روسیه ماهواره‌های انگلیسی را از روی سکوی پرتاب پایین آورد


روز گذشته ، روسیه موشک سایوز خود را که حامل ۳۶ ماهواره اینترنتی شرکت انگلیسی “وان وب” بود از روپو. احتمال انجام چنین اقدامی اما تصاویر منتشر شده از آن دراماتیک است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس ، در روز جمعه چهارم مارس، روسیه یک موشک سایت که حامل ۳۶ ماهواره اینترنتی “وان‌وب” (OneWeb) بود این پایگاه فضایی به طور مشترک توسط نیروی هوایی روسیه و آژانس فضایی فدرال روسیه یا روسکاسموس اداره.

سایوز ابتدا قرار بود در روز جمعه به فضا پرتاب شود اما ماموریت آن حمله به روسیه به اوکراین شد.

شرط روسیه برای پرتاب ماهواره های “وانوب” تضمین عدم استفاده از آنها برای مقاصد نظامی بود و آژانس فضایی روسیه همچنین از دولت بریتانیا خواست سهام خود را از شرکت این مستقر در لندن جدا کند.

این خواسته ها برآورده نشد و در روز چهارشنبه «وانوب» از کارمندان خود خواست تا بایکونور را ترک کنند و اعلام کنند که پرتاب ماهواره هایش از این پایگاه را به حالت تعلیق درمی آورد.

روسیه ماهواره‌های انگلیسی را از روی سکوی پرتاب پایین آورد

“وانوب” در حال ساخت مجموعه های متشکل از ۶۴۸ ماهواره های اینترنتی در فضایی است که از ۴۲۰ مورد از آنها توسط موشکهای ساخت روسیه به مدار ارسال شده است. ماموریت‌های “وان‌وب” از بایکونور، پایگاه فضایی وستوچنی (Vostochny) در خاور دور روسیه و پایگاه فضایی اوورر

روسکاسموس پیش از این همکاری در کورو را انجام داد و پرتاب سایت را از این پایگاه پایان داد. این آژانس همچنین اعلام کرد که فروش موتورهای موشکی ساخت روسیه به شرکت‌های آمریکایی را می‌کند.

عواملی که مشخص است شامل همه دهه‌های و غرب پس از حمله به روسیه به روسیه به طور قابل توجهی است. مشخص نیست که در کوتاه مدت و بلندمدت چه اتفاقات دیگری رخ خواهد داد.

روسیه ماهواره‌های انگلیسی را از روی سکوی پرتاب پایین آورد

به نظر می‌رسدسایوز و ۳۶ ماهواره «وان‌وب» که قرار بود به فضا پرتاب شود به آزمایش‌هایی در بایکو می‌پردازد. شرکت ارائه دهنده پرتاب اروپا موسوم به “آریاناسپیس” که پرتاب سایت را به حالت تعلیق درآورده بود اعلام کرده است که قصد دارد نظارت دقیقی بر این سختافزار متصل به زمین داشته باشد. نمایندگان این شرکت در روز جمعه در بیانیه‌ای گفتند «آریان اسپیس» با شرکا ادامه می‌دهد تا مطمئن شوید که کالاها و وسایلی که اکنون در بایکونور هستند در شرایط مناسبی قرار دارند.

آنها افزودند “آریان اسپیس” در تماس نزدیک با مشتریان خود و مقامات فرانسوی و اروپایی است تا عواقب این وضعیت را به بهترین شکل ارزیابی کند و همه گزینه های جایگزین ارائه دهد.

انتهای پیام