دیابت – یک بیماری دژنراتیو

بیماری دیابت:

در افراد عادی غذا در حضور انسولین به گلوکز تجزیه می شود، گلوکز موجود در خون توسط سلول های بدن با کمک انسولین ترشح شده از پانکراس برای دریافت انرژی برای حفظ سلامت مطلوب استفاده می شود. دیابت وضعیتی است که با غلظت بالاتر گلوکز در خون مشخص می شود زیرا فرد به دلیل کمبود ترشح انسولین توسط پانکراس بدن نمی تواند از گلوکز استفاده کند.

انواع دیابت:

دیابت نوع ۱: سلول های پانکراس که مسئول ترشح انسولین هستند به درستی عمل نمی کنند یا به طور کامل آسیب دیده اند. این نوع دیابت در کودکان و افراد جوان دیده می شود، از این رو به دیابت نوجوانان نیز معروف است.

دیابت نوع ۲: در این نوع دیابت، سلول‌های لوزالمعده مقداری انسولین می‌سازند، اما بدن مانع از انجام عملکرد انسولین می‌شود. این نوع معمولاً فقط در افراد مسن چاق دیده می شود اما امروزه در کودکان و جوانان نیز دیده می شود.

دیابت در زنان باردار نیز دیده می شود، اگر به درستی درمان نشود، مادر و کودک نیز ممکن است دچار اختلالات سلامتی زیادی شوند.

علائم دیابت:

دیابت با موارد زیر مشخص می شود:

۱. همیشه احساس خستگی می کنید.

۲. احساس تشنگی شدید (Polydipsia)

۳. تکرر ادرار.

۴. تاری دید.

۵. گرسنگی همیشه.

۶. کاهش ناگهانی وزن بدن.

۷. عدم التیام زخم ها.

۸. بی حسی دست و پا.

علل دیابت:

دلایل قطعی دیابت مشخص نیست، احتمالاً بدن فاقد ژنی است که بتواند در زمان شروع بیماری محافظت کند. بیماران دیابتی معمولاً چاق هستند و سبک زندگی کم تحرکی دارند، سطوح بالای تری گلیسیرید در خون دارند یا از فشار خون بالا رنج می برند و همچنین سابقه خانوادگی ارثی دیابتی دارند.

دیابت یک سیگنال هشدار دهنده:

سلامت بیمار دیابتی در آستانه بدتر شدن سریع وضعیت سلامتی وی در صورت عدم مراقبت اولیه و حفظ مراقبت در طول زندگی است.

دیابت هم ثروتمندان و هم فقیرها را به طور یکسان تحت تأثیر قرار می دهد و برای مدت قابل توجهی تشخیص داده نمی شود، زیرا برای علائم جزئی، بیماران از توصیه های پزشکی استفاده نمی کنند و بیماری به مرحله ای می رسد که علائم برای بیمار ناراحت کننده می شود. به دلیل این روند دسترسی تاخیری به توصیه های پزشکی، هند با بیش از ۳۳ میلیون نفر مبتلا به دیابت نوع ۲ که حدود ۲۰ درصد از جمعیت دیابتی جهان را تشکیل می دهند، به پایتخت جهانی دیابت تبدیل شده است. با نرخ پیشرفت فعلی تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۳۰، حدود ۸۰ میلیون جمعیت هند مبتلا به دیابت باشند. روند پیشرفت مشابهی در سایر کشورهای آسیایی نیز مشاهده شده است.

دیابت یک ارتباط مادام العمر:

مقدر است که بیماران دیابتی بقیه عمر خود را با دیابت سپری کنند تا با مصرف منظم داروهای توصیه شده و تنظیم عادات غذایی و سبک زندگی، بیماری را تحت کنترل نگه دارند. بیماران باید به طور منظم تحت مراقبت های پزشکی بمانند

دیابت و شروع عوارض جدی در آینده:

بیماران دیابتی در معرض خطر بالای قرار گرفتن در معرض سایر عوارض جدی مانند فشار خون بالا، بیماری عروق کرونر قلب، سیستم عروقی دژنراتیو و بافت‌های اندام تحتانی هستند. هنگامی که سطح قند خون بالا ادامه می یابد، قند خون مواد خاصی تولید می کند که به طور بالقوه برای سلول های بدن مضر هستند و به اندام های ظریف مانند قلب، عروق خونی، کلیه ها، اعصاب، دندان ها و اندام های تحتانی آسیب می رسانند. اگر با گذشت زمان درمان شروع نشود، عوارض جدی شروع می شود.

آموزش بیماری دیابت به بیماران:

بیماران دیابتی باید در مورد بیماری خود آموزش ببینند و مراقبت ها و احتیاط های لازم را که باید از نظر دینی به معنای واقعی به خصوص در مورد اندام تحتانی رعایت کنند. بیماران دیابتی در معرض خطر بالاتری از سیستم عروقی دژنراتیو اندام‌های تحتانی هستند که منجر به آسیب اعصاب و بافت‌ها می‌شود که بسته به شدت قسمت آسیب‌دیده، نیاز به قطع انگشت پا، پا دارد. بنابراین آنها باید زندگی وابسته ای داشته باشند.

دیابت و بیماری قلبی:

بیماران دیابتی ۲ تا ۴ برابر بیشتر از افراد عادی مستعد ابتلا به حمله قلبی هستند. در انسدادهای ایجاد شده در شریان های قلب و در کل سیستم گردش خون، کاهش جریان خون و در نتیجه درد در قفسه سینه، مشکل در تنفس، تورم پاشنه پا، ضخیم شدن رگ ها وجود دارد که همه اینها به سرعت منجر به حمله قلبی می شود.

محافظت از قلب و عروق خونی:

شروع سریع عوارض جدی را می توان با موارد زیر کاهش داد:

۱. پایین آوردن سطح بالای گلوکز خون به حد نرمال.

۲. کاهش مصرف غذاهای حاوی مقادیر بالای چربی های اشباع، چربی های ترانس و بالا

غذاهای کلسترول.

۳. کاهش مصرف نمک معمولی.

۴. کنترل فشار خون و چربی خون.

۵. عدم استعمال دخانیات و عدم مصرف دخانیات.

۶. ورزش متوسط.

بیماری کلیوی:

غشای فیلتراسیون ضخیم می شود. دفع متابولیت های پروتئین کاهش می یابد که به کلیه آسیب می رساند. بروز نارسایی کلیه ناشی از دیابت در ۴۵ درصد موارد نارسایی کلیه است. آزمایش‌های ویژه‌ی عملکرد کلیه برای تعیین درگیری زودهنگام عوارض کلیوی انجام می‌شود، زیرا هیچ علامت خاصی در مراحل اولیه عوارض کلیوی مشاهده نمی‌شود.

عوارض چشم:

دیابت می تواند به مویرگ های کوچکتر چشم آسیب برساند. دیابت به دلیل افزایش فشار داخلی در کره چشم می تواند باعث ایجاد گلوکوم شود. به دلیل آسیب به عروق خونی شبکیه و جدا شدن شبکیه ممکن است عارضه بینایی یا حتی کوری کامل ایجاد شود.

قطع شدن پای آسیب دیده:

عارضه پا می تواند از دست دادن حس لامسه، درد یا تورم پا، تاخیر در بهبود یا عدم التیام پا، تغییر رنگ پوست به قرمزی باشد. به عنوان یک اقدام احتیاطی، پا باید از هر گونه بریدگی، خراش یا هر آسیب دیگری محافظت شود. زخم‌ها به دلیل گردش خون معیوب در پاها، اعصاب و بافت‌ها آسیب می‌بینند و در نهایت باعث ایجاد قانقاریا می‌شوند که منجر به قطع انگشت یا پا در پیشرفت آسیب پای دیابتی می‌شود.

سلامتی بهینه دروازه همراه شما در سفر به سبک زندگی سالم بدون بیماری است