روحانی شیعه نباید به مسایل اجتماعی و سیاسی بی تفاوت باشد



ایسنا/ قم به مناسبت ارتحال حضرت آیت الله صافی گلپایگانی، مراسم بزرگداشتی از طرف بیت مرحوم آیت الله العظمی بروجردی در مسجد اعظم قم با سخنرانی آیت الله استادی، برگزار شد.

مراسم بزرگداشتی به مناسبت ارتحال حضرت آیت الله صافی گلپایگانی از طرف بیت مرحوم آیت الله العظمی بروجردی با حضور علما، مسئول و قشرهای مختلف مردم و با سخنرانی آیت الله استادی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در مسجد اعظم برگزار شد.

آیت الله استاد در این مراسم که در شام وفات حضرت زینب کبری (س) در ابتدا به مقام حضرت و ایراد خطبه ایشان در مجلس یزید پرداخت و در ادامه آن به شخصیت شخصیتی و زندگانی حضرت آیت الله صافی اشاره کرد و اظهار داشت برگزار شد: زندگی مرحوم حضرت آیت الله صافی را اگر بخواهیم به عنوان کتاب مطرح کنیم، این کتاب بخشهای مختلف داشته باشد، باعث شود تا عناوین قبلی داشته باشند که برای هر عنوانی که باید جلسه ای برای آن برداشت شود، هر عنوان می تواند یک قسمت بزرگ از یک کتاب باشد.

وی افزود: ابتدا از خاندان آنها از پدر، مادر، برادر و این خاندان دوست داشتنی هستند که باید راج باشند فصل بعدی ایام تحصیلی ایشان در گلپایگان، شاید ده سال یا بیشتر که در زمان رضا خان و در زمانی که شدید مخالفت و اذیت می کنند کمتر کسی است که در آن دوران حاضر می شود درس بخواند اینها برای ما طلاب درس است. شدت ، اذیت ، عدم اقبال مردم ، مسخره کردن اما تشخیص داده شده به اسلام خدمت کند کار خود را.

استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان داشت: پس از آمدن آیت الله العظمی بروجردی، ایشان شانزده سال در درس ایشان شرکت کردند و به معنای دیگر کمک ایشان بودند و به معنای دیگر معتمد ایشان بودند. بعد از رحلت آیت الله بروجردی ۳۴ سال در کنار آیت الله العظمی گلپایگانی. هم می‌کرد، هم مواردی که از آنها استفاده می‌کردند و هم در تمام قضایا به کمک می‌کردند و ۳۰ سال هم در دوران بارداری بودند.

عضو جامعه مدرسین با بیان اینکه هر کدام از این فصل ها، شایسته است درباره اش بحث بشود، افزود: همه آنها جهات آموزش برای حوزه ها، اهل علم، فضلا، علما و … دارند، ایشان از اوایل جوانی تا روزهای آخر زندگی به مدت هشتاد می باشد. سال به نویسندگی پرداخت. نوشته های آنها همه هدف است. کتاب منتخب الاثر را در جوانی نوشته و کسانی که اهل تألیف میدانند که آنها چه کرده اند از چهار کتاب شیعه و سنی روایات مربوط به دوازده امام در زمان ما برای این کارها، یک تیم و گروه آن را انجام می دهند، اما ایشان یکنفره در جوانی این کار را کردند، ایشان با این کار می خواستند عقیده شیعه را محکم کنند، از علمای بزرگ درباره این کتاب گفته اند خوب بود در هر خانه از خانه های شیعه یا روحانی شیعه، یکی از این کتاب وجود داشت.

این استاد حوزه علمیه، فصل بعدی زندگی آیت الله صافی را تألیفات ایشان برشمرد که بیشتر از صد مورد است و گفت: یکی دیگر از کارهای این بود که مردم را با امامت آشنا یکی از روشنفکرانی است که باید نامش برده شود که هم روشنفکر باشد. بود هم عالم و هم فقیه و از همه روشنفکران، روشنفکر تر بود.

آیت الله استادی، در مورد حمایت ایشان از نظام اسلامی ادامه داد: حمایت ایشان از نظام اسلامی نه فقط در این دوران، بلکه از اول نظام یکی از حامیان نظام اسلامی بود. در مسائل نظام ورود می‌کرد، و مواظب بود چیزی کم یا زیاد با اخلاص و خلوص، کسانی را که با ایش. حمایت یعنی همین، حمایت یعنی تعریف به جا و انتقاد به جا. حمایت از اسلام و مردم یعنی همین ارتباط با مردم به مسائل اجتماعی ورود می‌کرد و می‌دانست کهچه.

وی افزود: فصل بعدی زندگی ایشان، درباره اخلاق ایشان با دوست و دشمن است. ما باید از این بزرگواران درس بگیریم. یکی دیگر از کارهای بزرگوار استقلال حوزه بود، این استقلال حوزه را بد معنی می کند، استقلال حوزه به این معنا نیست که به حوزه علمیه قم کمک مالی نمی شود، کمک مالی به حوزه صرفا برای اداره آن است. مستقل بودن به این معناست که حوزه علمیه به آن طرف باشد و آن طرف وابسته نباشد، وابستگی به این دولت و آن دولت نداشته باشد در یک جلسه تصریحاً گفته است، وقتی ما به این طرف و آن طرف وابستگی نداشته باشیم روزهایی که از نظام حمایت می شوند. می‌کنیم مردم حرف ما را قبول کنند. اگر کار خوبی انجام داد و اگر کار بدی کرد انتقاد کرد. معنی استقلال همین است، یعنی حوزه باید فکرا مستقل باشد، اما اگر کمکی به حوزه طلاب داده نمی‌شود و فقط برای اداره حوزه است و اینها که می‌گویند، مستقل منظورشان مالی نبوده معنی استقلال این است که جناحی وابستگی ایجاد شود. و این سبکی است که عقل و منطق می پذیرد، ما باید ناظر بوده و مترصد این باشد، خوب را خوب بگویم و ب. در جای خود تعریف و در جای خود انتقاد و راهنمایی این طور حمایت از دولت، نظام و رهبری است.

آیت الله استادی در پایان با بیان اینکه مردم چه کار می کنند به ما گرایش پیدا می کنند، ادامه داد: ما باید کاری کنیم که مردم به ما گرایش پیدا کنند و به ما علاقه مند شوند، مردم را می خواهند که ملأ باشند، به مان باشد بداند آسیب‌ها چه هستند و چه کاری برای کاهش آسیب‌ها وجود دارد و در مسائل بی تفاوت و بی بعضی ها می گفتند که عمل نکردن فضیلت است، اما آیت الله صافی ثابت کرد که فضیلت می کند، در سیاست و دین روحانیون شیعه نباید بی تفاوت باشند و باید توجه داشته باشند.

انتهای پیام