رسوایی استراق سمع؛ دولت یونان در بحبوحه یک بحران سیاسی بزرگ قرار داردیک روزنامه بلژیکی نوشته است، دولت یونان در بحبوحه افشای رسوایی جاسوسی وارد یک بحران سیاسی جدی شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه ال اکو، جاسوسی سرویس اطلاعات ملی از نیکوس آندرولاکیس، رهبر اپوزیسیون یونان، به آسیب دولت محافظه کار به رهبری کیریاکوس میتسوتاکیس پایان داد.

این مهم است زیرا اطلاعات ملی یونان از سال ۲۰۱۹ مستقیماً به نخست وزیر گزارش می دهد. این سیاست از آن زمان تاکنون بارها با چالش مواجه شده است. این روزنامه بلژیکی همچنین نوشت که این کشور هنوز زنده است و در یاد و خاطره کودتای نظامی سرهنگ ها از سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۴ ایستاده است، این اتفاقات اخیر معنای زیادی دارد.

استعفای “پاناگیوتیس کنتولئون” رئیس سرویس اطلاعات ملی یونان و “گریگوریس دیمیتریادیس” دبیرکل نخست وزیر این کشور در ۵ آگوست ۲۰۲۲ نشان دهنده تغییر افکار عمومی و اعتماد به نخست وزیر است.

روزنامه بلژیکی L’Echo نیز نوشت: سوالات زیادی باقی می ماند. اگر دست راست نخست وزیر در این مورد با استعفا مسئولیت سیاسی را بر عهده گرفت، نخست وزیر واقعا چه می دانست؟ آیا سیاستمداران دیگر لمس شده اند؟ ممیزی هنوز ادامه دارد؟ دولت یونان موافقت کرد که مناظرات در پارلمان را زودتر از سر بگیرد، اما نه تا ۲۲ آگوست سال جاری، و تا آن زمان، هر روز می تواند چیزهای جدیدی به همراه داشته باشد.

شروع یک پایان

«دیمیتریس پاپادیمولیس» که معاون پارلمان اروپاست، این رسوایی جاسوسی را «واترگیت یونان» توصیف کرد.

این رسوایی آغاز پایان دولت میتسوتاکیس است، او در مقاله ای که در روزنامه Left.gr نوشت: در کشوری که همه چیز به دستور میتسوتاکیس انجام می شود، نخست وزیر به شعور یونانی توهین کرد. مردم در سخنرانی خود تا مردم را متقاعد کند که دو تن از نزدیکترین دوستانش، دیمیتریادیس و کنتولئون، مخالفان سیاسی و روزنامه نگاران را زیر نظر دارند و خود او چیزی در این مورد نمی داند.

از سوی دیگر، گزارش منتشر شده در روزنامه آوگی، نزدیک به حزب اصلی اپوزیسیون «سیریزا-پی اس»، برای اولین بار پس از انتخابات ۲۰۱۹ ارزیابی شده است که دولت میتسوتاکیس قادر به ارائه یک داستان قانع کننده نیست. در مورد این وضعیت نخست وزیری که اعلام کرده می خواهد تغییر کند، خسته است. این روزنامه همچنین نوشت بسیاری از معاونان و مقامات برجسته حزب نخست وزیر یونان همچنان در مورد رسوایی جاسوسی که اخیرا رخ داده سکوت کرده اند.

نخست وزیر یونان روز دوشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی اعتراف کرد که نیکوس آندرولاکیس، رهبر مخالفان با سرویس اطلاعاتی این کشور در تماس بوده است، اما منکر اطلاع از چیزی در این باره شد.

در انتهای پیام