دیدار وزیر نفت با سران ترکمنستان در عشق آبادوزیر نفت در سفر یک روزه خود به ترکمنستان با رئیس جمهور و سایر رهبران از جمله رئیس انرژی این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش ایسنا، جواد اوجی وزیر نفت روز چهارشنبه (۴ آبان) با بردی محمداف رئیس جمهور، رئیس جمهور ترکمنستان، رشید مرداف وزیر امور خارجه و شاهین عبدالرحمن اف معاون وزیر نفت و گاز در کابینه دیدار و گفتگو کرد. . . ترکمنستان در سفر یک روزه به ترکمنستان.

اوجی در دیدار با رئیس جمهور ترکمنستان این پیام را به سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد و سپس طرفین در خصوص موضوعات مختلف از جمله انرژی، کشاورزی، گمرک، حمل و نقل، حمل و نقل و … گفتگو کردند. جریان، بورس انرژی. پتروشیمی، صادرات کالا، کاتالیزور و حمل و نقل، خدمات جاده ای، راه آهن، بهداشت و درمان و خدمات فنی و مهندسی را مورد بحث قرار دادند.

وزیر نفت که با مقامات ارشد ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد، چگونگی بهبود تبادلات نفت، تولید و گاز و نحوه پرداخت و جایگزینی بدهی گاز تهران و عشق آباد را بررسی کرد.

شایان ذکر است که ۴ ماه پیش ایران ۴۰۰ میلیون یورو بدهی گاز به ترکمنستان پرداخت و قسمت دوم ۴۷۰ میلیون یورویی را با مقامات ترکمنستانی مذاکره کرد که این بدهی مورد مذاکره قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، عملیات سه جانبه ترکمنستان، ایران و آذربایجان در ۱۶ آذرماه سال گذشته همزمان با پانزدهمین نشست سران سازمان همکاری اقتصادی اکو بر اساس این توافق امضا و آغاز شد که ایران ۱.۵ تا ۲ عرضه خواهد کرد. سالانه میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان به ترکمنستان تامین می شود.

وزیر نفت در خصوص امضای این قرارداد اعلام کرد که با امضای این قرارداد گامی رو به جلو در روابط انرژی دو کشور برداشته شده است و این قرارداد به یافتن سوخت سرد در رضوی شمال کمک می کند. و مناطق خراسان جنوبی، گلستان و سمنان.

در انتهای پیام