راهکارهای کشیدن دندان و تسکین درد

دسته‌بندی نشده


ارسال شده: 2021 04 سپتامبر

جوانه زنی دندان های نوزاد از فک بالا

در این مقاله مراحل جوانه زنی دندان شیری را مرور کرده و همچنین راه هایی را برای کاهش درد جوانه زنی دندان شیری بررسی می کنیم.

پوسیدگی دندان یکی از شیرین ترین کارهایی است که والدین می توانند انجام دهند. با این حال ، این روند برای خود نوزاد کمی متفاوت است و می تواند برای او درد و ناراحتی زیادی ایجاد کند. در این مقاله در مجله پزشکی Apple Health ، ما قصد داریم از اطلاعات پزشکی برای بررسی راه هایی برای کاهش خطر رویش دندان های شیری و نحوه انجام این فرایند به طور کلی استفاده کنیم. با ما بمان.

چگونه جوانه زدن دندان های نوزاد شروع می شود؟

روند کشیدن دندان یا کشیدن لثه می تواند در سن دو ماهگی آغاز شود. برای اکثر نوزادان ، اولین دندان در سن شش ماهگی از بین می رود. اگر برداشتن اولین دندان نوزاد تا هجده ماه به تأخیر افتاد ، نوزاد باید توسط دندانپزشک تحت نظر باشد. معمولاً اولین دندان روییده یکی از دندانهای جلویی در وسط فک پایین است. گاهی اوقات روند جوانه زنی دندان های کودک پی در پی انجام می شود و گاهی چندین دندان به طور همزمان ناپدید می شوند.

لازم به ذکر است که دندانهای متقارن به طور معمول باید در فواصل زمانی کوتاه جوانه بزنند. اکثریت قریب به اتفاق کودکان قبل از 30 ماهگی 20 دندان شیری جوانه می زنند.

همچنین بخوانید: متخصصان عمومی بهداشت دهان و دندان

دندان درد کودکان را کاهش دهید

چیدمان دندان های شیری

برای اکثر نوزادان ، دندانها به ترتیب زیر جوانه می زنند:

 • بخور پایین: دو دندان مرکزی پایین معمولاً اولین دندانهایی هستند که به طور همزمان بین چهار تا هفت ماه ظاهر می شوند.
 • بخورهای فوقانی: همین دو دندان در مرکز فک بالا هشت تا دوازده ماه سن دارند.
 • دندانهای پیشین جانبی فوقانی: دو دندان پیشین جانبی در فک نزدیک دندانهای جلویی مرکزی قرار دارند و بین سه تا نه ماه سن دارند.
 • بخورهای جانبی پایین: این دندانها در فک پایین هستند و در ده تا شانزده ماه ظاهر می شوند.
 • بالاترین سطح آسیا: اولین دندان آسیایی دومین دندان از پشت دهان است و از سیزده تا نوزده ماه جوانه می زند. این دندانها در آسیا اولین نامیده می شوند زیرا زودتر بیرون زده و پهن تر هستند.
 • اولین آسیای صغیر: این دندانها از چهارده تا هجده ماهگی جوانه می زنند.
 • دندانهای نیش بالا: سگها بین جلو و فضای بین دندانی قرار دارند و در فک بین شانزده تا بیست و دو ماه سن دارند.
 • دندانهای نیش پایین: این دندانها از هفده تا بیست و سه ماهگی جوانه می زنند.
 • آسیای دوم: در سن بیست و پنج تا سی و سه ماهگی ، دومین دندان آسیایی بالا و پایین می رود و بیست دندان کودک شما کامل می شود.

وقتی دندان از لثه خارج می شود ، ممکن است کودک لثه ها و نواحی اطراف دندان متورم شود و گاهی اوقات ممکن است تاول های خونی روی دندان در حال خروج قابل مشاهده باشد. معمولاً اولین دندان از دست رفته حساس ترین است. دندان قروچه به دلیل اندازه سطح ترک خورده بیشترین ناراحتی را ایجاد می کند.

جوانه زنی دندان های کودک از فک

با وجود روش فوق ، ممکن است جوانه زنی دندان برای همه نوزادان یکسان نباشد و در برخی موارد شاهد جوانه زنی دندان از فک هستیم. به طور کلی ، جوانه زنی دندان های نوزاد از فک نباید باعث نگرانی والدین نوزاد شود ، زیرا همانطور که گفته شد ، ترتیب جوانه زنی دندان ها برای هر نوزاد متفاوت است.

علائم پوسیدگی دندان در نوزاد

اگر کودک شما شروع به داشتن دندان کند ، معمولاً علائم زیر را تجربه می کند:

 • از خوردن غذا به دلیل درد لثه خودداری کنید
 • افزایش بزاق دهان
 • کم خوابی یا بی قراری به دلیل درد لثه
 • لمس بیش از حد دهان شما
 • درد در ناحیه گوش یا گونه هنگام ظاهر شدن دندانهای آسیایی
 • سوزش پوست در اطراف دهان به دلیل آبیاری زیاد دهان

علائم مربوط به کشیدن دندان نیست

علاوه بر موارد فوق ، هنگامی که دندان های کودک رویش می کند ، برخی علائم تقریباً غیر مرتبط ممکن است ظاهر شود ، از جمله:

 • تب 38.3 درجه سانتیگراد
 • بهانه های بلند مدت
 • اسهال ، سرفه و آبریزش بینی

لازم به ذکر است که فرایند کشیدن دندان ویروسی نیست و هیچ ارتباط اثری بین کشیدن دندان کودکان و تب وجود ندارد. گاهی اوقات کشیدن دندان کودک می تواند با سایر مشکلات پزشکی مرتبط با این روند همراه باشد. به عنوان مثال ، به دلیل ناراحتی در لثه ، کودک می تواند اجسام خارجی را به لثه هایی که باعث بیماری می شوند بمالد.

همچنین بخوانید: آیا بهتر است دندان های خود را با کامپوزیت پر کنید یا آمالگام؟

علائم رویش دندان های شیری

دندان درد نوزاد را کاهش دهید

اکثر پزشکان ماساژ دادن نوزاد و فشار دادن آرام لثه ها برای کاهش دندان درد را توصیه می کنند. برای انجام این کار ، می توانید یک پارچه تمیز به کودک بدهید تا بعد از شستن دست ها ، لثه های کودک را گاز بگیرد یا به آرامی بمالد. اقلام سرد همچنین می توانند به کاهش التهاب لثه و دندان درد کمک کنند. مراقب باشید اشیایی را که می تواند باعث خفگی او شود در دهان نوزاد قرار ندهید و اجازه ندهید دهان نوزاد به مدت طولانی با اجسام بسیار سرد تماس پیدا کند.
توصیه می شود از داروهای سنتی و گیاهی برای تسکین درد لثه استفاده نکنید ، زیرا ترکیبات دقیق و عوارض طولانی مدت آنها مشخص نیست. از مصرف داروهای موضعی بر روی لثه جدا خودداری کنید ، زیرا برخی از این داروها حاوی بنزوکائین بی حس کننده هستند. سازمان غذا و دارو هشدار داده است که بین مصرف بنزوکائین و متائوگلوبین ارتباط وجود دارد و این می تواند پیامدهای بسیار جدی و کشنده ای داشته باشد.

همچنین بخوانید: مشاوره دندانپزشکی در زمان کرونا

همچنین توصیه می شود که هرگز از الکل برای حل لثه های نوزاد خود استفاده نکنید. هنگام مصرف داروهای خوراکی برای نوزاد خود بسیار مراقب باشید. کودکان زیر شش ماه نباید ایبوپروفن مصرف کنند. به خاطر داشته باشید که هرگز داروهای حاوی آسپرین را به کودک خود ندهید.

آخرین کلمه

دندانها معمولاً از 6 ماهگی شروع می شوند. برای برخی از نوزادان ، دندانها می توانند از دو ماهگی شروع به جوانه زدن کنند و اگر تا 13 ماهگی جوانه زدن را شروع نکردید ، باید به دندانپزشک مراجعه کنید. معمولاً کشیدن دندان از فک بالا اتفاق نمی افتد ، اما در این صورت ، اصلا جای نگرانی نیست زیرا کشیدن دندان از فک بالا در برخی نوزادان به دلایل ژنتیکی ژنتیکی است. دندان های نوزاد می تواند با التهاب لثه ، تب ، تهوع ، افزایش ترشح بزاق و اسهال همراه با سرفه و همچنین درد همراه باشد. ماساژ ، فشار ملایم لثه و استفاده از وسایل سرد می تواند به کودک شما در دندان قروچه کمک کند.

دکتر نایریکا سلامت
دندانپزشک اطفال
دارای برد تخصصی از آمریکا

nhs.uk

webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *