رئیس فدراسیون اسکی: صید قبل از مراسم بدرقه داشت / دوپینگ ساوه شمشکی شوکه کننده بود


عباس نظریان به اتفاقات پیش آمده در المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا، ایران در المپیک زمستانی سه اسکی‌باز در دو بخش آلپین و صحرانوردی داشت. عاطفه احمدی و حسین ساوه‌شمشکی در آلپاین و دانیال ساوه‌شمشکی در صحرانوردی ورزشکاران ایران در ایب اروان کوچک ایران در حالی به مسابقات اعزام شد که همان ابتدا حواشی را داشت. ابتدا تست رسمی سید ستار صید که قرار بود یکی از پرچمداران ایران باشد، مثبت شد و فدراسیون دانیا در ادامه هم تست دوپینگ حسین ساوه‌شمشکی مثبت اعلام شد.

عباس نظریان رئیس فدراسیون و سرپرست کاروان اعزامی ایران به بازی های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ در گفتگو با روابط عمومی فدراسیون در روند آماده سازی اسکی بازان به منظور حضور در این دوره از بازی های عنوان کرد: حدود یک سال است که توفیق خدمت به جامعه شریف است. و بزرگوار اسکی کشور را دارم. از روز نخست حضورم در فدراسیون تمام تلاشم بود که با استفاده از تمام ظرفیت های اسکی کشور و همدلی خانواده بزرگ اسکی کشور با تمام توان بر اساس برنامه ریزی اصولی و فنی در مسیر پیشبرد اهداف، توسعه و موفقیت اسکی کشور گام برداریم.

او افزود: با توجه به سال‌های پیش از المپیک زمستانی و در شرایط خاص ویروس‌ها، تیم‌های ما برای مسابقات قهرمانی المپیک به دو کشور ایتالیا و آلمان اعزام شدند و سپس علیرغم محدودیت‌های تصمیم‌گیری شدید کمیته فنی برآن شدند که اردوها و تمرینات با توجه به آن‌ها به آن‌ها تبدیل شد. شرایط موجود با پروتکل‌های بهداشتی در استان‌های تهران و البرز به صورت مجزا برگزار می‌شود. ۶ ماه اول سال تمرینات بدنی و هوازی اسکی بازان در شمشک و دیزین انجام شد و بعد از آن اردوهای اعزامی، اعزام به رقابت های بین المللی ترکیه و انتخابی المپیک زمستانی و سپس برگزاری رقابت های انتخابی آلپین در پیست های اسکی توچال و دربندسر را در پیش گرفت. داشتیم. در مسابقات اسکی صحرانوردی نیز در پیست اسکی شهید قطاسلو نزاجا پیگیر شد تا در نهایت تیم اعزامی کاروان به این بازیها با سه ورزشکار کامل شد.

انتخاب ورزشکاران سلیقه‌ای نبود

نظریان ادامه داد: دلیلی که میدانید پیگیری ها و بازدید مستمر کمیته پزشکی از اسکی بازان حاضر در مسابقات با جدیت انجام شد و در ۱۴ دی تیم پزشکی ورزشی به صورت سرزده و بدون اطلاع قبلی از اسکی بازان شرکت کننده در مسابقات انتخابی المپیک در توچال، تست کرد. دوپینگ برداشت و این تست را به آزمایشگاه کلن آلمان فرستادند و ما هم پیگیر پاسخ دهی هرچه سریعتر بودیم و ۶ بهمن ماه پاسخ را دریافت کردیم که همه تستهای گرفته شده منفی اعلام شد. بنابراین روندی که در این خصوص انتظار می‌رفت برای کاروان اعزامی با جدیت و بدون کم و کک انجام شود

نظریان با بیان اینکه انتخاب المپین بر اساس نتایج کسب شده در رقابت های برگزیده بود، ادامه داد: هیچ نظر شخصی در این دوره از بازی ها اجرا نشد و همه بودند که خود ورزشکاران نیز از رقابت های انتخابی راضی بودند. ما دو ورزشکار با تجربه یکی دو دوره حضور و یکی از سه دوره حضور در المپیک زمستانی و البته در بخش اسکی صحرایوردی نیز به دلیل تغییراتی بود که در برخی قوانین فدراسیون جهانی عنوان شده است، بخشی از زنان را از دست داد. انم عاطفه احمدی نیز اولین حضور خود در المپیک زمستانی را تجربه کرد.

ید قبل از مراسم بدرقه ای داشت

نظریان در مراسم بدرقه کاروان گفت: خواست جامعه اسکی این بود که مراسم بدرقه بسیار خوبی برای کاروان اعزامی برگزار می شود، چراغ هایی را که وارد مسابقات نشوند و جایگاه جامعه اسکی و ورزشکارانش را رعایت کنند. ما نیز بر حسب وظیفه مراسمی با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی با حضور مقام عالی وزارت ورزش و جوانان، دبیرکل کمیته ملی المپیک، سفیر چین و پیشکسوتان المپین عزیز اسکی برگزار کردند. این مراسم به نحو بسیار مطلوب و شایسته ایگر برگزار می شود که مصرف ها را بیان می کند که جامعه اسکی و ورزشکاران و مدیران ورزشی و رسانه ها از این اتفاق خوشحال بودند و برای برگزاری این جلسه تشکر کردند.

رئیس فدراسیون اسکی: صید قبل از مراسم بدرقه داشت / دوپینگ ساوه شمشکی شوکه کننده بود

نظریان در مورد آزمایش مثبتی سید ستار صید اشاره و بیان کرد: پیش از اعزام می‌بایست از همه اعضای تیم. همه اعضای کاروان در آزمایشگاه پارس که تنها آزمایشگاه مورد تایید سفارت چین است، تست تست انجام شد که مطمئن شد سید مصطفی صید و سید مصطفی میرهاشمی مثبت اعلام شد. در روز ۱۱ بهمن هم بعد از ۴۸ ساعت مجددا این ورزشکار تست داد که آن هم مثبت اعلام شد. اگر برخی اعلام می‌کنند تنها یک تست مثبت بوده، درست نیست.

برخی از اسراار دارند بدی صید را به مراسمرقه ربط دهند

او افزود: از اعزام تیم دوم تست دوم هم اعلام مثبت شد و در عوض با توجه به این که بعد از تست اول من و دبیر فدراسیون اسکی برای ورود کاروان هماهنگی چند روز قبل زودتر راهی چین شد، از وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک کسب تکلیف می شود که جلسه ای با حضور نمایندگان وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک تشکیل می شود و تصمیم بر این می گیرد که اگر تا قبل از انتخاب تیم تست سید ستار صید به شکل مثبت باقی ماندن نفرات جایگزین شوند. در این راستا نه تنها اسم یک نفر بلکه اسم چند نفر بعدی رشته اسکی صحرانوردی برای جایگزینی صید اعلام شد، همه احتمالات را در نظر گرفتیم که اگر دانیال ساوه شمشکی نفر دوم هم مثبت اعلام شود نفر بعدی جایگزین شود. با توجه به اینکه نمی‌توان هیچ پیش بینی در خصوص پایان‌های پایانی افراد داشت و بعد از دو تست متوالی در ۴۸ ساعت تصمیمی که برای ورزشکار گرفته شده منطقی بود و نظر برخی اظهارنظرها برای جامعه اسکی هم عجیب است. ما که برخی از عصراران دارندی صید را به مراسم بدرقه ربط می دهند. اگر در مراسم بدرقه‌ها، اول از همه این خطرات دیگران را هم در این مراسم می‌کردند و می‌خواستند از مراسم مثبتی استفاده کنند، اما چند روز منفی بود، یعنی محتمل است که روزهای پایانی بعد از خود را می‌گذراند. مراسم بدرقه هم با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی انجام شد.

عملکرد اسکی‌بازان ایران در المپیک خوب بود

سرپرست کارون اعزامی ایران در این بازی عنوان کرد: در این دوره از بازی ها دو نماینده جوان داشتند که اولین حضورشان در المپیک زمستانی را تجربه کردند. اسکی با توجه به اولین تجربه و سطح بازی های المپیک زمستانی این حضور و عملکرد را مثبت ی. خانم عاطفه احمدی در مسابقات مارپیچ کوچک پس از راهیابی به مانش دوم در شرایطی که سعی کنید سرعت و رکورد خود را نسبت به مانش نخست بالا ببرد به خط پایان نرسید. این در حالی بود که در مانش اول آلپاین ۳۳ نفر اوت کردند و به مانش دوم نرسیدند و در مانش دوم نیز چن ن. هر فردی که در المپیک حضور دارد منتخب ورزش کشورش است، پس هیچ ورزشکار در سطح پایینی در مسابقات قهرمانی حضور ندارد و همین حضور در المپیک زمستانی خود را بسیار بالا می برد. برنامه خانم احمدی این بود که در مانش اول کنترلی اسکی کند و در مانش دوم سعی کنید اسکی عادی خود را با.

او افزود: در مسابقات اسکی صحرانوردی دانیال ساوه شمشکی در اولین تجربه اش ۱۵ نفر را پشت سرگذاشت که با توجه به کیفیت تمرینات قبل از اعزام این ورزشکار که همه نگاه ها به سید ستار صید بود و تجربه نخست در المپیک بود، عملکردش قابل قبول ارزیابی می شود. .

تست مثبت دوپینگ شوکه کننده بود

نظریان در مورد مثبت شدن تست دوپینگ حسین ساوهشمشکی گفت: یکی از اتفاقات ناخوشایند و شوکه کننده المپیک زمستانی برای تست دوپینگ حسین ساوه شمشکی بود. او یکی از ورزشکاران قدیمی و با تجربه ما است و همه منتظریم اسکی و رکورد خوبی را از او ببینیم. ودش هم برای همین موضوع آنجا بود و تمام تلاشش را کرد که در سومین دوره المپیک بهترین اتفاق برایش بود. با انرژی بسیار خوبی بود و این انرژی را هم در او میدیدیم که خیلی با توانمندی و روحیه بالا آماده است تا وارد مسابقه شود اما این موضوع شوک بزرگی به او و خانواده اسکی وارد کرد و بسیار ناگوار بود.

او افزود: هیچکس این پیش بینی را نمی‌کرد. من که ما نتیجه آزمایش دوپینگ آزمایشگاه کلن آلمان را داشتیم و به همین دلیل است که می‌گویم مو. لازم میدانم عنوان کنم که فدراسیون اسکی بر اساس اصول و آیین نامه وظیفه خود را انجام داده است. ما آخرین لیست مواد ممنوعه را هم به همه اعلام کردند و دوره دانش افزایی را برگزار کردند. در حالی که حسین ساوه شمشکی از ورزش با تجربه است که سواد خوبی دارد، سالها هم در مسابقات المپیک، جهانی، آسیایی و تورنمنت های بین المللی حضور داشته است و هیچ وقت در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

نظریان با بیان اینکه در مورد حسین ساوه شمشکی و موضوع دوپینگ فدراسیون اسکی و کادر سرپرستی تیم در تمام تلاش برای بررسی و حمایت از ورزشکار بدون هیچ گونه پیش داوری انجام شده، توضیح داد: در ابتدا بررسی نمونه B به ITA داده شد. پس از تأیید نمونه B پرونده در CAS یافت می شود که امکان حضور حسین در یک مسابقه کوچک وجود دارد. برخی اظهار نظرهای غیر علمی در این موضوع از برخی از عنوان ها می توانند اما آنچه از سوی پروفسوری که به عنوان کارشناس در دادگاه CAS مطرح می شود دوز بسیار پایین موجود در نمونه ورزشکار بوده است. بنابراین، این مقدار بسیار کمتر از تشخیص بسیاری از آزمایشگاه های معتبر بوده و بنابر تحلیل کارشناس مربوطه در نمونه گیری احتمالی احتمالی نتایج متفاوت وجود دارد. از طرفی احتمال ورود مواد از طریق خوراکی به بدن وجود دارد و بنابر سوال ورزشکار از کارشناس در دادگاه حتی ورود مواد نیروزا در مدت زمان طولانی با دوز کم به صورت ناخواسته نیز رد نشد.

او افزود: فدراسیون اسکی و ورزش های تمام تلاش خود را چه در زمان برگزاری بازی های زمستانی و چه پس از آن در آن در انجام وظایف حمایتی و پیگیری امور ورزش خود از جمله حسین ساوه شمشکی که بر غیر عمدی موضوع مثبت شدن این تست تاکید است. دارد، انجام داده و بنا به درخواست وی از طریق فدراسیون جهانی و سایر مراجع ذیصلاح پیگیر این موضو.

سرپرست کاروان اعزامی ایران در المپیک زمستانی گفت: لازم است ذکر می کنم که در حاشیه بازی های المپیکی مسابقات المپیک با مسابقات جهانی اسکی داشتیم که از جمله آن می توانم با آقای یوهان الیاش رئیس فدراسیون جهانی میشل ویون دبیر کل، فیلیپ گیسبیولر دیدار کنم. مدیر اجرایی، دیمیتری لازاروسکی توسعه و آموزش فیض اشاره کرد که امیدواریم بتوانیم از مدیریت دیپلماسی بین المللی و ارتقاء ارتباطات، به توسعه و پیشرفت اسکی کشور کمک کنیم.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری