دقیق‌ترین ساعت اتمی جهان ساخته شدیک ساعت اتمی جدید در هر ۳۰۰ میلیارد سال فقط یک عدد از دست می دهد و جدیدترین و دقیق ترین ساعت اتمی است که تا امروز ساخته شده است و می گویند این دستگاه می تواند به شکار ماده تاریک یا جستجوی گرانشی کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس ، گروهی از فیزیکدانان یکی از برترین ساعتهای اتمی دارای بالاترین عملکرد را دارد که ساخته شده است.

می شود که این ابزار، زمان را آنقدر دقیق اندازه گیری می کند که هر ۳۰۰ میلیارد سال گفته فقط یک عدد از دست می دهد و امکان اندازه گیری دقیقتر ماشین گرانشی، ماده تاریک و دیگر پدیده های فیزیک را فراهم می کند.

“شیمون کلکوووز” استاد فیزیک دانشگاه “ویسکانسین-مدیسون” و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ساعت های شبکه نوری در حال حاضر بهترین ساعت های جهان هستند و در اینجا ما به سطحی از عملکرد دست یافتنی هایم که قبلا هیچکس غیر قابل قبولی است. ما در حال کار برای بهبود عملکرد آن و توسعه برنامه‌های کاربردی نوظهور هستیم که با این عملکرد بهبو می‌شویم.

به طور کلی، ساعتهای اتمی ساعتهایی هستند که تشدید فرکانسهای اتمی، معمولاً اتمهای سزیم یا رو هستند. این فرآیند به چنین ساعتهایی اجازه می‌دهد تا زمان را با دقت اندازه‌گیری کنند.

ساعتهای اتمی با ردیابی سطح انرژی الکترونها کار می کنند. معیار می‌گویند: زمانی که یک الکترون سطح انرژی را تغییر می‌دهد، را با فرکانسی که برای همه ساعتهای اتومی نوری با استفاده از لیزری که دقیقاً مطابق با این فرکانس تنظیم شده است، زمان را محاسبه می کند و برای نگاه داشتن زمان دقیق به لیزرهای جهان نیاز دارد.

این مطالعه جدید یک ساعت چندگانه ایجاد کرد که اتم‌های استرانسیوم را در یک محفظه خلاء جدا و به خط م. این یک لیزر ویژه استفاده می‌کند که تیمی را که «کولکویتز» می‌گوید، به رکورد جهان می‌رسد.

این گروه تلاش کرد تا تفاوت های بین ساعت ها را دقیقاً اندازه گیری کند، زیرا دو گروه از اتمها در محیط های کمی متفاوت به تغییر در میدان های مغناطیسی یا گرانش با سرعت های متفاوتی حرکت می کنند. بررسی این آزمایش را بیش از ۱۰۰ بار برای اندازه گیری این تفاوت انجام داد و در طول زمان به دقت بیشتر انجام داد

در نهایت، به یک ساعت ات رسید که تنها یک عدد در هر ۳۰۰ میلیارد سال از دست می دهد.

“کولکوویتز” میگوید: نکته شگفت انگیز این است که ما عملکردی مشابه با ساعتهای مشابه نشان دادیم، در حالی که از لیزری با قدر کمتر استفاده می شود و این واقعا برای بسیاری از برنامه های کاربردی در دنیای واقعی بسیار مهم است.

این مطالعه در مجله Nature منتشر شده است.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری