دور دوم سفر به مناطق باید از شهرهای بزرگ و توسعه نیافته مناطق آغاز شودایسنا/مرکزی نماینده مردم ساوه و زرندیه در شورای اسلامی گفت: رئیس جمهور و دولت دور دوم سفرها را به مناطق آماده کنند تا از شهرهای بزرگ و مناطق متروکه و کم برخوردار منطقه آغاز شود.

حجت الاسلام محمد سبزی روز جمعه ۱۰ تیرماه ۱۴۰۱ در جلسه وزیر صلح و صنعت و حرکت اقتصادی که در سالن جلسات ویژه منطقه ساوه برگزار شد، از رئیس جمهور درخواست می شود که دومین دوره را تشکیل دهد. دور سفرهای منطقه‌ای از شهرهای بزرگ مناطق و مناطق، محرومان و بی‌اهمیت‌ها باید نسبت به بررسی و شناسایی مشکلات و نیازهای مردم اقدام کنند که مصداق بارز عدالت است.

وی ضمن تشکر از عملکرد اقتصادی دولت و وزارتخانه و حذف ارزهای ترجیحی، گفت: کنترل تورم گسترده، کنترل بازار و تورم ضروری است و انتظار می‌رود دولت برای زندگی مردم در اولویت قرار دهد. مخصوصاً محرومان».

وی خواستار تخصیص کامل اعتبار برای پروژه آبیاری سهام ساوه از سد کوچری که بزرگترین پروژه ملی منطقه مرکزی است را خواستار شد و تصریح کرد: تصمیم دولت تخصیص اعتبار برای تکمیل پروژه هاست که ۵۰ درصد پیشرفت داشته است. به دست آمده در عملیات اجرایی فیزیکی که منجر به پروژه هایی با پیشرفت کمتر از این سطح می شود که بعضاً اولویت بندی نمی شوند، در وضعیت عدم قطعیت باقی خواهند ماند.

نماینده این مردم به هانه ملت گفت: ساوه با رشد دانش آموزی مواجه است که به دلیل سود صنعتی شدن سالانه حدود هزار نفر به دانش آموزان اضافه می شود یعنی به همه تحصیل و مدرسه داده می شود. ساخته شده است. اولویت این شهر است.» ساخت سالانه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ خانه در ساوه باعث کاهش جمعیت افراطی و سرپناهی امن برای مردم می شود.

حجت الاسلام سبزی افزود: نرخ بیکاری در ساوه منفی است، صنعتگران برای حمایت از کارگران آماده ساخت خانه برای کارگران در شهرک صنعتی کاوه هستند البته اگر دولت زمین رایگان و ارزان بدهد. کارفرمایان برای تأمین مسکن کارگران».

وی افزود: منابع آبی سد الغدیر ساوه به وسعت ۲۷۷ میلیون مترمکعب در سیستم آبیاری آبی به بهره برداری رسیده است و برخی کشاورزان در حال هدر دادن منابع آبی در این سیستم آبیاری هستند که اعتبارات آن از سوی وزارت تخصیص داده می شود. کشاورزی . . جهاد: برای کاهش مصرف آب و مدیریت منابع آبی باید آبیاری را از قدیم به مدرن تغییر داد.

وی درباره محاسبه قیمت برق گرمسیری ساوه گفت: دمای ساوه با قم تفاوت چندانی ندارد، در حالی که قیمت برق قم بر اساس تعرفه گرمسیری محاسبه می شود اما ساوه فاقد این مزیت است که امیدواریم دما را جدید بسازیم. انگشت برای تغییر ایستگاه هواشناسی و اعلام دقیق دمای هوا تعرفه برق باید بر حسب گرما محاسبه شود.

وی افزود: محورهای ترافیکی ساوه دارای تردد وسایل نقلیه و تعداد زیادی تصادفات جاده ای است که باید در اقتصاد جاده ای کشوری مرگ حفظ شود، مانند جاده قدیم تهران ساوه، ساوه همدان، ساوه سلوچگان.

وی افزود: ساوه سال گذشته بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی و ارزش افزوده داشته است، اگرچه ساوه سهم بالایی از درآمد مالیاتی دارد اما سهم آن در تخصیص امتیاز منطقه ای و ملی ناچیز است. قسمت اول و اولیه باید برای شهرهایی مانند ساوه در نظر گرفته شود و بقیه تخصیص براساس شاخص جمعیت اعمال شود.

به گزارش ایسنا، معاون استاندار و فرماندار ساوه نیز گفت: ساوه دومین شهرستان منطقه است که جمعیت آن در آخرین سرشماری ۲۸۳ هزار نفر بوده و حدود ۴۰ هزار اتباع خارجی در این شهرستان زندگی می کنند و بخش صنعتی است. و مرکز کشاورزی کشور با حدود ۷۰۰ واحد تولیدی و ۵۶ هزار کارگر.

مهدی الیاسی افزود: حمایت از تولید و پذیرش سرمایه گذار در ساوه صورت گرفته اما توسعه آن منوط به تامین زیرساخت ها است.

وی گفت: حضور صنعت در شهرهای صنعتی ساوه و شهرهای زیر مجموعه آن باعث رشد سرانه صنعت شد اما پدیده مهاجرت موجب افت فرهنگ، جامعه، سلامت و… شد. تخصیص اعتبارات ملی برای تسریع سهم آب ساوه از سد کوچری، تخصیص وام پروژه بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی در حال انجام است.

امام جمعه ساوه نیز گفت: شهر ویژه ساوه باید به صورت جداگانه دیده شود و انتظار می رفت رئیس جمهور یا معاون اول رئیس جمهور در این سفر به ساوه بیایند. مردمی که در این شهر زندگی می کنند باید از سبک و مزایای حکومت ایالتی خاص برخوردار شوند و دولت باید از دریچه ای خاص به این شهر خاص نگاه کند.

حجت الاسلام جعفر رحیمی افزود: در دوران انقلاب هنوز بیمارستان دولتی در ساوه ساخته نشده بود، بهره برداری از بیمارستان ساوه که دارای ۲۵۰ تخت است باید از بودجه ملی پرداخت شود.

وی همچنین افزود: افزایش تعداد کارگران در ساوه باعث کمبود در این شهرستان شده است و عرضه و تقاضا در ساوه ادامه ندارد و به نظر می رسد با توجه به آمادگی صنعتگران برای ساخت مسکن رایگان. . زمین و امکاناتی برای اسکان کارگران در نظر گرفته می شود.

وی گفت: ساوه سهم بالایی در درآمد کشور دارد و باید سهم ساوه از درآمد اضافه شده افزایش یابد.

در انتهای پیام