ده ماه بعد – هنوز دریای مدیترانه


از آخرین باری که در وبلاگم گذاشتم یک سال کامل (۱۶ آوریل ۲۰۱۹) نگذشته است. به نظر می رسد بسیاری از شما برای خواندن مقاله ها و/یا دستور العمل ها مدام به آنجا می آیید. خوشحالم که هنوز ادامه دارد. من قصد ندارم به نوشتن هفتگی برگردم (دوره یازده ساله واقعاً تمام شده است). اما امروز می خواهم چیزی اضافه کنم.

وقتی تمام آن سال‌ها پیش تصمیم گرفتم از سبک مدیترانه‌ای غذا خوردن پیروی کنم، به من هشدار داده شد که مانند هر «رژیم غذایی»، دیری نمی‌گذرد که «رژیم غذایی» مدیترانه‌ای از مد می‌افتد. فردی که این توصیه‌های ناخواسته را به اشتراک می‌گذاشت، یک متخصص تغذیه ثبت‌شده نبود، دو مدرک تحصیلات تکمیلی نداشت و دهه‌ها تغذیه مطالعه نکرده بود. او یک پیش بینی ضعیف بود. دلیلی که به آن اشاره کردم این بود که تصمیم من بر اساس رعایت سالها توصیه از جنبه های مختلف مراقبت های بهداشتی – سلامت قلب و عروق، پیشگیری از سرطان، پیشگیری از پوکی استخوان، پیشگیری از چاقی، مراقبت و پیشگیری از دیابت و غیره بود. مشاهدۀ بسیار غیرمعمولی که در آن سال‌های گذشته انجام دادم، این بود که همه بخش‌های مختلف مراقبت‌های بهداشتی به طور کلی توصیه‌های یکسانی را ارائه می‌کردند. من هرگز توصیه‌های تغذیه‌ای معتبری برای سلامت عمومی ندیده‌ام که شامل میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و کمی گوشت، شکر و محصولات تصفیه‌شده نباشد. این فقط شانس نبود. این انبوهی از شواهد از دیدگاه های مختلف بود.

در خانه‌مان، ما عمدتاً به سبک مدیترانه‌ای یا به سبک فلکسیتاریا می‌خوریم، اما به سمت وعده‌های غذایی گیاهی به طور فزاینده‌ای حرکت کرده‌ایم. من با کسانی که عاشق گوشت قرمز هستند همدردی می کنم. اما آنها می خواهند از بسیاری از رژیم های غذایی حیوانات دوری کنند. ما سعادتمندیم زیرا برای ما سخت نبود که روند خوردن بیشتر و بیشتر وعده های غذایی گیاهی را طی کنیم. در مورد این موضوع، من می‌خواهم مجدداً بر ایجاد هرگونه تغییری که ممکن است تصمیم بگیرید به عنوان یک پرونده استفاده کنید تأکید کنم. در حال پردازش، به جای یک تصمیم یکباره. در یکی دو سال گذشته، ما به تدریج یاد گرفتیم که از لوبیا بیشتر در سالاد، سوپ و سایر غذاهای سبزیجات استفاده کنیم. مدتی طول کشید، اما ما لوبیاهای بیشتری را مرحله به مرحله اضافه کرده ایم. توجه: این در بسیاری از سطوح زیبا است. فیبر محلول در آب به کنترل کلسترول کمک می کند، لوبیا منبع خوبی از پروتئین است (به خصوص وقتی با غلات همراه باشد)، و فیبر به میکروبیوم ما کمک می کند.

آخرین کلمه در پاراگراف بالا – میکروبیوم بالاخره من را به این موضوع رساند که چرا نتوانستم در برابر نوشتن یک وبلاگ دیگر مقاومت کنم. من می خواهم به تشویق رژیم غذایی مدیترانه ای ادامه دهم. یا همانطور که معمولاً به آن اشاره می شود، سبک غذاخوری مدیترانه ای است. در صدر فهرست های گردآوری شده توسط متخصصان تغذیه سلامت قرار داشت اخبار آمریکا و گزارش جهان به عنوان بهترین رژیم غذایی در ۴ سال گذشته – اول، دوم یا گره خورده اول. خواندن معیارهای بهترین رژیم غذایی برای آنها را از دست ندهید. حقیقت واقعی این است که اکثر رژیم‌های غذایی در بالا اساساً یکسان هستند و بر برخی جنبه‌ها تأکید چندانی ندارند. برای مثال، رژیم DASH یک رژیم مدیترانه ای است که بر کاهش مصرف سدیم تمرکز دارد. رژیم MIND، با این حال، بیشتر از آن است و تاکید بیشتری بر انواع توت ها به جای هر میوه ای، و همچنین سبزیجات با برگ سبز تیره به جای همه سبزیجات است. اساسا، سبک وگان غذا خوردن مفید است.

ولی خب! خبر خوب برای رژیم غذایی مدیترانه ای همچنان در حال رشد بود. من فکر می‌کنم اگر متوجه افزایش عظیم اطلاعات منتشر شده در تایید مزایای سلامتی بیوم نمی‌شدیم، باید زیر یک سنگ زندگی می‌کردیم. مطالعه جدیدی روز دوشنبه در مجله BMJ منتشر شد روده نکته خوب این است که مجله پزشکی بریتانیا آن را به صورت رایگان قرار داده است. نگاهی بیاندازید! نتیجه نهایی این است که محققان دریافتند که تنها پس از یک سال از رژیم غذایی مدیترانه ای، میکروبیوم افراد مسن به گونه ای تغییر کرده است که عملکرد مغز را بهبود می بخشد و آنها انتظار دارند که به افزایش طول عمر کمک کند. آری رژیم غذایی مدیترانه ای. آنچه این محققان می گویند این است که مواد شیمیایی التهابی مهار می شوند که ممکن است منجر به از دست دادن عملکرد شناختی موجود در بیماری آلزایمر شود. همین مواد شیمیایی منجر به بیماری های مزمن دیگری مانند دیابت، سرطان و تصلب شرایین می شود. رژیم غذایی مدیترانه ای از این مواد شیمیایی التهابی مضر جلوگیری می کند و در برابر همه این بیماری ها محافظت می کند، تا حدی از طریق بهبود بیوم روده.

به طور کلی، با افزایش سن، تنوع و کمیت میکروب ها در روده ما کاهش می یابد. که واقعاً بسیار بد است، زیرا تنوع و کمیت میکروب ها عاملی است که با فرآیندهای التهابی مرتبط با افزایش سن که منجر به زوال عقل، سرطان و سایر بیماری ها می شود مبارزه می کند.

یک اصطلاح نسبتاً جدید ابداع شده است و به طور معمول تبدیل شده است، اصطلاح پیری التهابی اساساً این یک التهاب سیستمیک مزمن با درجه پایین است که در طول پیری فیزیولوژیکی ایجاد شده است – مارکرهایی مانند پروتئین واکنشی C، سیتوکین ها و IL-10 کمتری وجود دارند که در حفظ ثبات ایمنی ما نقش دارند. این شاخص ها به طور مثبت توسط افراد مسن در مطالعه که رژیم غذایی مدیترانه ای مصرف می کردند، تحت تاثیر قرار گرفت.

اکنون، متوجه شوید که ممکن است به اندازه کافی بزرگ نباشید که ارزش زیادی در این تحقیق جدید ببینید. اما اجازه دهید با شما در میان بگذارم که آسیب سلول های ما از روزی که از برخی از خطوط ورودی پیری عبور می کنیم شروع نمی شود. دور ماندن از اثرات التهاب برای ما در هر سنی بهترین است. از ما در برابر بسیاری از بیماری ها محافظت می کند.

اگر هنوز به توصیه من علاقه مند هستید، می گویم، با سبک غذا خوردن وگان، سریع جلو بروید. چه آن را مدیترانه ای، DASH، MIND یا هر ترم آخری دیگر بنامید.

خیلی خوب بود که بعد از ده ماه غیبت با شما احساس ارتباط کردم.

سریعترین رژیم لاغری