راه اندازی ۶۰ طرح میراث فرهنگی در گیلان در هفته دولتایسنا/گیلان مدیر کل میراث فرهنگی گیلان گفت: ۶۰ پروژه اقامتگاه گردشگران بومی، گردشگری و هتل سازی، مرمت بناهای تاریخی و افتتاح پروژه ها و تبدیل کاربری بناهای تاریخی منطقه به کافه، رستوران و اقامتگاه با سرمایه گذاری برآورد شده حجم ۱۳۵۰ میلیارد تومان در هفته مورد استفاده دولت قرار می گیرد.

ولی جهانی در نشست مدیران نهادهای اجرایی و مالی استان گیلان با نماینده قانونی استان با تشریح فعالیت پنج ماهه اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: استان گیلان دارای ۵۲۰۰ اثر تاریخی است. تاریخی، حدود ۳۴۰۰ مرکز گردشگری و ۲۷ هزار اثر هنری وجود دارد که به دلیل جاذبه های طبیعی و تاریخی و محیط طبیعی، گردشگران زیادی را مورد توجه قرار داده اند.

وی با ارائه آمار ورود گردشگر به گیلان افزود: در روزها و تعطیلات اخیر از ابتدای سال تاکنون حدود ۱۶ میلیون مسافر و گردشگر وارد منطقه شده اند که سطح اسکان و اقامت مسافران افزایش یافته است. نسبت به سال گذشته ۱۷۰ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان هم اکنون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منطقه را دارای ۱۷ اداره و نمایندگی در سطح منطقه دانست و گفت: در حال حاضر ۲۰ ایستگاه حفاظتی و چهار ایستگاه تحقیقاتی مختلف وجود دارد. مناطق منطقه زیر نظر اداره کل میراث فرهنگی در حال کار است.

جهانی ادامه داد: در ایام نوروز ۳۸ نمایشگاه با بیش از ۵۵۰ محصول صنایع دستی در منطقه برگزار شد. همچنین در ایام عید سعید فطر و خرداد در مجموع ۵۰ نمایشگاه متشکل از ۶۵۰ غرفه در مناطق مختلف منطقه گیلان برپا شد.

وی افزود: اجرای برنامه های فرهنگی در طرح های بهداشتی سواحل منطقه با برگزاری ۴۰ نمایشگاه و ۵۱۲ غرفه، ایجاد موزه عون بن علی و موزه میراث فرهنگی و نمایشگاه محصولات فرهنگی در موزه ماسوله، موزه فرش. در فشتکه خمام. و موزه دوزی رشتی در شهر رشت و بهره برداری از ۳۵ پروژه گردشگری از جمله هتل، هتل گردشگری، مسافرخانه با حجم سرمایه گذاری بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان به مناسبت هفته میراث فرهنگی، هفته صنایع دستی و …. عملیاتی در برخی نقاط منطقه گیلان انجام شد.

جهانی اعلام کرد: ۶۰ پروژه خانه های گردشگری، ابنیه گردشگری و هتل، مرمت بناهای تاریخی و افتتاح پروژه ها و تغییر کاربری بناهای مسکونی تاریخی به کافه، رستوران و منازل با برآورد سرمایه گذاری ۱۳۵۰ ده میلیارد در هفته توسط دولت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به رتبه اول ۱۴۰۰ با رشد ۱۲۵ درصدی جذب شغل در سامانه های مناسب گفت: بر اساس آمار به دست آمده در سال گذشته ۶۰ درصد تعهد شغلی این اداره کل از سال ۱۴۰۱ نیز تاکنون ساخته شده است. همچنین اجرای بیش از ۲۰۰ برنامه فرهنگی و ۳۵ جشنواره ملی و منطقه ای، اجرای پنج شنبه بازارچه صنایع دستی و گردشگری خانه خلاق در برخی شهرستان های استان گیلان، برگزاری بیش از ۲۰ دوره آموزشی در سه مکان مشخص (میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) که نشست ها و همایش های مختلفی در حوزه های اداره کل با ایجاد آثار باستانی از جمله کاوش در محوطه موزه قدیمی ماسوله و ثبت بیش از ۴۴ اثر میراثی و فرهنگی در فهرست آثار ملی برگزار شد. بناهای تاریخی کشور، تلاش برای رفع موانع ثبت جهانی ماسوله که تاکنون بیش از ۹۵ درصد انجام شده است، سازمان نیروهای اداره کل، بیش از ۵۶ ساختمان مشخص نشده، مرمت بیش از ۴۲ پروژه از دیگر فعالیت های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منطقه گیلان است.

وی گفت: برگزاری دوره های آموزشی مراکز گردشگری، نشست های ویژه مدیریت پسماند، آغاز تهیه نرم افزار گیلانگردی، برگزاری نمایشگاه مواد غذایی برای احیای شهر خلاق غذایی رشت با مشارکت آنها، دولت محلی، جمع بندی اجماع محلی، تهیه یک توافق اجماع در مورد آموزش باروری که در هفته دولت امسال انجام شد.

مدیرکل میراث گیلان خاطرنشان کرد: ادغام طراحی تابلوهای دفاتر گردشگری در بیش از ۵۰ دفتر اطلاع رسانی، برگزاری سومین همایش سالانه ثبت جهانی جنگل های هیرکان، تحویل ۱۰۵۰ شی تاریخی توسط اداره حفاظت. و دستگیری ۵۲ نفر . حفاظت و احیا و بهره برداری هر چه بیشتر از اقدامات انجام شده در این مدت است.

در انتهای پیام