کردیم ، اما شاید جالب باشد بدانید که ژن ها می توانند نقش مهمی در کاهش وزن داشته باشند.

آزمایشات ژنتیکی می تواند ژنهایی را که باعث کاهش وزن می شوند شناسایی کند و سپس شما می توانید با تغییر عادات غذایی و شیوه زندگی خود تحت نظر پزشک و متخصص ، کاهش وزن خود را درمان کنید. با استفاده از رژیم های چاقی بر اساس ژنتیک ، می توانید از دریافت کالری بیشتر اطمینان حاصل کنید.

تمرینات برای عضله سازی ، خواب مناسب و مکمل های پروتئینی نیز می تواند در درمان کاهش وزن ژنتیکی موثر باشد.

خلاصه مقاله:

با توجه به پیشرفت های علمی و افزایش دقت آزمایش های مختلف ، امروزه می توان ویژگی های ژنتیکی هر انسان را به خوبی اثبات کرد. این دانش ، همراه با پیش بینی دقیق رفتار ژن در بدن ، به پزشکان کمک می کند تا چاقی و لاغری ژنتیکی را که اغلب از بدو تولد به ارث می رسد ، شناسایی و درمان م effectivelyثر کنند.

آزمایش ژنتیک ، ژن های غالب را شناسایی کرده و رژیم ژنتیکی را با توجه به حساسیت ها و رفتارهای افراد تنظیم می کند. در حالی که مهمترین کارکرد این رژیم جدید کاهش یا افزایش وزن افراد است ، می توان از آن برای ایجاد یک سبک زندگی سالمتر و کاهش خطر ابتلا به بیماریهای جدی تر استفاده کرد.

رژیم های ژنتیکی توسط متخصصان تغذیه و پزشکان بر اساس ویژگی های فردی ، ساختار ژنتیکی و شیوه زندگی ایجاد می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *