روش صحیح اندازه گیری فشار خون با دستگاه دیجیتال

دسته‌بندی نشده


ارسال شده: 2021 15 سپتامبر

نحوه اندازه گیری صحیح فشار خون با دستگاه دیجیتال

اندازه گیری و کنترل فشار خون یکی از ساده ترین راه ها برای حفظ سلامتی است. در این مقاله نحوه اندازه گیری صحیح فشار خون با دستگاه دیجیتال را بررسی می کنیم.

امروزه با معرفی فشارسنج های دیجیتالی در بازار و نهادینه شدن آنها برای مصارف خانگی ، اندازه گیری فشار خون در خانه و محل کار به یکی از نیازهای روزمره تبدیل شده است. از آنجا که فشار خون اندازه گیری شده شما یا دیگران می تواند مبنای تصمیم پزشکان و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی باشد ، مهم است که این اندازه گیری به طور دقیق ، صحیح و با استانداردها انجام شود. به همین دلیل ، در این مقاله ، ما روش صحیح اندازه گیری فشار خون با دستگاه دیجیتال را بررسی کرده و اصول این کار را مورد بحث قرار می دهیم. برای دریافت آخرین اطلاعات پزشکی مجله پزشکی Apple Health را دنبال کنید.

نحوه اندازه گیری صحیح فشار خون با دستگاه دیجیتال

قبل از حرکت به روش صحیح اندازه گیری فشار خون با دستگاه دیجیتال ، بهتر است ابتدا نکاتی را که می توان قبل از اندازه گیری فشار خون رعایت کرد ، بررسی کرد تا اندازه گیری دقیق تر شود.

از دستگاه فشار خون دیجیتال مناسب استفاده کنید

اولین مسئله مهم در اندازه گیری فشار خون ، فشارسنج مناسب است. به طور کلی ، دستگاه های دستی بهتر از انواع مچ دست هستند و بهتر است تا آنجا که ممکن است وسایلی را که روی بازو نصب شده اند خریداری کنید. دستگاه فشارسنج دیجیتال دستی با قیمت مناسب در دسترس است. بنابراین بهتر است از خرید انواع ساعت مچی خودداری کنید. از سوی دیگر ، همه دستگاه های فشارسنج دیجیتالی نیاز به کالیبراسیون و بررسی گاه به گاه دارند. بهترین راه برای بررسی این دستگاه ها این است که هنگام مراجعه به مطب به دلیل بازرسی یا دلایل دیگر ، دستگاه را همراه داشته باشید و از پزشک خود بخواهید فشار را یک بار با این دستگاه و دوباره با دستگاه در مطب اندازه گیری کند. مقایسه نتایج به این ترتیب ، در صورت بروز خطا در دستگاه دیجیتال ، شخص از مشکل مطلع می شود.

همچنین بخوانید: شرایط آزمایش خون و راههای جلوگیری از نارسایی کلیه

نحوه اندازه گیری فشار خون با دستگاه دیجیتال

فرد را در وضعیت جسمانی مناسب قرار دهید

مسئله دوم وضعیت جسمانی فرد با اندازه گیری فشار خون است. متأسفانه ، زیرا بسیاری از پزشکان و پرستاران فشار خون افراد را در هنگام خواب مشاهده نمی کنند ، مردم عادی از همان روش تقلید می کنند ، که مناسب نیست. اگر می خواهیم فشار خون را به طور دقیق و اصولی اندازه گیری کنیم ، فرد باید چند دقیقه بی سر و صدا به پشت بخوابد و سپس فشار خون را از بازوی چپ اندازه گیری کند. علاوه بر این ، دست باید برابر قلب و بدن باشد ، نه بالا یا پایین. اگر فشار خون برای تنظیم داروی بیمار یا برای شروع مصرف دارو اندازه گیری می شود ، باید دو بار در روز در زمان های مختلف اندازه گیری شود و نتایج باید همراه با تاریخ و زمان اندازه گیری ثبت شود. از طرف دیگر ، فردی که در حال استراحت نیست و مثلاً از پله ها بالا می رود یا احساس گرما می کند ، بیشتر از حد طبیعی ضربان قلب دارد ، که ممکن است به اشتباه فشار خون بالا را نشان دهد. بنابراین ، هنگامی که ضربان قلب و ضربان قلب به حالت عادی برمی گردد ، فرد باید در حالت استراحت باشد و فشار خون را اندازه گیری کند.

از مانومتر با اندازه کاف مناسب (دستی) استفاده کنید

اندازه کاف فشارسنج نیز باید با اندازه بازوی انسان مطابقت داشته باشد. برای افرادی که دست های بسیار چرب دارند ، معمولاً نمی توان از فشارسنج های معمولی با کاف های معمولی استفاده کرد زیرا نتیجه را به درستی نمایش نمی دهند. این افراد به فشارسنج با یک کاف بزرگ نیاز دارند. همین مشکل در مورد افرادی که کم وزن هستند ایجاد می شود و این افراد برای کودکان به سرآستین نیاز دارند.

نحوه تنظیم صحیح فشار خون با استفاده از دستگاه دیجیتال

برای اندازه گیری فشار خون با دستگاه دیجیتال ، اندازه گیری فشار خون در حالت دراز کشیده کمی دشوار است ، اما اگر هدف شما اندازه گیری فشارخون دیگران است ، بهتر است از آنها بخواهید که به پشت بخوابند. به
هنگام نشستن یا دراز کشیدن ، 3-5 دقیقه حرکت نکنید تا ضربان قلب شما تا حد ممکن تثبیت شود و سپس مانومتر را در دست خود ببندید. دقت نحوه اندازه گیری فشار خون با دستگاه دیجیتال عمدتا به بسته شدن کاف در اطراف بازو مربوط می شود. برای این کار ، آستین های لباس انسان باید کاملاً آزاد باشد و هیچ فشاری به دست انسان وارد نکند. اگر شک دارید ، بهتر است آستین ها را کاملاً بردارید. کاف را دور بازوی خود ببندید تا لبه پایینی آن 2.5 سانتی متر بالاتر از خط آرنج جلو باشد. مطمئن شوید که لوله در وسط بازوی شما قرار دارد تا سنسور در جای خود قرار گیرد. چسب کاف را روی بازو محکم کنید. کاف باید آنقدر محکم باشد که فقط دو انگشت اشاره و میانی را در خود نگه دارد تا بین بالا و بازو قرار گیرد. هنگام سفت کردن کاف ، مطمئن شوید که پوست دست یا بازوی شما فشرده نشده است و کاف بیش از حد سفت نشده است و دو انگشت باید در بالای آن قرار داشته باشد.
پس از بستن کاف ، چند لحظه صبر کنید و دکمه شروع را در فشارسنج فشار دهید. در جای خود بمانید و اجازه دهید دستگاه اندازه گیری را شروع کند. هنگامی که اندازه گیری کامل شد ، مانیتور پانل دیجیتال فشار خون و ضربان قلب شما را نشان می دهد. اگر مانیتور فشار خون و ضربان قلب شما را نشان نمی دهد ، ممکن است دستگاه فشار خون را به طور صحیح بسته باشید ، بنابراین توصیه می شود کاف را باز کرده ، دوباره ببندید و دوباره فشار خون را کاهش دهید.

نحوه بستن کاف manometer

همچنین بخوانید: بهترین راه ها برای جلوگیری از چاقی

هنگام اندازه گیری فشار خون ، بهتر است آن را با تاریخ و زمان ثبت کنید. می توانید این کار را در یک اتاق مخصوص انجام دهید یا آن را در رایانه وارد کنید. برخی از فشارسنج های دیجیتالی همچنین می توانند اطلاعات سابقه فشار خون را مستقیماً در رایانه وارد کنند.

آخرین کلمه

امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد که سعی کرده است روش صحیح اندازه گیری فشار خون با دستگاه دیجیتال و نحوه بستن کاف فشارسنج و اندازه گیری فشار خون را نشان دهد ، اگرچه در این مقاله نحوه اندازه گیری فشار خون با کمک یک فرد با تجربه و متخصص ، مانند یک پزشک یا پرستار با تجربه ، تا مطمئن شود که شما فشار خون را به طور صحیح و استاندارد اندازه گیری می کنید.

همچنین بخوانید: بهترین روغن پخت و پز چیست؟

نظر شما در مورد دستگاه فشار خون چیست؟ آیا فشار خون را در خانه اندازه گیری می کنید؟ آیا قبل از خواندن این مقاله با روش اندازه گیری فشار خون آشنا بودید؟ آیا یاد گرفته اید که کاف فشارسنج را به خوبی وصل کنید؟ می توانید نظر خود را در این مورد در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.
دکتر فرزاد فهیم تاشاس

familydoctor.org

prakticlinicalskills.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *